YouTube Analytics ve Videolarınızın Gömülü Olduğu Siteleri Görmek

YouTube Analytics ve Videolarınızın Gömülü Olduğu Siteleri Görmek

/ / Okuma süresi: 5 dk, 43 sn / Yorum (0)
A A A

Kendi YouTube kanalınız varsa, içeriğinizle ilgili her türlü analitik verilerini görüntüleyebileceğinizi biliyor muydunuz? YouTube Studio'sundaki Analytics özelliği, hangi videoların popüler olduğunu, insanların onları nasıl bulduğunu ve daha fazlasını görmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir
 YouTuber'lar için YouTube'da Para Kazanmanın Yeni Yolları

YouTuber'lar için YouTube'da Para Kazanmanın Yeni Yolları

YouTuber'lar, YouTube'un can damarıdır. İçerik oluşturan insanlar olmadan, YouTube monoton olurdu. Bununla birlikte, YouTube artık YouTuber'lar için para kazanmanın yeni üç yolunu ortaya çıkardı. Ve birlikte YouTube’u reklam gelirlerinin ötesine taşı..

YouTube videolarını profesyonel bir iş için oluşturuyorsanız, bu çok önemli bir bilgidir, ancak normal bir video yükleyicisi olsanız bile kontrol etmek eğlencelidir.

YouTube Analytics’e Nasıl Erişilir
YouTube’un analiz sayfasını açmak için önce YouTube'da oturum açtığınızdan emin olun. Bir YouTube kanalınız yoksa veya hiç video yüklemediyseniz, henüz istatistiklerle hiçbir şey yapamazsınız.

Giriş yaptıktan sonra herhangi bir YouTube sayfasında, sağ üstteki profil resminizi tıklayın ve YouTube Studio'yu (beta) seçin.

YouTube'un klasik temasını kullanıyorsanız, bu ifadenin yerine Creator Studio için bir buton göreceğinizi unutmayın. YouTube, herkesi yavaş yavaş yeni Studio arayüzüne geçiriyor, bu yüzden bu rehberde bu arayüz anlatılacak. Eğer hala eski arayüzü kullanıyorsanız yeni bir görünüm için sol kenar çubuğunda Studio Beta bağlantısına tıklamayı deneyin.

Modern YouTube Studio'ya girdikten sonra, sol kenar çubuğundaki Analytics’i tıklamanız yeterlidir. Sonrasında video verilerine bakmak için hazırsınız.

Videolarınızın Hangi Sitelerde Gömülü Olduğunu Görme
YouTube analizlerinden alabileceğiniz en ilginç verilerden biri, insanların videolarınızı izledikleri yerdir. Bir YouTube videosunu bir web sitesine yerleştirmek çok kolay olduğu için, içeriğinizde bir trafik artışı görebilirsiniz.

Yerleşik videolarda YouTube analitiğini görmek için, YouTube Studio'nun üstündeki Reach Viewers (Erişim Düzeyi) sekmesine tıklayın. Buradan aşağı kaydırın ve Traffic source: External (Trafik kaynağı: Harici) sekmesini genişletin.

Daha sonra, altındaki video kaynaklarının listesini içeren bir grafik göreceksiniz. Bu listedeki her giriş, insanların videolarınızı izlediği bir web sitesidir. Ortalama görüntüleme süresi, toplam izleme süresi ve daha fazlası gibi birçok farklı faktörün dökümünü görebilirsiniz.

Varsayılan olarak, YouTube analizinin son 28 güne ait verileri gösterdiğini unutmayın. Farklı bir dönem görmek isterseniz, sağ üst köşedeki tarih aralığını istediğiniz zamana tıklayın. Son 365 gün, Ocak ayı veya tüm zamanlar gibi hazır ayarlardan seçim yapabilirsiniz. İsterseniz, kendi zaman aralığınızı tanımlamak için Özel'i seçin.

Belirli Bir Youtube Videosu İçin İstatistikleri Kontrol Etmek
Yukarıdaki adımların kanalınızdaki tüm videolar için genel istatistikleri gösterdiğini unutmayın. Belirli bir video hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, sol üst köşedeki kanalınızın adını tıklayın. Burada bir video seçebilir, birini arayabilir veya hatta analiz için özel bir video grubu oluşturabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, sadece o video için her türlü istatistiği görüntülemek için üst kısımdaki sekmeleri kullanabilirsiniz. Hangi sitelerin videonuzu kullandığını bulmak için, Traffic Source (Trafik Kaynağı) seçeneğini seçin. Ardından grafiğin altındaki listede Harici kaynağa tıkladığınızda paylaşılan tüm siteleri görürsünüz.

YouTube Analytics’e Genel Bakış
Muhtemelen, yukarıdaki adımlardan YouTube'un videolarınız hakkında bir sürü veri sunduğunu fark etmişsinizdir. Kafanız karıştıysa ve neye bakmanız gerektiğinden tam olarak emin değilseniz endişelenmeyin. Analytics ana sayfasında, size bir bakışta önemli istatistikler göstermek için bazı kullanışlı grafikler bulunmaktadır.

Overview sekmesi ile, seçilen süre boyunca izleme sayılarını veya süresini, yorumları ve yeni aboneleri göreceksiniz. Aşağıdaki daha küçük grafikler aynı dönemdeki en iyi videolarınızı ve son 48 saat içindeki etkinliği gösterir.

Gösterimlerdeki sayıları ve grafikleri ve bu gösterimlerdeki tıklama oranlarını görmek için Reach Viewers (Erişim Düzeyi) sekmesine bakın. Aşağıda, hangi videoların öneri olarak göründüğünü ve gösterimlerin izlenme süresine nasıl artırdığını göreceksiniz.

Son olarak, ülkeye, cinsiyete, yaşa ve daha fazlasına göre dağılımlarını görmek için Build an Audience (Kitle Oluştur) işaretleyin.

YouTube Analytics'te İleri Kullanım Seviyesi
Verileri incelemeyi eğlenceli bulanlar YouTube Analytics’te saatler harcayabilirler. Eğer aradığın istatistiği tam olarak bulamadıysan, biraz daha derinlere dalmalısınız.

Keşfetmenin en iyi yolu, analiz sayfasının üstündeki sekmeleri kullanmaktır. Birçoğunun özelliği kendi adından anlaşılır:

 • Görüşlerinizin hangi bölgelerden geldiğini görmek için Geography kullanın.
 • Subscription status (Abonelik durumu), takipçilerden kaç görünüm geldiği ve kaç tanesinin yeni olduğu hakkında bir fikir verecektir.
 • Playlist (Çalma listesi), herkese açık çalma listelerinin ne kadar popüler olduğu hakkında bilgi gösterir.
 • Cep telefonundan, bilgisayardan, oyun konsolundan ve daha fazlasından izleyicilerin dağılımını görmek için Device Type (Aygıt Türü) kontrol edin.
 • Birkaç ek seçenek için bu başlıkların sağındaki More (Diğer) sekmesini genişletin. Bunlar İşletim Sistemi, Paylaşım Hizmeti ve daha fazlasını içerir.

YouTube Analytics için Son söz

İlginizi Çekebilir
Başlangıç İçin Popüler YouTube Kanal Fikirleri

Başlangıç İçin Popüler YouTube Kanal Fikirleri

Youtube üzerinde kanal açıp popüler olmak artık herkesin aklında. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız. İşte bu yazıda bunun için başlangıç olacak ipuçlarını ele alıyoruz.

YouTube kanalınız ne kadar büyük olursa olsun, YouTube Analytics’ten ilginç şeyler toplayabilirsiniz. Görüntülenmelerde büyük bir yükselişin nereden geldiğini anlamak, yeni izleyicilere ulaşmak için bu bilgileri kullanmak ya da sayılarla biraz vakit geçirmek gibi.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 81 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" YouTube Analytics ve Videolarınızın Gömülü Olduğu Siteleri Görmek konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere YouTube Analytics ve Videolarınızın Gömülü Olduğu Siteleri Görmek ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Analytics ve Videolarınızın Gömülü Olduğu Siteleri Görmek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.