Ogznet.com

Nasıl kodlama yapılacağını bilmek, gelecek vaat eden iş fırsatlarından kendi uygulamalarınızı yapma yeteneğine kadar çok çeşitli olanakları ortaya çıkarabilir. Ancak, birçok programlama diliyle, nereden başlayacağınızı anlamak biraz zor olabilir. Aşağıda karmaşıklık düzeyi ve genel talep düzeyi dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre kod yazmayı öğrenmeye başlamak için en iyi dilleri listeledik.

İlk Adımları: En İyi Başlangıç ​​Dilleri
Hiçbir programlama dilinin öğrenilmesi kolay değildir, ancak zorluk derecesi birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ilk denemenizde derinlere dalmamak önemlidir.

Ruby

Yeni geliştiriciler için mantıksal bir atlama noktası ve nispeten kullanımı kolay bir sözdizimi ile Ruby, çoğu programlama dilinde bulunmayan bir okunabilirlik düzeyi sunar. Aslında, yaygın olarak İngilizce gibi konuşulan dillere en çok benzeyen ve inşası ve mantıklı akışı açısından kodlama dili olarak adlandırılır.

Ruby, dinamik olarak yazılan bir dildir; yani, derleme zamanında gerçekleşen bu doğrulamaya karşı değişken türlerin çalışma zamanında kontrol edildiği anlamına gelir. Bu türler kod yürütmeye kadar kontrol edilmediğinden, yeni başlayan programcılar için çok daha affedici bir dildir.

Ruby yeni başlayanlar için ideal olsa da, bu sadece bir çıkış noktası değil ve Rails çatısıyla birlikte kullanıldığında oldukça güçlü olabilir - genellikle Ray on Rails olarak adlandırılan bir ikili, birçok tanınmış site ve hizmet dahil olmak üzere çoğu zaman veritabanı odaklı web geliştirmede bulunur.

Ruby'nin esnekliğine ve sadeliğine eşlik eden olumsuzluklar var, ancak diğer popüler dillere kıyasla daha az etkileyici performans ve hız sunar. Ölçeklenebilirlik endişeleri, bu genel amaçlı dil hakkında da ifade edilmektedir, ancak bazı durumlarda garanti edilmeyebilir.

Algılanan sınırlamalar bir yana, Ruby mükemmel bir başlangıç ​​dili olarak kullanılabilir ve bu da ustalaştıktan sonra oldukça yararlı olabilir.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android (çoklu üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla), iOS (RubyMotion veya benzer bir uygulama aracılığıyla), Linux (en popüler dağıtımlar), macOS ve Windows.

Python

Bir başka genel amaçlı dil, Python, yeni başlayanlar için de önerilir, çünkü iyi bir öğreticiyi takip ederken ilk gününüzde temel işlevselliği betimlemeyi öğrenebilirsiniz. Temel kodlama kavramlarının anlaşılmasında sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Python'da ustalık sahibi olmak, birçok endüstride giderek daha fazla istenen bir beceridir. Instagram ve YouTube gibi bazı büyük hizmetlerin arka planında çalışan ve hızla büyüyen bir alandaki veri bilimcileri tarafından yoğun bir şekilde kullanılan Python, PyGame kütüphanesi ile birlikte video oyunları oluşturmak için bile kullanılıyor.

Ruby'de olduğu gibi, başlangıçta bir tamsayı tutan ve tam tersi bir değişkene bir dize atayabilirsiniz. Python'un esnek doğasını iyi, ancak özensiz kodlama uygulamaları geliştirmemek için kullandığınızı bu dili öğrenirken bilmeniz önemlidir. Tipik olarak daha az kod ve dolayısıyla diğer birçok dilde gerekenden daha az yazım gerektirdiğinden, ileriye doğru hareket ederken uygun yapıya ve sözdizimine odaklanmanız daha da kolay olacaktır.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android (çoklu üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla), iOS (Pythonista veya benzeri bir uygulama aracılığıyla), Linux (en popüler dağıtımlar), macOS ve Windows.

HTML5 ve CSS

Bunu şu yoldan çıkaralım: Bunlar, tipik olarak tanımlandıkları gibi, programlama dilleri değildir. Şöyle bir durum var, öğrenilebilirler ve öğrenmesi oldukça kolay.

HTML ve CSS aynı dil değildir ve herhangi bir şekilde birbiriyle değiştirilemez terimler değildir. Bununla birlikte, pek çok kodlayıcı HTML'yi öğrenmeye paralel olarak CSS'yi öğrenmeyi tercih ettikleri için bunları bir araya getirdik. Bunun başlıca nedeni, her ikisi de web sayfası (ve diğer web tabanlı çıktılar) tasarımının anahtarıdır.

HTML bir işaretleme dilidir ve bu nedenle esas olarak bir belgenin içindeki tüm öğeleri tanımlamak için etiketler kullanır. Bu belge, düzgün bir şekilde oluşturulduğunda, bir web tarayıcısında veya diğer uyumlu bir görüntüleme mekanizmasında oluşturulabilir. Bu arada CSS, HTML öğelerinin, sayfa düzeninde denetimi ele alarak nasıl görüntüleneceğini belirler.

Özellikle, HTML5, akıllı telefon uygulamaları oluşturmak için giderek daha popüler hale gelmiştir ve bu kombinasyonun yalnızca web sitelerini programlarken yararlı olduğu konusunda eski bir fikri ortaya çıkarmıştır.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, iOS, Linux, MacOS ve Windows.

Bir Sonraki Seviyeye Gidiyoruz
Elinizin altında bir programlama deneyimine sahip olduğunuzda, tercihen yukarıda bahsedilen dillerden bir veya daha fazlası ile biraz daha gelişmiş bir şeye geçme zamanı gelmiştir.

JavaScript

Her ne kadar web tabanlı bir cihaz için geliştirmeyi planlıyorsanız, onun duyarlılıkları olmasa da, JavaScript mutlaka öğrenmeniz gereken bir şeydir. Halen dünyanın en popüler programlama dili, JS diğer şeylerin yanı sıra HTML ve CSS çıktısını işlemek için kullanılır. Üçü üzerinde iyi bir kavrayışa sahip olmak sizi tam bir web geliştiricisi yapmaz, ancak potansiyel olarak uçtan uca bir web varlığı oluşturmanıza izin verir.

Özellikle yukarıda belirtilen dillerden daha zor olan JavaScript, bir web sayfasında veya diğer web tabanlı çıktılarda bulabileceğiniz güncellemeler, etkileşimli özellikler, animasyon ve diğer statik olmayan öğelerden büyük ölçüde sorumludur.

Web için geliştirilmeyi ilginç buluyorsanız, JavaScript'in bir sonraki adım olmasını öneririz. Ancak, hem HTML hem de CSS'i iyice öğrenene kadar. JS'in nesne yönelimli yapısını anlamak, ilk bakışta göz korkutucu görünebilir ama bu beceriyi geliştirmek sizi hem kişisel hem de profesyonel olarak uzun bir yoldan alabilir.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, iOS, Linux, MacOS ve Windows.

Java

Ayrıca nesne yönelimli, bu genel amaçlı dil, Linux, macOS ve Windows gibi en popüler platformlarda çalışacak uygulamaları kodlarken genellikle tercih edilen silahtır. Java aynı zamanda Android işletim sisteminin temel dilidir, bu nedenle bu işletim sistemi için uygulamalar oluşturulurken en çok kullanılanıdır.

“Bir kez yaz, her yerde koş” sloganı, güçlü çekirdeği ve kapsamlı Java Runtime Environment (JRE) ile birlikte bu geniş uyumluluğun altını çiziyor. Java'yı bireysel programcılar ve daha büyük geliştirme mağazaları için cazip bir seçenek haline getirir. Bu noktaya kadar ele aldığımız diller kadar kolay öğrenilemese de, web, üst düzey geliştiricilerin adım adım rehberliklerini içeren bir hazine malzemesi ve destek forumları içeriyor. Bir Java probleminde sıkışıp kaldığınızda asla yalnız olmazsınız, çünkü cevabınız neredeyse her zaman bu sınırsız (ve genellikle özgür) kaynaklar arasında bir yerdedir.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Android, Linux, MacOS ve Windows.

Swift

Java, yerel Android uygulamalarını geliştirmek için tercih edilen dil olduğundan, Swift, MacOS, iOS, watchOS ve tvOS uygulamalarının tek içinde Apple tarafından oluşturuldu Swift. Bu açık kaynak dilin, Objects-C üzerinde bir iyileştirme olması amaçlanmıştır, bu da API'ları bellek yönetimini otomatik olarak yönetirken okuma ve sürdürmeyi kolaylaştırır.

Swift'in Apple donanımındaki kriterler, yerel olmayan uygulamalar veya farklı bir dilde geliştirilen uygulamalar üzerinde belirgin şekilde geliştirilmiş hız ile etkilemek için özel olarak tasarlanmıştır. Temel sözdizimi ve kütüphaneleri, bazı alanlarda teknik olarak mümkün olduğu kadar gereksiz karışıklıktan bilerek sapan, mantıklı bir şekilde yapılandırılmıştır.

Swift'i daha yeni programcılar için gelişmiş bir dil olarak sevdiğimiz diğer nedenlerden biri de, kodlama söz konusu olduğunda en keyifli öğrenme deneyimlerinden birini sağlayan Swift Playgrounds uygulaması.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: iOS ve macOS

R

Belki de teknik alan büyük veriden daha hızlı büyüyor, veri bilimcileri ve diğer ilgili pozisyonlar için maaşlar hızla tırmanıyor. Paranın yanı sıra, bu alanın en cazip yönü, sürekli büyüyen bir listede birkaç popüler endüstriyi kapsamasıdır.
Finans, spor, tıp alanında veya başka bir yerde çalışmak istediğinizde, veri keşif ve gelişimini anlamak sizin biletiniz olabilir.

İstatistiksel hesaplama ve buna karşılık gelen grafiklere odaklanan ücretsiz bir açık kaynak dil ve çevre, R büyük veri kümelerini analiz etmek ve değiştirmek için bir favoridir. R geliştirme çekirdek ekibinden elde edilen bazı çok yararlı el kitaplarının yanı sıra web'deki diğer faydalı kaynakların birçoğu da vardır.

Matematiksel olarak işlemkere eğimli değilseniz, öğrenme eğrisi biraz daha dik olabilir.

Programlama için Desteklenen İşletim Sistemleri: Linux (en popüler dağıtımlar), MacOS ve Windows

Diğer Önemli Programlama Dilleri
Bu her şey dahil bir liste olarak görülmemelidir.
Sizin özel durumunuz C ++ veya PHP gibi bir başka dili öğrenmeyi gerektirebilir.

İlginizi
çekebilir
Programlama Nedir? Kodlama ile aynı şey mi?