Windows veya MacOS sitemi ile çalışan yeni bir bilgisayara yüklemeniz gereken temel uygulamalar.

Yeni bir dizüstü bilgisayar aldınız, yeni bir masaüstü bilgisayar kurdunuz ya da basitçe yeni bir format attınız bütün sürücüyü temizlediniz. Yeni bir makinenin hissettirdiği hava başka olur, ancak şimdi dosyalarınızı ve programları geri yükleyerek sistemi kullanılır hale getirmeniz gerekiyor.
Hangi program veya uygulamaları yükleyeceğinizden emin değil misiniz? Biz size yardım edelim. Bu başlangıç için gerekli programların bir listesini derledik. Güvenlik araçlarından üretkenlik araçlarına ve diğer alanlar için birçok öneri, açık kaynak yazılımlarla hemen indirebilirsiniz.

Tarayıcılar

web tarayıcılar

Windows 10 hizmete uygun bir tarayıcı olan Edge'i sunuyor ve Apple Safari'yi tanıtmayı seviyor ve ikisi de kaliteli uygulamalar, ancak üreticilerin sık sık kullanıcılarının default ayarlarında web tarayıcı olarak Chrome veya Firefox'u tercih etmedikleri görüyoruz.

Android kullanıcıları için doğal olarak senkronizasyon yapabileceğiniz Chrome, Android kullanıcıları için en iyi seçimdir.
Firefox bu işe geç kaldığı için geri kalmıştı ve mobil desteği nispeten zayıftı, ancak son zamanlarda büyük yeniliklere kavuştu ve göreceli olarak Chrome gibi iyi bir masaüstü tarayıcısı olarak yer tutuyor.

Ayrıca biraz araştırma yaptıysanız, çok sevdiğimiz iki Chromium tabanlı tarayıcı var. Opera, özelleştirilebilir ve zengin özelliklere sahip bir tarayıcı olmaya devam ediyor.  Entegre hızlı arama özelliği, artık her tarayıcıda bir zorunluluk haline geldi. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için etkinleştirebileceğiniz bir VPN ve reklam engelleyicisi bulunuyor.

Aynı şekilde Opera'nın yapımcıları tarafından geliştirilen ikinci alternatif tarayıcı seçimimiz olan Vivaldi için de geçerli. Her biri diğerlerinden daha özellikli değil, ancak Vivaldi'nin özelleştirilmesi ve diğer seçenekleri birçok güçlü kullanıcı dostu özellik sunduğu için tasarımı etkiliyor.

Şifre Yöneticisi Ekleme

Birçok insanın hala çok kötü şifreleri kullandığı gerçeği var. "123456" dan daha zor bir şeyi tercih edenler bile çoğu zaman birçok site için aynı giriş kimlik bilgilerini kullanıyorlar. Hangi şifrelerin hangi web sitelerinde kullandığınızı hatırlamanında bir problemi var. Bir şifre yöneticisi önemli bir eklentidir, bunlardan biriyle başlamanızı öneririz (önceden seçiminizi yapmadıysanız): Lastpass, 1Password, KeePass veya Dashlane.

Bulut Depolama

bulut depolama

Bulut depolaması, araç kutunuzda olması gereken bir özelliktir. Herhangi bir yerden veya cihazdan verilere güvenli bir şekilde erişmekten ve bu verileri cihazlar arasında senkronize etmekten başka uygun bir şey yoktur. Bilgiyi yedeklemek ve geri yüklemek hiç bu kadar düzenli olmamıştı ve çok sayıda seçenek olsa da, Dropbox'un kullanım kolaylığı nedeniyle uzun süredir en çok kullanılanlar arasında birinci.

Dropbox'da ücretsiz bir hesapla yalnızca 2GB depolama alanı kazanırsınız ancak bazı yöntemlerle ve diğer hilelerle 18GB'a kadar depolama alanı kazanabilirsiniz.

Dropbox'ın başlıca alternatifleri, Google Drive ve Microsoft'un Windows 10'a entegre etttiği OneDrive'ı içermektedir. Apple ayrıca iCloud'u tüm Mac'lerde ve iDevices'de desteklemekte ve entegre etmektedir;
Ancak tecrübelerimize göre, bunların hiçbiri Dropbox'a göre belgeleri saklamak, aramak, paylaşmak ve platformlar arasında senkronize etmek için sorunsuz çalışıyor.

Akıllı telefon profillerini ve verileri yedeklemek için Google'ın senkronizasyonunu ve Apple'ın entegrasyonunu kullanmaktan hoşlanıyoruz (ve tabii ki, Google Fotoğraflar'da ücretsiz sınırsız fotoğraf ve video saklama alanı!) ancak masaüstü ve üretkenlik kullanımı için Dropbox uygulama kitabımızda yerini alacak bir servistir.

Mesajlaşma

mesajlaşma

Bilgi güçtür, ancak doğru zamanda doğru bilgiye sahip olmak daha da önemlidir. Görüntülü görüşmelerde Skype şimdiye kadarki en iyi platformdu ve mobil odaklı rakipler arttıkça rekabet avantajı da azaldı. Masaüstü kullanımı için Skype hâlâ oldukça iyidir, ancak çapraz geçiş yapmak isterseniz, Platform Skype uygulamaları yavaşlar. Viber, Google Hangouts ve Facetime (yalnızca Mac) iyi alternatiflerdir.

En yaygın metin mesajlaşma platformları Whatsapp ve Facebook Messenger'dır, ancak yalnızca birincisi, PC'nizde çok görev yaptığınızda kullanışlı yerel masaüstü uygulamaları sunmaktadır.

Aile ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak her zaman eğlenceli, ancak çalışma grubu ortak çalışmasına ihtiyacınız varsa, Slack, Spark veya Hipchat'ı kullanmanız daha iyi. Bunlardan biri, işyerinizin kullanacağı en muhtemel adaylar. Ve farklı iletişim servislerinizin hepsini tek bir yerde bulundurmak istiyorsanız Franz'ı deneyebilirsiniz.

Oyun iletişimi için TeamSpeak veya modern Discord kullanabilirsiniz.

Güvenlik

güvenlik

Ne yaptığınızı biliyorsanız hem Windows hem de macOS kutudan çıkar çıkmaz güvenlikle gelir. Ortalama kullanıcı, sisteminiz için bir yük oluşturmayacak başka bir koruma katmanı eklemek isteyebilirsiniz.

Göz önüne almanız gereken ilk araç Malwarebytes'tir. Kötü amaçlı yazılım ve rootkit saldırılarını önleme konusunda uzman bir program, kişisel kullanım için harika ve ücretsizdir. İndirilen dosyaları tehditlere karşı açmadan önce taramak için kullanabileceğiniz VirusTotal.com da var.

Oyunlar

oyunlar

Oyun için öncelikle Steam'ı tavsiye etmemiz gerekiyor. Valve'nin atış oyun platformu, çoğu PC oyununda tek noktadan bir dükkân olarak harika bir iş çıkarıyor. Bu satışlar için de bilinen harika bir hub ve oyun iletişimi platformudur. Bununla birlikte, belirli franchise'ların Steam'de olmadığını, yani EA, Ubi ve Blizzard gibi oyunlardan yoksun olduğunu unutmayın.
İşte diğer oyunlar Origin, Uplay ve GOG Galaxy için indirme kısayolları. Ayrıca, League of Legends.

Multimedya

multimedya

En sevdiğiniz filmleri izlemek için VLC Player var. Sadece medya oynatmak için VLC yeterlidir (alternatif: Media Player Classic aka MPC-HC). Bununla birlikte, aynı zamanda altyazı senkronizasyonu, video filtreleri ve dengeleme desteği için güçlü bir uygulama.
Adil olmak gerekirse Windows 10'un dahili oynatıcısı iyi çalışır ve çeşitli formatları da destekler. En son kontrol ettiğimizde, bir dizüstü bilgisayarda film oynatırken pil tasarrufu da yaparsınız, bu yüzden kesinlikle denemeniz gereken bir alternatiftir. Mac'lerde MPV ve Movist'i kullanabilirsiniz, ancak ikincisi ücretsiz değildir.

PC'nizin bir HTPC olarak hizmet vermesi için bir merkez haline getirebilirsiniz. Bir oyuncudan fazlasını arıyorsanız, akış sunan ve orada bulunan kitaplığınızı düzenleyebileceğiniz bu uygulamalar Plex ve Kodi'dir.

Apple'ın ekosistemine yatırım yapmadığınız sürece, müzik akışı Spotify ile eşanlamlı olur. YouTube, yalnızca en yeni bültenler için değil, en sevdiğiniz sanatçıların eski canlı performanslarını bulmak için müzik keşfetmek için harika bir yer. Bunun için en sevdiğiniz tarayıcıyı kullanın.

Ofis Paketleri

ofis yazılımları

Microsoft Office iş verimliliğinin kral uygulaması olmaya devam ediyor. İşinizde ihtiyaç duyacağınız ve bir çok uygulamanın avantajlarından yararlanacağınız ve 1 TB'lık OneDrive depolama alanına sahip olduğu gibi Office 365 mantıklı gözüküyor.

Bu kategoride birçok ücretsiz alternatifler bol miktarda bulunur.
Mac kullanıcıları, iWork'u kullanabilir; bu, bir belgeye, elektronik tabloya veya sunuyu başlatmanın harika bir yoludur. Windows tarafında, bazı kullanıcılar LibreOffice'den nefret ediyor. Ancak açık kaynaklı ofis paketi, tüm temel bilgileri sıfır ücretle sunuyor. Aynı şey WPS Office Free için de geçerli.

Google Dokümanlar, tarayıcı tabanlı ofis uygulamaları, paylaşım ve işbirliği için varsayılan seçenektir.
Standrat mail uygulaması seçenekleri ve Outlook dışındaki masaüstü bir e-posta istemcisi kullanmak istiyorsanız (bunların hiçbiri bu günlerde desteklenmemektedir) Postbox ve Mailbird'ü denemenizde fayda var.

Araçlar

araçlar

Basit not alabilmek için, Microsoft'un artık ücretsiz çapraz platform, bulut bağlantılı bir uygulama olarak sunduğu OneNote var.

Ekran görüntüsü kapma, açıklama ve paylaşım için Monosnap kullanıyoruz. Gerçek bir resim düzenleme aracına ihtiyacınız varsa, en iyi ücretsiz resim uygulamaları GIMP, Paint.net ve Inkscape'i, ancak aksi halde daha sağlam bir seçenek için ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Adobe uygulamaları birinci sınıf ve profesyonel olmakla birlikte, Corel Paint Shop Pro 2018 ve Pixelmator gibi diğer yüksek kaliteli alternatifler de vardır.
Kodlayıcılar ve geliştiriciler için, muhtemelen bulacağınız En İyi Metin Düzenleyicisi olan Sublime Text'e (alternatif: Notepad ++).
Ve Github depolarını yönetmek için SourceTree.
Teamviewer, çapraz platform uzaktan kumanda ve masaüstü paylaşımı için varsayılan seçenektir.
F.lux bilgisayarınızın ekranının rengini günün saatine göre ayarlamak ve gözleriniz üzerinde daha kolay hale getiren hoş bir küçük uygulamadır. Geceleri çalışmayı seviyorsanız, F.lux iyi bir alternatif.

Diğer Uygulamalar

Other Stuff

CCleaner, bilgisayarınızı birkaç tıklama ile geçici veya istenmeyen dosyalardan temizlemenin en kolay yolunu sunar.
Fan hızlarını denetlemek ve kontrol etmek için SpeedFan ve CAM (Windows) ve smcFanControl (Mac) adreslerini kontrol edin.

Torrent için Windows'da qBittorrent'i ve Mac'te Transmission'i kullanabilirsiniz.

Windows ve Mac için en iyi SFTP uygulamaları: Sırasıyla WinSCP ve Forklift.

Google Earth, coğrafi olarak yüklenmiş ve hazır olan her zaman harika bir uygulama.

Windows Gezgini değiştirme? Total Commander ve Directory Opus'u deneyin.

Yalnızca görüntülediğiniz güçlü ve kapsayıcı bir resim görüntüleyici için IrfanView.

Bu liste bir şey eksik mi? Bize kendi uygulama önerileriniz hakkında yorumlardan bilgi verin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 3054 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Yeni Bilgisayara Yüklemeniz Gereken Programlar konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Yeni Bilgisayara Yüklemeniz Gereken Programlar ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Bilgisayara Yüklemeniz Gereken Programlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "