Ogznet.com
Ogznet.com
Photo by Leon Seibert on Unsplash

Yeni Bilgisayara Yüklemeniz Gereken 15 Program

Yeni bir PC satın aldıysanız veya Windows’u yeniden yüklediyseniz, büyük olasılıkla ilk yapmanız gereken programları yüklemektir. Birçok Windows programı olsa da, Windows 10 için sahip olunması gereken programların bilinmesi yeni bir kurulumun yükünü hafifletir. Bazı alternatiflerle birlikte Windows 10 için olması gereken 15 program burada.

1. İnternet Tarayıcısı: Google Chrome veya Microsoft Edge

Microsoft Edge

Google Chrome en iyi ve en çok kullanılan web tarayıcısıdır. Ancak artık güzel bir rakip var. Microsoft Edge, Google Chrome için mükemmel bir alternatiftir. Aynı altyapı ile oluşturulmuş, hızlı ve ekstralarla birlikte Google Chrome'un tüm özelliklerini sunuyor. Masaüstü sekmelerinizi telefonunuzda veya tam tersi şekilde açmanıza olanak tanıyan platformlar arası senkronizasyon gibi tüm özellikler var bu tarayıcıda.

Eğer Chrome sizin için vazgeçilmez değilse mutlaka Microsoft Edge web tarayıcısını deneyin. Ayrıca aynı altyapıya sahip olmasına rağmen Google Chrome'dan daha az RAM kullanıyor gibi görünüyor. Ayrıca, Firefox ve Opera gibi aralarından seçim yapabileceğiniz kaliteli web tarayıcılar da vardır.

2. Bulut Depolama: Google Drive

Bulut Depolama: Google Drive

Bir bulut hizmeti arıyorsanız, Google Drive doğru seçim olacaktır. Google Fotoğraflar ve Gmail hesaplarınızla paylaşımlı olarak 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar.

Google Drive, her büyük platform için bir uygulama sunar, böylece dosyalarınızı istediğiniz yere götürebilirsiniz. Windows'ta, uygulama artık Google Yedekleme ve Senkronizasyon olarak adlandırılıyor, bu da bilgisayarınızdaki ve harici cihazlarınızdaki klasörleri yedeklemenizi sağlar.

Dosyaları başkalarıyla paylaşmak da son derece kolaydır, ayrıca Google’ın ofis paketiyle de iyi çalışır. İster yedekleme planınızın bir parçası olarak, ister bir bulut sürücü olarak veya başkalarıyla paylaşılan klasörler ayarlamak için kullanın, Google Drive önemli bir seçimdir.

Windows 10 veya başka bir ücretsiz bulut depolama sağlayıcısına yerleşik olarak gelen OneDrive ile eşleştirildiğinde, bol miktarda depolama alanı elde edilebilir.

3. Müzik Dinleme: Spotify

Müzik Dinleme: Spotify

Yıllar önce bilgisayardan müzik dinlemek demek, MP3 koleksiyonunu özenle hazırlamak anlamına geliyordu. Artık durum böyle değil; müzik yayını hizmetleri, bireysel albümleri fiziksel veya dijital olarak satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Piyasada birçok müzik yayını hizmeti var, ancak Spotify en çok kullanılanıdır. Reklam destekli ücretsiz planı, istediğiniz kadar müzik dinlemenizi sağlar. Spotify ayrıca yüzlerce podcast'e ev sahipliği yapıyor ve her şeyi tek bir yerde sunuyor.

Spotify'ın özel bir Windows uygulaması da var.

4. Ofis Programı: LibreOffice

Ofis Programı: LibreOffice

İş veya okul hayatı için muhtemelen bir noktada Word gibi programlara ihtiyacınız olacaktır. Microsoft Office programını satın almayı düşünebilirsiniz ancak ofis programları için tek yol bu değildir.

LibreOffice, Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatifler içeren tamamen ücretsiz ve güçlü bir ofis paket programıdır. Arayüz MS Office'ten biraz daha cilasızdır ancak alıştıktan sonra LibreOffice ideal bir seçimdir.

Ayrıca LibreOffice'i kullanmak istemiyorsanız FreeOffice'i deneyebilirsiniz.

5. Resim Editörü: Paint.NET

Resim Editörü: Paint.NET

Resim düzenleme programı, bir bilgisayarda olması gereken ilk programlardan biridir. Photoshop bu konuda ilk akla gelendir ancak, daha erişilebilir olan birçok ücretsiz araç vardır.

Paint.NET birçok resim düzenleme işinizi halledebilecek temel bir programdır. Microsoft Paint'ten çok daha güçlüdür ve sizi bir sürü kafa karıştırıcı araçla boğmaz. Görüntünün bazı bölümlerini kolayca bulanıklaştırabilir, daha iyi görünmelerini sağlamak için fotoğrafları otomatik olarak düzenleyebilir ve sadece birkaç tıklamayla resimlerinize metin ve şekiller ekleyebilirsiniz. Çok sayıda eklenti, işlevselliğini genişletmenizi sağlar.

Paint.NET'i çok temel bulursanız, GIMP daha gelişmiş ve ücretsiz bir çözümdür.

6. Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Windows 10, çoğu kullanıcı için yeterli ve iyi bir antivirüs olan Windows Defender'ı içerir. Ancak, ikincil bir güvenlik programının kurulu olması akıllıca olacaktır.

Bunun için Malwarebytes'i denemelisiniz. Ücretsiz sürüm, sisteminizi virüsten koruma yazılımınızın yakalayamayabileceği kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanızı sağlar.

7. Medya Oynatıcı: VLC

Medya Oynatıcı: VLC

YouTube’un her yerde bulunan yapısı sayesinde, kayıtlı videoları çok sık izlemiyorsunuzdur. Ancak, medya dosyalarını yerel olarak oynatmanız gerektiğinde hala masaüstünüzde sağlam bir video oynatıcı bulundurmalısınız.

Bu görev için, hiçbir program tonlarca özellik içeren ve akla gelebilecek hemen hemen her video ve ses formatını oynatabilen VLC Media Player'ı geçemez.

8. Ekran Görüntüsü Alma: ShareX

Ekran Görüntüsü Alma: ShareX

Windows ekran görüntüsü almak, komik anları yakalamaktan önemli bilgileri kaydetmeye kadar her şey için yararlıdır.

ShareX'ten daha iyi bir ücretsiz ekran görüntüsü alma aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama yöntemi, güçlü bir yerleşik düzenleyici, bir ekran görüntüsü aldıktan sonra otomatik adımlar ve renk yakalayıcı ve cetvel gibi ekstra araçlarla ShareX, etkileyici bir özellik setine sahiptir.

ShareX sizin için fazlaysa, bunun yerine PicPick'i deneyin.

9. Dosya Sıkıştırma ve Çıkarma: 7-Zip

Dosya Sıkıştırma ve Çıkarma: 7-Zip

Windows basit sıkıştırılmış dosyalar için yerel destek içerir, ancak temel özelliklerin ötesinde diğer sıkıştırma işlevleri için daha güçlü bir araç gerektirir. Karşılaşabileceğiniz her türlü arşivlenmiş dosyayla çalışabilmeniz önemlidir.

7-Zip, dosya sıkıştırma ve çıkarma uygulamaları için en iyi seçimdir. Küçüktür ve saniyeler içinde kurulur, kullanımı kolaydır ve kullanmadığınızda size görünmez. Gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyanlar tüm bunları 7-Zip'de bulacaklardır.

7-Zip'in tek dezavantajı görünümüdür. Çok daha ilgi çekici bir arayüze sahip benzer bir araç olan PeaZip'i de deneyebilirsiniz.

10. Mesajlaşma: Rambox

Mesajlaşma: Rambox

Muhtemelen gün boyunca arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için en az bir mesajlaşma hizmeti kullanıyorsunuzdur. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenekle, en iyi mesajlaşma servisini seçebilmemiz mümkün değil çünkü hepsi arkadaşlarınızın ne kullandığına bağlı. Öyleyse neden hepsini seçmiyorsun?

Rambox, Windows'taki en iyi mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Hangouts, Discord ve daha pek çok şey dahil düzinelerce popüler mesajlaşma servisinden hesap eklemenizi sağlar.

Uygulama, kullandığınız her hizmet için tek bir pencerede her gruba ayak uydurabilmenizi sağlayan yeni bir sekme ekler. Tarayıcınızda açmaktan daha kullanışlı hale getiren bazı ekstra özellikler içerir ve odaklanma zamanı geldiğinde bir programı kolayca kapatabilirsiniz. Rambox’ın ücretsiz planında bazı sınırlamalar olsa da, Franz gibi rakiplerden daha fazlasını ücretsiz sunuyor.

İlginizi
çekebilir

En İyi Windows Programları 2018

Bilgisayarda olması gereken diğer beş programı da hızlı bir şekilde listeleyelim.

  • LastPass, harika bir ücretsiz şifre yöneticisidir. Güçlü girişler oluşturmak ve tüm şifrelerinizi güvenle saklamak için gereklidir.
  • ClipClip, Windows panosunun kullanışlılığını daha çok artırır. Bununla, yakın zamanda kopyalanan girişleri elinizin altında tutabilir, kolay erişim için sık sık snipleri sabitleyebilir ve pano geçmişinizde arama yapabilirsiniz.
  • Macrium Reflect, Windows için favori ücretsiz yedekleme yazılımıdır. Yedekleme yapmak çok önemlidir, böylece sistem arızası durumunda verilerinizi kaybetmezsiniz.
  • ExpressVPN, popüler bir VPN hizmetidir. Web etkinliğinizi gözetimden korumak ve coğrafi engelli içeriğe erişmek için kullanın.
  • TreeSize Free, depolama alanı kullanımınızı hızlı bir şekilde analiz etmenize ve hangi klasörlerin en fazla yer kapladığını görmenize olanak tanır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz