YouTube Kanalı Nasıl Açılır

YouTube Kanalı Nasıl Açılır

Kendi YouTube kanalınızı oluşturarak, videolarınızı çevrimiçi olarak herkesle paylaşabilir veya yalnızca YouTube'u özel videolarınız için bir saklama alanı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

İster özel isterseniz herkese açık bir Youtube kanalı açmak isteyin bunu açmak çok kolay ve ücretsizdir.

Youtube kanalınızın kurulumu tamamlandıktan sonra kanalınızın görünümünde değişiklikler yapabilirsiniz, videolarınızı kitleniz için mükemmel yapmak için düzenleyin ve hatta içeriğinizi çalma listelerine ekleyin.

İpucu: İşletmeniz veya markanız için bir YouTube hesabı yapmak istiyorsanız, aşağıda gösterilen adımları izleyin ve ardından nasıl bir YouTube markası / işletme hesabı oluşturacağınıza bakın.

Bir Google Hesabı Oluşturun

YouTube, bir Google hesabı üzerinden çalışır; bu yüzden zaten bir tane Google hesabı açmış olmalısınız. Google hesapları, Google Play, Gmail, Google Fotoğraflar, Google Drive gibi Google ürünlerine erişmek ve hatta Google Haritalar'da özel haritalar kaydetmek için kullanılır.

Şimdiye kadar bunlardan birini yaptıysanız, o zaman bir Google hesabı oluşturma konusunda endişelenmeniz gerekmez. Aksi takdirde, kendi Google hesabınızı oluşturarak başlamayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Google kullanıcı adınız YouTube'da kullanıcı adınız olur ve videoları yüklediğinizde herkesin gördüğü bu ad olur. Bununla birlikte, YouTube'da kanal adını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Zaten bir Google hesabım var?

Zaten sahip olduğunuz bir Google hesabından YouTube'da oturum açarsanız, daha önce YouTube'da oturum açmadıysanız, burada ilk açılışta size basit bir soru sorulur: YouTube'da tanımlanmasını istediğiniz ismi ve soyadını seçmeniz.

Eğer gerçek adınız ve soyadınızı kullanmak istemiyorsanız farklı bir ad seçebilirsiniz.

Her iki metin alanına bir şeyler yazın ve KANALI OLUŞTURUN seçeneğini tıklayın.

Kanalın Görünüşünü Özelleştirme

Video içeriğinizin yanı sıra, kanalınızın görünme biçimi bazen birisini kanalınıza abone olmaya veya videolarınızı beğenmesine neden olabilir veya ikna edebilir.

Kanalınızı doğrudan ziyaret eden herkes için ilk izlenimdir bu görüntü. Dolayısıyla, kaliteli ve güzel görünmesi önemlidir.
Değiştirebileceğiniz daha temel şeylerden bazıları, bir kanalı olan herkesin özelleştirmesi gereken rutin ayarlardır. Buna kanal simgesi, kanal resmi ve kanal açıklaması da dahildir. Kanalınızdan, değiştirmek istediğiniz alanların yanındaki düzenle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bunlar bittikten sonra, YouTube kanalınızda videoların nasıl düzenleneceğini ve daha fazlasını düşünebilirsiniz. Kanalınızdaki "Abone Ol" düğmesinin yanındaki ayarlar simgesini tıklayın ve ardından Kanalınızın düzenini özelleştirme seçeneğini etkinleştirin.

Bu, daha önce görülmeyen kanalınızın bazı diğer alanlarını açacaktır, Öne Çıkan Kanallar bölümü ve Kanal yorumlarını Tartışma bölümünde etkinleştirme seçeneği gibi.

Videoları YouTube'a Yükleyin

Bir YouTube hesabı videolar yüklemden tamamlanmış sayılmaz. Hesabınıza giriş yaptığınızda, yükleme sayfasına erişmek için YouTube web sitesinin üst kısmındaki Yükle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Videoları YouTube'a sürükleyin veya YouTube'a koyacak videolara göz atmak için geniş karşıya yükleme alanını tıklayın. Ayrıca, Google Foto'a yedeklediğiniz videoları yakalamak için yükleme sayfasının sağındaki IMPORT VIDEOS alanının yanındaki İçe Aktar'ı tıklayabilirsiniz.

Yine bir başka seçenek YouTube için bir fotoğraf slayt gösterisi yapmaktır; bu seçenek aynı zamanda yükleme sayfasının sağ tarafındadır.

Bilgisayarınızdan video yüklüyorsanız yüklemenin nasıl tamamlanacağını seçmek için Genel, Liste dışı, Özel veya Planlanmış seçeneklerinden birini seçtiğinizden emin olun. Herkese açık videolar tabii ki herkes tarafından görülebilir, ancak listelenmemiş videolar aranabilir değildir; videoyu görüntülemek için videonun doğrudan bağlantısını bilmek zorundasınız. Özel videolar, yalnızca giriş yaptığınızda sizin tarafınızdan görülebilir ve zamanlanmış videolar, belirli bir zamanda herkese açık olacak şekilde yapılandırılabilir.

Video Sınırlamaları

YouTube'a yükleyebileceğiniz maksimum video boyutu 128 GB veya eski bir web tarayıcınız varsa 20 GB'dır.

Kabul Edilebilir Video Dosya Biçimleri

Hangi video dosyası formatlarına izin verileceğine ilişkin kurallara uymazsan YouTube'da "geçersiz dosya biçimi" hatası alırsınız.
İzin verilmeyen popüler formatlara, MP3 veya JPG dosyaları gibi video olmayan herhangi bir şey dahildir. Tek bir ses dosyası veya hareketsiz görüntü yükleyemezsiniz.

Şu anda YouTube videoları için desteklenen biçimler şunlardır:

  • MOV
  • MPEG4
  • MP4
  • AVI
  • WMV
  • MPEGPS
  • FLV
  • 3GPP
  • WEBM

YouTube için Videoları Dönüştürme

Videonuz yukarıdaki dosya formatlarından birinde değilse, muhtemelen videoyu doğru biçimde koymak için ücretsiz bir video dönüştürücü ile çalıştırabilirsiniz.

Örneğin, YouTube'a bir MKV dosyası yüklemeye çalışmak yerine (izin verilmiyor), dosyayı MP4 (izin verilen) olarak değiştirip o MP4 dosyasını yükleyin.

YouTube Video'yu düzenleyin

YouTube, Video Düzenleyicisi olarak adlandırılan, yüklendikten sonra videonuzda değişiklikler yapmanızı sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi video düzenleyicisi sunar. Bir başlık ekleme, videoyu kliplere ayırma, fotoğraf ekleme, ücretsiz şarkıların sesini içe aktarma ve video geçişleri yapma gibi şeyler yapabilirsiniz.

Videolarınızı yalnızca yönetmenizi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin ilgili videolarla birlikte daha basit bir zamana sahip olmasını sağlamak için özel oynatma listelerine yerleştirebilirsiniz.

Ücretsiz YouTube Kaynakları

YouTube ile ilgili daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, birçok yaygın sorunun cevabını öğrenmek için YouTube Yardım Merkezi'ne göz atın. Resmi YouTube Blog'unu ve YouTube'un İçerik Oluşturucu Akademisini de kontrol etmeyi unutmayın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 87 kez okundu.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

guvenlik
Tenis OyunuKare YapmacaBlobs1010 Hex
WinPatrol

WinPatrol

19 Şu 2018 / Güvenlik
SMPlayer

SMPlayer

19 Şu 2018 / Multimedya
Free Video to Mp3 Converter

Free Video to Mp3 Converter

19 Şu 2018 / Multimedya
CD Assistant

CD Assistant

19 Şu 2018 / Araçlar
Vista Start Menu

Vista Start Menu

19 Şu 2018 / Masaüstü
WinPatrol

WinPatrol

19 Şu 2018 / Güvenlik
Free Video to Mp3 Converter

Free Video to Mp3 Converter

19 Şu 2018 / Multimedya
StartUpLite

StartUpLite

19 Şu 2018 / Güvenlik
CD Assistant

CD Assistant

19 Şu 2018 / Araçlar
Vista Start Menu

Vista Start Menu

19 Şu 2018 / Masaüstü