Ogznet.com
Ogznet.com

Yeni Bir Bilgisayara Yüklemeniz Gereken 15 Program

Programlar, herhangi bir bilgisayar kurulumunun belkemiğidir. Yeni bir bilgisayar veya yeni bir Windows satın almış olsanız da, muhtemelen yapacağınız ilk görev programları yüklemektir. Windows 10 için sahip olunması gereken programların bir listesini bu makaleden görüp, yeni bir kurulumu kolaylaştırabilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Belli bir sıraya göre, herkesin hemen hemen kurması gereken Windows 10 programlarının bazı alternatiflerle birlikte adım adım ilerleyen bir listesi.

1. İnternet Tarayıcısı: Google Chrome

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Google Chrome en iyi tarayıcı seçimimizdir. Hala süper hızlı, Chrome uzantıları kütüphanesi çok büyük. Masaüstü sekmelerinizi telefonunuzda açmanıza olanak tanıyan çapraz platform senkronizasyonuna sahip harika bir tarayıcı.

Chrome çok fazla RAM harcıyor, ancak iyi haber, Firefox ve Opera gibi birçok alternatif web tarayıcı da mevcuttur.

İndir: Google Chrome (Ücretsiz)
İndir: Firefox (Ücretsiz)
İndir: Opera (Ücretsiz)

2. Bulut Depolama: Dropbox

Yalnızca tek bir bulut uygulama hizmeti kullanmak isterseniz, kurmanız gereken ilk seçenek Dropbox'tır. 2GB'lık ücretsiz depolama alanı çok fazla değil, ancak arkadaşlarınızı yönlendirerek bunu artırabilirsiniz. Dropbox, her büyük platform için bir uygulama sunar, böylece dosyalarınızı istediğiniz yere götürebilirsiniz. Ayrıca dosyaları başkalarıyla paylaşmak çok kolay.

Yedekleme planınızın bir parçası olarak, ister bir bulut flash sürücü olarak, ister başkalarıyla paylaşımlı klasörler kurmak için olsun, Dropbox ile yolda kalmazsınız.

Daha fazla boş alan elde etmek ve dosyalarınızı mantıksal olarak ayırmak için Dropbox ile birlikte alternatif bulut hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Google Drive, 15 GB'lık etkileyici ücretsiz bir ürün sunuyor.

İndir: Dropbox (Ücretsiz, abonelik mevcuttur) 
İndir: Google Drive  (Ücretsiz, abonelik mevcuttur) 

3. Müzik Yayını: Spotify

Yıllar önce, masaüstü bilgisayarda müzik dinlemek, MP3'lerin bir koleksiyonunu barındırmak ve organize etmek anlamına geliyordu. Artık; müzik akışı servisleri, tek tek albümleri fiziksel veya dijital olarak satın alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Piyasada birçok müzik dinleme servisi var, ancak Spotify'ı öneriyoruz. Reklam destekli ücretsiz planı istediğiniz kadar müzik dinlemenize olanak tanır ve Spotify Premium yükseltmesi kesinlikle dinleyiciler için buna değer. Spotify ayrıca özel bir Windows uygulamasına sahipken, Apple Music'in şişirilmiş iTunes'u ve Google Play Müzik'i yalnızca web'de kullanmasını gerektirir.

Her iki ekosisteme de yatırım yapıyorsanız, ilgili müzik uygulaması sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

İndir: Spotify (Ücretsiz, abonelik mevcut) 
Git: Apple Music (Ücretsiz deneme, abonelik gereklidir) 
Git: Google Play Music (Ücretsiz, abonelik mevcut)

4. Office Paketi: LibreOffice

Bilgisayar kullanımında bir noktada dokümanlarla, e-tablolarla ve sunumlarla çalışmanıza olanak tanıyan bir araca ihtiyacınız olacaktır. Microsoft Office için ödeme yapmanın tek yol olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu gerçeklikten uzaktır.

LibreOffice denemeden başka alternatiflere gitmeyin. Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatifler içeren tamamen ücretsiz ve güçlü bir ofis paketi. MS Office'in birkaç küçük estetik farkına alıştığınızda, LibreOffice ile çalışmanızda sıkıntı çıkmayacaktır.

Popüler bir alternatif olan OpenOffice'in temel olarak ölü bir program olduğunu unutmayın. LibreOffice kullanmak istemiyorsanız, FreeOffice'i deneyin.

İndir: LibreOffice (Ücretsiz)
İndir: FreeOffice (Ücretsiz)

5. Resim Editörü: Paint.NET

Herkesin bilgisayarında bir resim düzenleme programının kurulu olması gerekir. Muhtemelen Photoshop'u bunun için altın standart olarak düşünebilirsiniz, ancak daha erişilebilir olan birçok ücretsiz araç var.

Paint.NET bizim için en iyi seçimdir. Microsoft Paint'ten çok daha güçlüdür, ancak kafa karıştırıcı ikonlarla sizi bunaltmaz. Bir resmin parçalarını, otomatik olarak daha iyi görünmesini sağlamak için fotoğrafları otomatik olarak bulanıklaştırabilir ve resimlerinize metin ve şekiller ekleyebilirsiniz. Çok sayıda eklenti, işlevselliğini de genişletmenizi sağlar.

Paint.NET'i çok basit bulursanız, GIMP daha gelişmiş bir çözümdür.

İndir: Paint.NET (Ücretsiz)
İndir: GIMP (Ücretsiz)

6. Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Windows 10, çoğu kişi için yeterince iyi bir antivirüs olan Windows Defender içerir. Ancak, ikincil bir güvenlik programının kurulu olması akıllıca olacaktır.

Bunun için Malwarebytes'i düşünebilirsiniz. Ücretsiz sürüm, antivirüsünüzün yakalayamadığı her türlü kötü amaçlı yazılım için sisteminizi taramanızı sağlar. Güçlü bir harmanlanmış güvenlik çözümü için Malwarebytes Premium'a geçmenin ödeyeceğiniz paraya değer olduğunu düşünüyoruz.

İndir: Malwarebytes (Ücretsiz, abonelik mevcut)

7. Medya Oynatıcı: VLC

YouTube'un popülerliğiyle, muhtemelen videonuzun çoğunu bir tarayıcıda görüntülüyorsunuz. Ancak, yerel olarak medya dosyalarını oynatmanız gerektiğinde, masaüstünüzde sağlam bir video oynatıcı bulundurmaya devam etmelisiniz.

Bu görev için hiçbir şey, bir ton özelliği barındıran ve akla gelebilecek hemen hemen her video ve ses formatını çalabilen VLC Media Player'ı yenemez.

İndir: VLC (Ücretsiz)

8. Ekran görüntüleri: ShareX

Bilgisayarda bir ekran görüntüsü almak her şey için kullanışlıdır.  ShareX'ten daha iyi bir ücretsiz ekran görüntüsü aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama yöntemleri, güçlü bir yerleşik editör, ekran görüntüsünü aldıktan sonra otomatik adımlar ve renk yakalayıcı ve cetvel gibi ekstra araçlar ile ShareX, hiçbir ücret ödemeden etkileyici bir özellik sunuyor.

ShareX sizi zorlarsa ve daha basit bir şey istiyorsanız, Greenshot'ı deneyin.

İndir: ShareX (Ücretsiz)
İndir: Greenshot (Ücretsiz)

9. Dosya Sıkıştırma ve Açma: PeaZip

Windows, basit sıkıştırılmış dosyalar için yerel destek içerir, ancak temel bilgilerin ötesinde daha güçlü bir araç gerektirir. Bunlar en heyecan verici yazılım türü olmasa da, karşılaşabileceğiniz her türlü arşivlenmiş dosyayla çalışmak için önemlidir.

PeaZip, sıkıştırma ve açma ihtiyaçlarınız için mükemmel bir seçimdir. Kullanıcı dostu ve hasarlı arşivleri onarma ve dosya formatlarını dönüştürme gibi kullanışlı özellikler içeriyor.

7-Zip, kesinlikle görülmeye değer bir favori, ama PeaZip ortalama kullanıcı için daha iyi görünüme sahip. Her iki durumda da, WinRAR gibi araçlar için harcama yapmanız gerekmez.

İndir: PeaZip (Ücretsiz)
İndir: 7-Zip (Ücretsiz)

10. Mesajlaşma: Franz

Gün içinde arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için en az bir mesajlaşma servisi kullanırız. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek varsa, en iyi mesajlaşma hizmetini seçmenin bir yolu yok çünkü hepsi arkadaşlarınızın ne kullandığını temel alıyor. Öyleyse neden hepsini seçmiyorsun?

Franz, Windows'daki en iyi mesajlaşma uygulaması için bizim seçimimizdir. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Hangouts, Discord ve çok daha fazlası dahil olmak üzere onlarca popüler mesajlaşma hizmetinden hesap eklemenizi sağlar.

Franz, kullandığınız her hizmet için tek bir pencerede her gruba ayak uydurmanıza izin veren yeni bir sekme ekler. Bu uygulamalar için tarayıcı pencerelerini kullanmaktan daha kolaydır ve odaklanma zamanı geldiğinde kapatabilirsiniz.

İndir: Franz (Ücretsiz)

11-15. Diğer Faydalı Araçlar

Bonus olarak, herkesin yüklemesi gereken beş program var. Bunlar yukarıdaki kategorilerin hiçbirine uymuyor, bu yüzden kısaca buradan bahsedeceğiz.

Unchecky, yazılım yüklemesi sırasında onay kutularını otomatik olarak izler ve üçüncü taraf önemsiz bir şey yüklemediğinizden emin olur.

Ditto Pano Yöneticisi, Windows panosunun kullanışlılığını birçok kez artırır. Bununla birlikte, onlarca kopyalanmış girişi elinizin altında tutabilir ve pano geçmişinizde arama yapabilirsiniz.

F.lux otomatik olarak güneşin battığı zaman bilgisayarınızın ekranından mavi ışığı filtreler, yüzünüzde bir kör edici ışık olmadan gece çalışmaya devam etmenizi sağlar. Windows 10, benzer bir Gece Işığı işlevine sahiptir, ancak F.lux daha fazla özelleştirme sunar.

Everything tüm Windows sisteminize anında arama sağlar. Bir dosyayı bulmanız gerekiyorsa ve varsayılan arama işi yapmıyorsa, bu her şeyi bulabilir.

TreeSize Free, depolama alanınızı hızlı bir şekilde analiz etmenize ve en çok hangi klasörlerin yer aldığını görmenize olanak tanır.

İlginizi
çekebilir

Yeni Bilgisayara Yüklemeniz Gereken Programlar

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz