Yeni Bir Bilgisayarda Olması Gereken Programlar - Windows/MacOS

Yeni Bir Bilgisayarda Olması Gereken Programlar - Windows/MacOS

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldınız, yeni bir masaüstü bilgisayar inşa ettiniz ya da yeni bir katı hal sürücüsüne kolayca takabilirsiniz, sizin için iyi! Yeni bir makinenin tadına bayılmalısınız, ancak artık dosyalarınızı kurup program yükleyerek verimliliğe geri dönmeniz gerekiyor. Hangileri olduğundan emin değil misiniz? Peki, yardım edelim. Başlamanız için gerekli programların bir listesini derledik. Güvenlik araçlarından üretkenlik araçlarına ve pek çok alandan alanlara kadar pek çok öneriye sahip, harika ücretsiz yazılımlarla özel olarak indirebileceğiniz hemen indirebilirsiniz.

Web'e Göz Atın

Windows kullanıcısı: Chrome'u indirin veya Opera'yı deneyin.
MacOS kullanıcısı: Opera'yı deneyin veya Safari'ye devam edin. Opera'yı beğenmediyseniz Chrome'u kullanın.

Windows 10, her sürümde daha iyi olmaya devam eden, kullanışlı bir tarayıcı olan Edge'i sunuyor. Ancak, Chrome veya Firefox tercih eden kullanıcılar nadiren Edge kullanır. Bu arada, macOS, standartlara göre çok sağlam bir tarayıcı olan Safari'yi sunuyor. Özellikle Apple'ın ekosisteminde yaşıyorsanız ve Mac kullanıcılarının büyük bir kısmı (~% 40) bunun ötesine bakmıyor çoğu durumlarda.

Yine de çoğu için varsayılan seçenek Google Chrome’dur. Eskiden hızlı bir tarayıcı olan, günümüzde çoğu diğerleri gibi hıza sahip ancak sayısız uzantıları ve platformlar arası desteği sayesinde, hala çoğu kullanıcı için en iyi tarayıcı olarak adlandırıyoruz. Cihazlar arasında doğal olarak senkronizasyon yapabileceğinizden, Chrome Android kullanıcıları için mükemmeldir.

Biraz deneme yapmak istiyorsanız, Opera, Chrome'un motoruna dayanan esnek ve zengin bir tarayıcıdır. Aynı şey Vivaldi için de geçerli (Opera'nın orijinal yapımcılarından), arayüz tarafında Opera kadar güzel değil, çok özelleştirilebilir ve birçok kullanıcı dostu özellik sunuyor.

Parola Yöneticisi

En popüler seçim: Lastpass

Birçok insanın hala basit şifreler kullandığı bir gerçektir. “123456” dan daha zor bir şeyi tercih edenler bile çoğu site için aynı şifreyi kullanıyor. Hangi şifrelerin hangi web sitesinde kullanıldığını unutma sorunu da vardır.

Bir şifre yöneticisi önemli bir eklentidir, bunlardan biriyle başlamanızı öneririz (eğer seçiminizi yapmadıysanız): Lastpass, 1Password, KeePass veya Dashlane. Ayrıca bu alanda Bitwarden adında yeni bir açık kaynak alternatifi var.

Bulut Depolama ve Yedekleme

Belgeler ve diğer gerekli dosyalar için Dropbox'ı ücretsiz kullanın, cihazlar arasında senkronizasyon yapın. Aile anıları ve paylaşımı için Google Fotoğraflar.
Daha fazla depolama alanı için: Dört büyük: Dropbox, OneCloud, iCloud veya Google Drive arasında seçim yapın.

Tam yedeklemeler: Tüm verilerinizi buluta yedeklemek için ücretli bir hizmet kullanın. Nispeten ucuzdur.

Bulut depolama ve yedekleme, araç kutunuzda bulunmalıdır. Herhangi bir yerden veya cihazdan veriye erişmek ve bu verileri cihazlarda senkronize etmekten daha uygun bir şey yoktur.

Dropbox, 2GB'lık ücretsiz bir bulut depolama alanı sunuyor, ancak 18 GB'a kadar referanslar ve birkaç başka hile kazanabilirsiniz.

Daha büyük depolama gereksiniminiz varsa, karar vermeden önce en iyi alternatifleri ve farklı fiyatlandırma katmanlarına bakacağız. Dropbox'ın başlıca alternatifleri arasında Windows 10 ile entegre OneDrive ile Google Drive ve Apple'ın iCloud'u bulunuyor.

Son olarak, tam yedeklemeler için, yukarıdakilerden daha uygun alternatifler vardır. Her şeyden önce, özel yedekleme yazılımı, dosya sürümleri ve genellikle sınırsız depolama alanlarına sahip olursunuz, böylece terabaytlarca veriyi boşaltabilirsiniz. Önerilen bulut yedekleme sağlayıcıları BackblazeIDriveSugarSyncCarbonite ve SOS Online Backup içerir.

Mesajlaşma

Windows kullanıcısı: Video için WhatsApp ve Hangouts.

MacOS kullanıcısı: Yerleşik iMessage ve FaceTime size yeter. Herkese ulaşmak için WhatsApp.

İş için: Slack veya Microsoft Teams.

Oyun oynamak için: Discord veya TeamSpeak.

Bilgi güçtür, ancak doğru zamanda doğru bilgiye sahip olmak daha da önemlidir. En yaygın kişisel mesajlaşma platformları WhatsApp ve Facebook Messenger'dır, ancak sadece eski masaüstü uygulamaları sunmaktadır. iPhone / Mac kullanıcıları entegre iMessage'ı kullanmaktan memnunlar, ancak herkes platformda mevcut olmayabilir.

Görüntülü görüşmeler için Skype, daha popüler seçeneklerden biri olmaya devam ediyor. Google Hangouts, sesli ve görüntülü görüşmeler için ücretsiz kullanılabilir, birkaç kişi tek bir toplantıya katılabilir ve web tabanlı olduğundan tüm platformlarda çalışır. Aslında, Chrome'u çalıştırıyorsanız, bir toplantıya katılmak için yapmanız gereken bir şey yoktur. Mükemmel değil ama işe yarıyor.

İkinci bir iyi alternatif, Viber, benzer ses ve video yetenekleri sunarak güvenlik konusunda ek bir dönüş. Hangouts'un aksine, Viber, Windows, macOS ve hatta Linux'un yanı sıra Android ve iOS için yerel uygulamalar sunar.
Aile ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak her zaman eğlencelidir, ancak bir çalışma grubunda işbirliği yapmanız gerekiyorsa Slack bu amaç için en popüler platformdur. Ücretsiz plan, küçük gruplar için iyi çalışır ve daha fazla depolama ve geçmiş gereksinimine ve daha fazla güvenlik denetimine sahipseniz, ücretli seçenekler vardır. Alternatifler, Cisco Spark ve Microsoft Teams içerir, ikincisi bir Office 365 aboneliği için ödeme yapıyorsanız olası bir adaydır.

Tek bir yerde tüm farklı iletişim servislerine sahip olmakla ilgileniyorsanız Franz'ı deneyebilirsiniz.

Oyun iletişimi için TeamSpeak ya da Discord ile modern bir hale getirebilirsiniz. Steam de bu sene daha sağlam bir oyun içi sohbet çözümü sunuyor.

Güvenlik

Ne yaptığını biliyorsan, hem Windows hem de MacOS iyi bir güvenlikle geliyor. Ortalama kullanıcı, sisteminize yük olmayacak başka bir koruma katmanı eklemek isteyebilir.

Malwarebytes düşünmeniz gereken ilk araçtır. Kötü amaçlı yazılım ve rootkit saldırılarını önlemede uzmanlaşmış bir program, kişisel kullanım için harika ve ücretsizdir. İndirilen dosyaları tehditlere karşı taramak için kullanabileceğiniz VirusTotal.com da var.

Oyun

Oyun oynamak için Steam'i her şeyden önce tavsiye ediyoruz. Valve'in katil oyun platformu, PC oyunlarının çoğunda tek noktadan alışveriş yapmak için harika bir iş çıkardı. Satışları ile tanınan büyük bir hub ve oyun iletişim platformu.
Ancak, bazı oyunların EA, Ubi ve Blizzard gibi Steam'da olmadığını unutmayın.

Multimedya

Apple'ın ekosistemine yatırım yapmadıkça, müzik dinleme Spotify ile eşanlamlıdır. YouTube, yalnızca en yeni sürümleri değil, favori sanatçılarınızın eski canlı performanslarını bulmak ve müziği keşfetmek için harika bir yerdir.

En sevdiğiniz filmleri izlemek için VLC Player var. Eğer sadece play tuşuna basıp gitmek istiyorsan, VLC bunun için var. Ayrıca, altyazı senkronizasyonu, video filtreleri ve eşitleme desteği de olan güçlü bir oynatıcıdır. Diğer değerli sözler: PotPlayer ve KMPlayer.

Ayrıca, adil olmak gerekirse, Windows 10'un yerleşik video çaları iyi çalışır ve çeşitli biçimleri de destekler. Mac'lerde de, MPV ve Movist iyidir, ancak ikincisi ücretsiz değil.

Office Paketi ve E-posta

Microsoft Office, ofis programlarının kralı olmayı sürdürmektedir ve iş için uygulamaların çoğundan yararlanıyorsanız ve 1TB OneDrive depolama alanı gibi avantajlar sağlayan bir aboneliği Office 365 aboneliği iyidir.

Mac kullanıcıları, belgeleri, elektronik tabloları veya sunuları kullanmaya başlamak için harika bir yol olan iWork'u kutudan çıkarır. Windows tarafında, LibreOffice iyi bir alternatiftir. Açık kaynak ofis paketi, tüm özellikleri sıfır maliyetle sunar. Aynı şey WPS Office Free için de geçerli. Google Dokümanlar, tarayıcı tabanlı ofis uygulamaları, paylaşım ve ortak çalışma için varsayılan seçimdir.

Masaüstü e-posta istemcisi kullanmak istiyorsanız, stok seçenekler ve Outlook dışında,  PostboxeM Client and Mailbird'nı seviyoruz. Bu arada Mac için Airmail var.

Proaktivite & Grafik

Basit not almak için OneNote var, Microsoft şu anda bunu ücretsiz çapraz platform ve bulut bağlantılı bir uygulama olarak sunuyor.

Ekran görüntüsü yakalama, açıklama ve paylaşım için Monosnap'ı iyidir.

Gerçek bir resim düzenleme aracına ihtiyacınız varsa, en iyi ücretsiz araçlar GIMP, Paint.net ve Inkscape'i içerir. Bunların dışındaki daha sağlam bir seçenek için ödeme yapmanız gerekecektir. Adobe uygulamaları üst düzey ve profesyoneldir, ancak Corel PaintShop Pro ve Pixelmator gibi diğer yüksek kaliteli alternatifler vardır.

Kodlayıcılar ve geliştiriciler için Submime Text'e bir not vermeliyiz, muhtemelen bulacağınız en iyi metin editörü (alternatif: Notepad ++). Github depolarınızı yönetmek için SourceTree.

Teamviewer, platformlar arası uzaktan kumanda ve masaüstü paylaşımı için varsayılan seçimdir. Ayrıca, bulut depolama alanına eklemek için pratik olmayan çok büyük dosyaları aktarmanız gerektiğinde kullanışlı olması için oldukça iyi bir araç.

Araçlar

Sıkıştırma-açma programları için, 7-zip programını indirin. Mac'lerde sıkıştırma için en iyi çözüm The Unarchiver'dır.

F.lux, bilgisayarınızın ekranının rengini günün saatine uyum sağlamak ve gözünüzde daha kolay hale getirmek için değiştiren şık bir uygulamadır. Geceleri çalışmak isterseniz, F.lux bir dahidir.

Wox, Windows için tam özellikli bir başlatıcıdır.

Windows Gezgini'ni (Windows Explorer) değiştirmek için Total Commander ve Directory Opus'u deneyin. Sadece özel ve güçlü bir resim görüntüleyici için IrfanView.

Pano yöneticileri, kısa bir süre önce kopyaladığınız ve yapıştırdığınız metni yeniden girmeyi işletim sisteminizin varsayılan panosuna bir dizi yeni özellik ekleyerek çok daha kolay hale getirir. Farklı seçenekler düzinelerce var ama mevcut en iyi seçeneklerimiz Windows için ClipClip ve MacOS için Flycut.

Uzun bir süre için CCleaner, Windows için en popüler sistem temizleme aracı olmuştur ve MacOS ve Android telefonlar gibi diğer platformlara erişimini genişletmiştir. Ancak, geçen yıldan bu yana uygulamanın fırtınalı bir yolculuğu oldu ve aracın ne kadar güvenilir olduğuna dair pek çok şüphe var. Bu yüzden, Wise Disk Cleaner bu programa iyi bir alternatif.

Diğer Programlar

Fan hızlarını izlemek ve kontrol etmek için SpeedFan ve CAM (Windows) ve smcFanControl (Mac) 'i kontrol edin.

Torrent için Windows üzerinde qBittorrent ve Mac üzerinde Transmission iyi bir seçenektir.

Windows ve Mac için favori SFTP istemcilerimiz: Sırasıyla WinSCP ve Forklift.

VPN'ye ihtiyaç duyuyorsanız, yedi kullanım için iki iyi ücretsiz seçenek Windscribe ve TunnelBear içerir. Daha sağlam ve hızlı bir bağlantı için ödeme yapmanız gerekecek. IP Vanish iyi bir seçenektir.

Geo araştırmaları için Google Earth'ün yüklü ve hazır olması her zaman iyidir.

E-kitap okuyucuları, Calibre'ye sahip olmaları gerektiğini düşünmektedir.

Bilgisayarınızın özelliklerine göz atmak isterseniz, Speccy, çok fazla yormadan işini yapar.

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi
İlginizi Çekebilir

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi

En İyi Windows Programları 2018
İlginizi Çekebilir

En İyi Windows Programları 2018

Bu listede bir şey eksik mi? Kendi uygulama önerilerinizi yorumlardan bize bildirin.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile