Yeni Sosyal Medya Platformu Vero nedir?

Yeni Sosyal Medya Platformu Vero nedir?

Vero, Facebook ve Instagram kullanıcılarını hedefleyen bir sosyal ağdır.

Vero, Temmuz 2015'te piyasaya sürülen, 2018 Şubat ayının sonunda 3 milyon yeni kayıt alan bir sosyal iletişim ağı.

Popülerlikteki bu ani yükseliş, kısmen önemli markaların ve popüler sosyal medya kullanıcılarının platformda hesap oluşturması ve erken kayıt yaptıran herkes için ücretsiz ömür boyu üyelik sözü vermesiydi.

Vero'nun ana çekiciliği, Vero – True Social sloganı ile de anılır, yayınlanamadıkları sırada yayınları gösteren reklam ve ana beslemenin eksikliğidir.

Vero için sonunda yeni kullanıcılar için aylık üyelik ücreti ödemeleri gerekecek.

Vero Uygulamasını Nereden İndirebilirim?
Vero uygulaması Apple's iTunes Store ve Google Play'den ücretsiz olarak indirilebilir.
Uygulamanın tam adı Vero – True Social ve Vero Labs Inc. tarafından oluşturuldu.

iOS Vero uygulaması, iOS 8.0 veya daha yeni bir sürümünü çalıştıran bir iPhone veya iPod Touch üzerinde çalışır. IPad'lerde çalışmaz.

Vero'nun Android sürümü, Android 5.0 veya daha yeni bir sürümünü çalıştıran bir akıllı telefon veya tablet gerektirir.
Blackberry veya Windows Phone akıllı telefonlar için resmi bir Vero uygulaması yoktur ve Mac veya Windows bilgisayarları için de yoktur.

Vero Web Sitesi Var mı?
Vero, tamamen mobil bir sosyal ağdır ve yalnızca resmi iOS ve Android akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilebilir.
Resmi bir Vero web sitesi vardır, ancak Vero markası için bir iş sayfasıdır ve sosyal ağ işlevselliği yoktur.

Vero'ya nasıl üye olunur
Vero sosyal ağı bir web tarayıcısı üzerinden mevcut olmadığından, resmi Vero akıllı telefon uygulamalarından biri aracılığıyla bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Nasıl başlayacaksınız

 1. Resmi Vero – True Social uygulamasını iTunes Store'dan veya Google Play'den indirin.
 2. Akıllı telefonunuzda Vero uygulamasını açın ve yeşil Sign Up düğmesine basın.
 3. Tam, gerçek adınızı ve e-posta adresinizi girin. Sadece e-posta adresinizi bir kez girdiğinizde, doğru şekilde yazdığınızdan emin olun.
 4. Telefon numaranızı girin. Vero, hesabınızı etkinleştirmek için kullanılacak bir onay kodu göndermek için bir cep telefonu numarasına ihtiyaç duyar. Bu, kullanıcıların birden fazla hesap oluşturmasını engellemek için yapılır. Kodunuzu almak için farklı bir cihazla veya bireyle ilişkili bir cep telefonu numarası kullanabilirsiniz, ancak bir sayı yalnızca bir Vero hesabıyla ilişkilendirilebilir.
 5. Vero şimdi girdiğiniz telefon numarasına dört haneli bir kod gönderecektir. Bu kodu aldıktan sonra, Vero uygulamasına girin. Uygulama, telefon numaranızı gönderdikten hemen sonra bu kodu girmenizi ister.
 6. Vero hesabınız şimdi oluşturulacak ve bir profil resmi ve açıklaması eklemek için seçenekler sunulacak. Her ikisi de gelecekte herhangi bir zamanda değiştirilebilir.

Vero Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Resmi Vero uygulamalarında hesabını silmenize izin veren herhangi bir yerel yöntem yoktur, ancak bir destek isteği göndererek ve tüm verilerinizin silinmesini istediğiniz mesajda açıklanarak yapılabilir. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Üst menüden profile / yüz simgesine basın, yüklendikten sonra profilinizin sol üst köşesindeki sembol.
 2. Şimdi farklı departmanlar için bir açılır menü ile Vero Destek sayfası gösterilecek. Üzerine tıklayın ve Diğer'i seçin.
 3. Bir metin alanı görünecektir. Vero hesabınızı kapatmak istediğiniz ve Vero sunucularından silinen tüm verileri içeren bu alana yazın.
 4. Hazır olduğunuzda, isteğinizi göndermek için sağ üst köşedeki yeşil renkli Gönder bağlantısına basın.

Vero Desteği isteğinizi okuyup işlemden geçirene kadar Vero hesabınız etkin kalacaktır.
Hesabınızın kapatılması ve verilerinizin silinmesi bir haftadan uzun sürebilir. Hesap silme işlemi geri alınamaz ve silinmiş hesaplar kurtarılamaz, bu nedenle isteğinizi göndermeden önce silmek istediğinize emin olun.

Vero'da Kişiler Nasıl Takip Edilir?
Vero’yu takip eden insanlar, Twitter, Facebook veya Instagram’daki birisini nasıl takip ediyorsa burada da mantık aynıdır.

Bir Vero hesabını takip ettiğinizde, bir hesabın Vero feed'inizdeki takipçileriyle paylaşmak için seçtiği tüm genel yayınları alacaksınız. Bir hesabı nasıl takip edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bir kullanıcının Vero profilini, uygulamanın içinden herhangi bir yerinden avatar veya profil resmine tıklayarak açın.
 2. Profilindeki Follow butonunu tıklayın. Bir çift dürbün ve artı bir sembol gibi görünecek.

Takipçiler takip ettikleri hesaba doğrudan mesaj gönderemezler. Sadece Bağlantılar, Vero'da DM'leri birbirine gönderebilir.

Vero Bağlantılarını Anlama
Vero'daki arkadaşlar Bağlantılar olarak adlandırılır.
Bağlantılar, Vero uygulamasının sohbet özelliği ile DM'leri birbirine gönderebilir ve ayrıca birbirlerinin yazılarını ana Vero beslemesinde alırlar.

Üç farklı Bağlantı türü vardır. Arkadaşlar (bir elmas tarafından temsil edilen), Arkadaşlar (3 kişi) ve Acquaintances (bir el sıkışma görüntüsü).
Her üç Bağlantı türü de diğeriyle aynı şekilde çalışır. Onların tek gerçek amacı, belirli yayınlar için Bağlantıları kategorize etmektir. Yayınladığınız şey için farklı güvenlik seviyeleri olarak davranırlar.

Örneğin, Vero’ya bir görüntü gönderirken, Yalnızca Arkadaşlarını Kapat, Arkadaş ve Arkadaşları Kapat, Arkadaşlarını, Arkadaşlarını ve Tanıdıklarını veya tüm Bağlantılarınızı ve Takipçilerinizi Kapat'ı tıklattığınız Bağlantıları görebilmeyi seçebilirsiniz.

Birini Bağlantı olarak eklediğinizde, bunları hesabınızda nasıl etiketlediğinizi göremezler. Aynı şekilde, Bağlantılarınızdan birinin sizi Yakın Arkadaş, Arkadaş veya sadece bir Arkadaş olarak düşündüğünü göremezsiniz.

Birinin Connection on Vero olmasının ana motive edicisi, onlarla doğrudan sohbet yoluyla iletişim kurma yeteneğini kazanmaktır. Bağlantı olmadan Vero'daki diğer kullanıcılarla iletişim kurmanın tek yolu mesajlarına yorum yapmaktır.

Vero Bağlantı İsteği Nasıl Gönderilir

 1. Bir Vero kullanıcının profilinde, Bağlan düğmesine tıklayın.
 2. Connect düğmesine basmak, o kullanıcıya bir istek gönderecektir. Birbirinizin Bağlantıları haline gelmeden önce isteğinizi kabul etmeleri gerekecektir.
 3. Düğmeye bastıktan sonra, Tanışma el sıkışma simgesine dönüşecektir. Ne düzeyde bir bağlantı olmasını istediğinizi seçmek için basın. Onları nasıl etiketlediğini göremezler. Bu sadece kendi referansınız içindir.
 4. Bekleyin. İsteğinizin alıcısı Bağlantınız olmayı kabul ederse, Vero uygulamasında bilgilendirileceksiniz. İsteğiniz reddedilirse, iptal edilir. Reddedilen Bağlantı talebi için bildirim almayacaksınız.

Bağlantı seçeneği, ayarlarında yabancılardan Bağlantı isteklerini devre dışı bırakmışsa, kullanıcının profilinde görünmeyebilir. Bu durumda, sadece onları takip edebileceksiniz.

Vero koleksiyonları nelerdir?
Vero'daki koleksiyonlar aslında sosyal ağda yapılan yayınları düzenlemenin bir yoludur. Hiç kimse kendi özel koleksiyonlarını oluşturamaz. Bunun yerine, yayınlara otomatik olarak Posta türüne göre bir Koleksiyon atanır.

Bir web sitesine bağlantı içeren yazılar Bağlantılar Koleksiyonuna ayrılır, şarkılar Müzik'e ve benzerlerine gönderilir.
Vero'daki altı farklı Koleksiyon türü, Fotoğraflar / Videolar, Linkler, Müzik, Filmler / TV, Kitaplar ve Yerler'dir.

Vero'da takip ettiğiniz herkesten yayınları Koleksiyonlara ayırmak için, Vero uygulamasının üst menüsündeki dikdörtgen simgesini tıklamanız yeterlidir. Kendi gönderilerinizi farklı Koleksiyonlar içinde görüntülemek için, Üst menüdeki yüz simgesini tıklayarak profilinizi açın ve ekranın altındaki Mesajlarım bağlantısına basın.

Vero profiller de, Özel olarak adlandırılan bir yedinci Koleksiyon içerir. Kullanıcılar, bu Koleksiyonu favori mesajlarını göstermek için kullanabilir. Öne Çıkan Koleksiyonunuza bir yayın eklemek için aşağıdakileri yapın.

 1. Yayınladığınız bir yayını açın ve üç noktaya (üç nokta) basın.
 2. Profilimde Özellik seçeneği ile bir menü açılacaktır. Üstüne tıkla. Yayın, şimdi Koleksiyonunuzda Öne Çıkan Koleksiyonunuzda keşfedilebilir.

Bir Vero Kullanıcı Nasıl Tanıtılır
Vero'ya özgü bir özellik, hesabınızdaki diğer kullanıcıları tanıtabilmektir.
Bu, bir kullanıcıyı tanıtmak olarak adlandırılır ve temel olarak profilinizde hedef kullanıcının avatarını, adını ve takipçilerinizin onu takip etmesi için bir bağlantıyı gösteren özel bir yayın oluşturur. Vero'da başka bir kullanıcıyı nasıl tanıtacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Seçtiğiniz kullanıcının profilini Vero uygulamasında açın.
 2. Ekranın sağ alt köşesindeki üç noktaya basın.
 3. Kullanıcı tanıt üzerine tıklayın.
 4. Tanıtım yayınınızın taslağı görünecektir. Bir şey söyleyin… alanına, tavsiye ettiğiniz kişi hakkında kısa bir mesaj yazmak için basın ve neden başkalarının onları takip etmesi gerektiğini düşünün. İsterseniz bazı hashtag'leri de ekleyebilirsiniz. Vero'da her posta için en fazla 30 hashtag izin verilir.
 5. Sağ üst köşedeki yeşil sonraki bağlantıya basın. Girişiniz şimdi Vero'da yayınlanacak ve uygulamanın ana feed'inde ve profilinizde görülebilir.

Vero nasıl para kazanıyor?
Vero, Facebook ve Twitter gibi reklamları ya da sponsorlu yayınları kullanmaz ve bunun yerine kullanıcılar tarafından platformda yapılan satışların yüzdesi ve iTunes Store'daki filmler, TV şovları ve şarkılara uygulama içi bağlantılar tarafından yapılan bağlı kazançları toplayarak gelir oluşturur, Google Play dijital vitrinler gibi.
Vero, sonunda yeni kullanıcıların aylık abonelik ücreti ödemesini gerektiren ücretli bir hizmete dönüşecek. Bu geçişten önce hesaplarını oluşturanlar, Vero'yu ömür boyu ücretsiz kullanmaya devam edebilecektir.

Bir Vero Üyelik Ücreti Ne Kadar?
Vero'nun gelecekteki ücretli abonelik hizmetinin fiyatlandırma modeli henüz açıklanmadı.

İnsanlar Neden Vero Kullanıyor?
İnsanların Vero'yu kullanmasının ana nedeni, kronolojik olarak yayınları görüntüleyen zaman çizelgesi (veya feed) nedeniyle. Bu , Twitter, Instagram ve Facebook'tan farklı olarak mesajları belirlenen önemlerine göre sıralayan bir algoritma uygulayar.

Bu tür algoritmalar genel ağ katılımını artırabilirken, takip ettikleri arkadaşların ve şirketlerin yaptığı tüm yayınları görmeyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratır. Vero sırayla mesajları gösterir, Kullanıcılar kendi zaman çizelgesinde gezinebilir ve en son giriş yaptıklarından itibaren gönderilen her şeyi okuyabilir.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile