Ogznet.com
Youtube’da En çok İzlenen Videolar 2021 Paylaş:

Youtube’da En çok İzlenen Videolar 2021

Youtube’da En çok İzlenen Videolar 2021

Bir milyon izlenmeye ulaşan ilk video, 2005 yılında Ronaldinho’nun yer aldığı bir Nike reklamıydı. 10 yıldan kısa bir süre sonra, bir milyar izlenme sayısına ulaşan ilk video Psy’nin Gangnam Style şarkısı internetin en çok izlenen videosu haline geldi. Ama Gangnam Style hala rekoru elinde tutuyor mu? İşte tüm zamanların en çok izlenen 20 YouTube videosunun geri sayımı.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Her dakika yüzlerce saatlik video YouTube'a yüklenir. Kurucu Jawed Karim'in Nisan 2005'te ilk videoyu yayınlamasından bu yana hizmetin ne kadar ilerlediğini kanıtlayan birçok harika YouTube istatistiğinden biri bu makalede.

YouTube'da Tüm Zamanların En Çok İzlenen 20 Videosu

20. Blank Space - Taylor Swift

 

Blank Space, Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Taylor Swift'in beşinci stüdyo albümü 1989'da yer alan şarkılardan biri. Swift, Max Martin ve Shellback tarafından yazılan şarkının prodüktörlüğünü yine Martin ve Shellback yaptı. Şarkı Republic Records etiketiyle 10 Kasım 2014 tarihinde ikinci single olarak radyolara verildi. Şarkı için Joseph Kahn yönetmenliğinde çekilen video klip, 10 Kasım 2014 tarihinde yayınlandı. "Blank Space" minimal pop ve elektropop tarzında olup medyanın Swift'in ilişkilerine bakış açısını anlatır.

19. Faded - Alan Walker

 

Norveçli plak yapımcısı ve DJ Alan Walker, Faded'i yarattı. Norveçli kayıt sanatçısı Iselin Solheim tarafından sağlanan vokalleri içerir. Single 3 Aralık 2015'te yayınlandı.

Video gösterildiği ülkelerin çoğunda İlk 10'da zirveye ulaştı. Norveç, Finlandiya ve İsveç single listelerinde zirveye ulaştı ve Danimarka single listesinde ilk 3'e girdi. Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Endonezya, İrlanda, İtalya, Letonya, Malezya, Hollanda, Yeni Zelanda, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde iyi performans gösterdi.

Müzik videosunun baş kahramanı Shahab Salehi. Bir maske de dahil olmak üzere siyah blok tarzı bir kıyafet giymiş, sırt çantasıyla dolaşan genç bir adamı ve elindeki evinin bir fotoğrafını gösteriyor. Yüksek katlı harap binalar ve terk edilmiş yapılarla terk edilmiş şehir bölgelerinde dolaşıyor. Sonunda evini bulur ama harabe halindedir.

18. Let Her Go - Passenger

 

Let Her Go, İngiliz şarkıcı-söz yazarı Passenger (Mike Rosenberg) tarafından yazılmış ve kaydedilmiştir. Let Her Go, Passenger'in dördüncü albümü “All the Little Lights” ın ikinci single'ı olarak Temmuz 2012'de yayınlandı.

Şarkı, birçok ülkede listelerin başında yer aldı ve Birleşik Krallık'ta bir milyondan fazla, ABD'de ise dört milyondan fazla dijital kopya sattı.

25 Temmuz 2012'de yüklenen müzik videosu, Avustralyalı video sanatçısı Dave Jensen ve Tavic tarafından yönetildi ve hazırlandı.

17. Hello - Adele

 

Hello, İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Adele'in 25 adlı albümünden bir şarkıdır. XL Recordings tarafından yayınlanan üçüncü albümünün çıkış teklisidir. Şarkı, Adele ve şarkının yapımcısı Greg Kurstin ile beraber yazıldı. Teması daha çok piyano balladları ve soul elementleri barındırır. Sözleri ise daha çok geçmişe dayalı pişmanlık üzerinedir. Şarkı yayınlandıktan sonra müzik eleştirmenlerinden oldukça olumlu yorumlar aldı, Adele'in önceki şarkılarıyla kıyaslanınca vokalleri ve şarkı sözleri oldukça beğenildi.

Adele ve Tristan Wilds'in başrollerini paylaştığı klibin yönetmenliğini Xavier Dolan üstlendi. YouTube'da 88 günde 1 milyar görüntülemeye ulaşarak en kısa sürede rekoru kırdı. Şu anda 12 milyondan fazla beğeniye sahip ve bu, onu YouTube'da en çok beğenilen beşinci video yapıyor.

16. Dark Horse - Katy Perry ft. Juicy J

 

Dark Horse, Amerikalı şarkıcı Katy Perry'nin dördüncü stüdyo albümü Prism'de yer alan bir şarkı. 17 Eylül 2013'te albümün ilk tanıtım single'ı olarak yayımlandı. Daha sonra 17 Aralık 2013 tarihinde Perry, şarkıyı normal single olarak yayımladı. Aralık 2016 itibarıyla Vevo'da 1 milyar 600 milyon izlenimi geçmiştir.

Video, Şubat 2014'e kadar yayınlanmadı. Bir Mısır sahnesinde, Katy'nin Mısır kraliçesi Kleopatra'nın kendi versiyonu olan “Katy Patra” yı oynadığı bir yer var.

15. Major Lazer & DJ Snake - Lean On (feat. MØ)

 

Lean On, Major Lazer'ın Danimarkalı şarkıcı tarafından seslendirilen bir şarkısı. Prodüktörlüğünü Major Lazer ve DJ Snake'in üstlendiği şarkı, Major Lazer'ın üçüncü stüdyo albümü Peace Is the Mission'ın çıkış single'ı olarak 2 Mart 2015'te Mad Decent tarafından yayınlandı. Lean On trap, EDM ve elektropop etkileri taşıyan bir dancehall ve moombahton şarkısıdır.

Kasım 2015'te Spotify'da tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı oldu, ancak ertesi yıl Drake’s One Dance şarkıyı geride bıraktı. Lean On'un müzik videosu Tim Erem tarafından yönetildi ve Hindistan'da çekildi. Major Lazer, MØ ve DJ Snake'in dans sekanslarını sergilediği bir sekansı gösterir.

14. Bailando ft. Descemer Bueno, Gente De Zona (Español) - Enrique Iglesias

 

Bailando, Enrique Iglesias'ın 2014'te yayınlanan Sex and Love adlı albümünde yer alan şarkı.

Bailando, YouTube'un uluslararası çekiciliğini vurgulayan başka bir müzik videosudur.

Enrique Iglesias, şarkının birkaç versiyonunu kaydetti. Orijinal İspanyolca versiyonu ayrıca Cubans, Descemer Bueno ve Gente de Zona'nın vokallerini de içeriyordu. Spanglish versiyonunda Jamaikalı şarkıcı Sean Paul'un vokalleri var. Enrique Iglesias ayrıca, farklı pazarlar için Portekizce olarak (ek vokal yapan farklı kişilerle) iki versiyon kaydetti.

Orijinal İspanyolca versiyonu, Reina de Corazones pembe dizisinin tema şarkısı olarak görev yapıyor.

Şarkının her versiyonu için bir tane olmak üzere dört müzik videosu kaydettiler. Şarkının İspanyolca ve Spanglish versiyonunun videolarını Dominik Cumhuriyeti, Santo Domingo'da çektiler.

İspanyol versiyonu 2,4 milyondan fazla kez görüntülendiğinden özellikle popüler olduğunu kanıtladı. İnsanlar ayrıca Spanglish versiyonunu 250 milyon kez izledi.

13. Thinking Out Loud - Ed Sheeran

 

Thinking Out Loud, İngiliz şarkıcı-söz yazarı Ed Sheeran'ın ikinci stüdyo albümü (2014) için kaydedilmiş bir şarkı. Şarkı Sheeran ve Amy Wadge tarafından yazıldı, prodüktörlüğünü ise albümün de yapımcılığını üstlenen Jake Gosling yaptı. Şarkı 24 Eylül 2014'te albümün üçüncü single'ı olarak ABD'de yayınlandı.

Haziran 2015'te Thinking Out Loud, Birleşik Krallık'ta En İyi 40'ta bir yıl geçiren ilk single oldu. Ekim 2015'te Spotify'da 500 milyondan fazla kez dinlenen ilk single oldu.

Müzik videosunun çoğu Los Angeles, California'daki Millennium Biltmore Hotel'deki Crystal Ballroom'da 16 mm film kamerası kullanılarak çekildi. Sheeran, Amerikan dans yarışmasının yarışmacısı Brittany Cherry ile çağdaş bir dans gerçekleştiriyor.

12. Counting Stars - OneRepublic

 

Counting Stars, Amerikalı pop rock grubu OneRepublic’in üçüncü stüdyo albümü Native (2013) 'den geliyor. Şarkı, bir milyonun üzerinde sattığı Kanada ve Birleşik Krallık dahil birçok ülkede bir numaraya ulaştı.

Müzik videosu 10 Mayıs 2013'te New Orleans, Louisiana'da çekildi. Şarkıyı, asma ampullerle çevrili bir binanın kasvetli bir zemin katında icra eden, üst katta dini bir uyanış töreninde insan sahnelerinin arasına serpiştirilmiş, şarkıyla birlikte dans eden gruba yer veriyor. Video, servis görevlisinden bir kişinin grubun performansıyla tavandan gelip yere düşmesiyle bitiyor.

11. Shake It Off - Taylor Swift

 

Taylor Swift, Shake it Off'u beşinci albümü “1989” için ana single olarak kaydetti. Şarkının prömiyeri 18 Ağustos 2014'te canlı yayın. Stüdyo videoyu YouTube'da yayınladı ve şarkıyı aynı gün dijital olarak indirilebilir hale getirdi.

Shake it Off, Taylor Swift’in bugüne kadarki en başarılı Billboard Hot 100 şarkısı. 50 hafta üst üste listelerde kaldı.

Mark Romanek videoyu yönetti ve Tyce Diorio'nun koreografisini yaptığı dansları içeriyor. Hip-hop, lirik, bale, caz ve ponpon kız tarzlarında dans etmeyi içerir ve hatta "twerking".

10. Roar - Katy Perry

 

Roar, Amerikalı şarkıcı Katy Perry'nin dördüncü stüdyo albümü Prism'de yer alan ve albümün çıkış single'ı olarak yayımlanan şarkı. Perry, Lukasz "Dr. Luke" Gottwald, Max Martin, Bonnie McKee ve Henry "Cirkut" Walter tarafından yazılan Roar, power pop türünde orta tempolu bir şarkıdır.

Video, bir uçak kazasından kurtulduktan sonra ormandaki hayata adapte olan Katy Perry'nin (kurgusal) bir hikayesini anlatıyor. Bir kaplanı bile evcilleştiriyor. Los Angeles County Arboretum ve Botanik Bahçesi'nde çekildi.

Roar, Temmuz 2015'te YouTube'da 1 milyar video görüntülemesine ulaştığında, Katy Perry bu kilometre taşını aşan iki müzik videosuna sahip ilk sanatçı oldu.

9. Sugar - Maroon 5

 

Sugar, beşinci stüdyo albümleri V Amerikan grubu Maroon 5 tarafından kaydedilen bir şarkıdır. 13 Ocak 2015 tarihinde single olarak yayınlandı.

ABD Billboard 100 listesinde 2 numaraya kadar yükseldi.

Grup, müzik videosunda film yönetmeni David Dobkin ile çalıştı. Daha önce "Wedding Crashers" filmini yönetmişti ve bunu bu video için ilham kaynağı olarak kullanmıştı.

Videoda, Maroon 5 Los Angeles'taki düğünleri mahvediyor. Bu şaka değil. Maroon 5, videoda gösterilen düğünleri gerçekten mahvetti. Gerçekte, her damada danışıldı ve isimsiz, ancak ünlü bir grubun düğünlerinde çalmasına izin verdiler, ancak başka hiç kimseye önceden haber verilmemişti. Adam Levine'in düğünlerinde onlara serenat yaptığını görmek gelinler için şok olmuş olmalı.

Prodüksiyon ekibi, videoya uygun düğünler bulmak için Los Angeles'taki düğün planlayıcılarıyla birlikte çalıştı.

8. Sorry - Justin Bieber

 

Sorry, Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın dördüncü stüdyo albümü Purpose'tan (2015) bir şarkı. Julia Michaels, Justin Tranter, Sonny Moore, Michael Tucker ve Bieber tarafından yazıldı, Prodüktörlüğünü ise Skrillex ve Blood üstlendi. 23 Ekim 2015'te albümün ikinci single'ı olarak yayımlandı. Dancehall-pop tropical house türünde olan Sorry alt yapısında "sıcak ada iklimleri" ve dembow riddim vuruşları barındırır.

Justin Bieber, YouTube neslinin en görünür sembollerinden biridir. Justin Bieber’ın dördüncü stüdyo albümü "Purpose" 23 Ekim 2015'te yayınlandı. Şarkı, Bieber'ın ana vatanı Kanada'da yedi hafta üst sıralarda olmak üzere 13 ülkenin listelerinde zirveye ulaştı. Dünya genelinde insanlar 2016'da şarkının 10 milyondan fazla kopyasını satın aldı.

Alışılmadık bir şekilde, şarkının dans videosunu Yeni Zelandalı dansçılar, ReQuest Dance Crew ve Yeni Zelandalı koreograf Parris Goebel ile yaptılar. Bu başlangıçta sadece bir şarkı sözü videosu olarak tasarlanmış olsa da, ana video olarak sona erdi. 1 milyar görüntülemeye ulaşan en hızlı beşinci YouTube videosu oldu.

7. Gangnam Style - Psy

 

Park Jae-Sang, bilinen adıyla PSY, Güney Koreli şarkıcı ve söz yazarıdır. 15 Temmuz 2012'de yayınlanan hareketli şarkısı Gangnam Style ile iTunes'da 31 ülkenin ilk sırasına yerleşti. Şarkı YouTube'da, 20 Eylül 2012'de en fazla beğenilen video olarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

Gangnam Style'ın, YouTube'da rekorlar kıran, bazılarının asla daha iyisinin olamayacağına inandığı beklenmedik bir mega hit olduğunu söylemek doğru olur.

Videoda, Psy'nin Seul'un Gangnam-gu tarzıyla dalga geçmesi gösteriliyor. Bunun, "yüksek kiralar, yüksek beklentiler ve yüksek statülü yaşam tarzına odaklanan gösterişli bir bölge" olduğu iddia ediliyor.

Psy’nin resmi YouTube hesabı videoyu 15 Temmuz 2012’de yükledi. O yıl 24 Kasım’da Gangnam Style, Justin Bieber’ın o zamanki 803.700.000 görüntüleme rekorunu geride bırakarak YouTube’da gıpta edilen 1 Numaralı sırayı aldı. İnanılmaz bir şekilde 1.689 gün boyunca bu pozisyonda kaldı.

Gangnam Style'ın YouTube'da 1 milyar görüntülemeye ulaşan ilk video olma unvanını alması uzun sürmedi ve Aralık 2012'de bu ünvanı aldı. Haziran 2014'te 2 milyar, Ocak 2018'de 3 milyara ulaştı.

6. UpTown Funk - Mark Ronson ft. Bruno Mars

 

Uptown Funk, İngiliz müzisyen Mark Ronson'ın Uptown Special (2015) adını taşıyan dördüncü albümünden bir şarkıdır. Amerikalı şarkıcı Bruno Mars tarafından seslendirilmektedir. Şarkı, 10 Kasım 2014'te Sony Music Entertainment tarafından albümün ilk single'ı olarak yayınlandı. Sözleri Ronson, Jeff Bhasker, Mars ve Philip Lawrence tarafından yazılan şarkının prodüktörlüğünü Ronson, Mars ve Bhasker üstlendi. Sözlerde Trinidad James'in "All Gold Everything" şarkısından alınan bölümler kullanıldı.

ABD Billboard 100'de 1 Numarada arka arkaya 14 hafta geçirdi ve diğer birçok ülkede listelerde 1 Numara'ya ulaştı.

UpTown Funk, 2015'in en çok satan ikinci single'ı oldu. Yılın rekoru da dahil olmak üzere iki Grammy Ödülü kazandı.

Müzik videosu single'dan bir hafta sonra 17 Kasım 2014 tarihinde yayınlandı. Burada Bruno Mars, Mark Ronson ve Holiganlar, parlak renkli takımlar ve zincirler içinde şehirlerde dolaşıyor. Bruno Mars'ın gezdiği çeşitli şehirlerde çekildi.

Video neredeyse şarkı kadar popülerdi ve bugüne kadar 2,8 milyardan fazla görüntülendi.

5. Masha and the Bear: Recipe for Disaster

 

Bu, bu listedeki en alışılmadık video. Bu bir müzik videosu değil. Resmi bir video değil (bu bölümün resmi kopyaları YouTube'da mevcut olsa da). Ve Rusça.

Masha and the Bear, genel olarak sözlü bir çocuk halk hikayesine dayanan bir Rus animasyon televizyon dizisidir. 68 bölümden oluşan (bugüne kadar) oluşan bir Rus çocuk televizyon dizisidir. İngilizce sürümün bazı bölümleri Netflix'te mevcuttur.

Tüm bölümler zaman içinde YouTube'a yüklendi ve bunların üçü 1 milyar görüntülemeyi aştı. Resmi bir YouTube kanalı da var; MashaMedvedTV.

Gösterinin popülaritesinin nedenlerinden birinin de Masha'nın başörtülü halk kostümü giymesi olduğu düşünülüyor. Bacakları kapalı. Bu, gösteriyi Endonezya gibi kalabalık ülkeler de dahil olmak üzere Müslüman izleyiciler için kabul edilebilir hale getirdi.

Bu özel bölüm, "Recipe for Disaster", başlangıçta 17 numaralı bölümdü.

4. See You Again - Wiz Khalifa ft. Charlie Puth

 

See You Again, bir hip hop şarkısıdır. Amerikan rapçi Wiz Khalifa ve Amerikan şarkıcı Charlie Puth tarafından kaydedilmiştir. Single, Hızlı ve Öfkeli 7 filmi için özel olarak yazılmış ve seslendirilmiştir. 17 Mart 2015'te ABD'de yayınlanmıştır.

See You Again'in başarısının ana nedeni, "Furious 7" filminin teması olarak seslendirilmiş olmasıydı. Hayranların favorisi olan merhum aktör Paul Walker'a bir övgü olarak yazılmıştır.

Hem Wiz Khalifa hem de Charlie Puth’un bugüne kadarki en başarılı şarkısı. Şarkı, ABD Billboard 100'ün zirvesinde 12 hafta kaldı ve diğer birçok ülkede bir numaraya ulaştı.

Ayrıca, ABD'de Spotify'da tek bir günde en çok dinlenen parça rekorunu ve bir hafta içinde dünya çapında ve Birleşik Krallık'ta çoğu yayın rekorunu elinde tuttu.

Genel olarak See You Again, 2015 yılında dünyanın en çok satan şarkısıydı.

3. Shape of You - Ed  Sheeran

 

Shape of You, İngiliz şarkıcı-sözyazarı Ed Sheeran'in bir şarkısı. 6 Ocak 2017'de üçüncü stüdyo albümü (2017) için "Castle on the Hill" adlı şarkısı ile birlikte çıkış single'ları olarak dijital platformlarda yayımlandı.

Şarkı 44 ülkenin single listelerinde 1 numaraya yükseldi. 2017 Billboard Year-End Hot 100 Singles listesinde zirveye yerleşti. 60. Grammy Ödülleri'nde En İyi Pop Solo Performansı dalında aday gösterildi.

Ed Sheeran, kanalında şarkı için bir şarkı sözü videosu yayınladı. İnsanlar bu sürümü bugüne kadar 750 milyondan fazla kez görüntüledi. 30 Ocak 2017'de resmi video YouTube'a yüklendi. Video, YouTube'da 1 milyar görüntülemeye ulaşan en hızlı videolardan biri oldu. Bu kilometre taşına, piyasaya sürülmesinden sadece 97 gün sonra, 8 Mayıs 2017'de ulaştı.

2. Despacito - Luis Fonsi ft. Daddy Yankee

 

Despacito, Porto Rikolu şarkıcı Luis Fonsi'nin 2019 stüdyo albümü Vida'dan Porto Rikolu rapçi Daddy Yankee eşliğinde bir şarkısıdır. Yazarlığını Fonsi, Erika Ender ve Daddy Yank ee'nin üstlendiği ve yapımcılığını Mauricio Rengifo ve Andrés Torres'in üstlendiği şarkı 12 Ocak 2017 tarihinde yayımlandı. Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın yer aldığı bir remiks versiyonu 17 Nisan 2017'de piyasaya sürüldü. 7 milyar görüntülenme eşiğini aşarak dünyanın en çok izlenen videosu olmuştur. Despacito; yavaşça, sakince ve nazikçe gibi anlamlara gelmektedir.

Despacito’nun 2017'de bu listenin başına yükselmesi, YouTube hakkında iki önemli noktayı gösteriyor. Birincisi, YouTube’un popülaritesinin sonsuza kadar arttığını gösteriyor. Kimsenin Gangnam Style'ı geçeceğini düşünmediği bir zaman vardı.

Aynı zamanda YouTube'un artık küresel bir fenomen olduğunu da gösteriyor. İspanyolcada “Slowly” anlamına gelen Despacito, Porto Rikolu şarkıcı Luis Fonsi tarafından İspanyolca söyleniyor ve aynı zamanda Porto Rikolu rapçi Daddy Yankee'yi de içeriyor. Müzik videosunda her iki sanatçı da şarkıyı Eski San Juan, Porto Riko'nun La Perla semtinde ve yerel bar La Factoría'da seslendiriyor.

Şarkı 47 ülkenin listelerinde zirveye yerleşti ve diğer on ülke arasında İlk 10'a girdi. Bu, 20 yılda İspanyolca'da Billboard 100'e giren ilk şarkıydı.

İlginç bir şekilde, Justin Bieber birkaç ay sonra bir remix versiyonunu yayınladı ve burada İngilizce bazı replikler söyledi. Bu, muhtemelen orijinalin YouTube performansına yardımcı olsa da, onu geçmedi veya YouTube en çok görüntülenen videolar listelerine girmedi.

Despacito, YouTube'da hem üç hem de dört milyar görüntülemenin kilometre taşlarına ulaşan ilk video oldu.

1. Baby Shark Dance - Pinkfong Kids' Songs & Stories

 

Baby Shark, bir köpekbalığı ailesi hakkında bir çocuk şarkısıdır. Bir kamp ateşi şarkısından veya ilahiden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Aslında bir kamp ateşi şarkısı olan Baby Shark, Güney Koreli eğitim şirketi Pinkfong'un şarkıyı 2016'da YouTube'da yayınlamasından sonra sosyal medya, çevrimiçi video ve radyo yoluyla yayılarak viral videoya dönüşmüştür. Şarkı Ekim 2020’de YouTube’da en çok izlenen video oldu. 7.1 milyar izlenme sayısı ile Porto Rikolu şarkıcı Luis Fonsi’nin Despacito şarkısına ait video klibi geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

Bu en popüler Bebek Köpekbalığı videosu Bebek Köpekbalığı Dansı olarak etiketlenmiştir. Dünya çapında 3,3 milyardan fazla görüntülendi. Şarkı, 7 Ocak 2019 haftasında Billboard Hot 100 listesine 32. sıradan girdi.

Şarkının bu versiyonu, bazen Bebek Köpekbalığı Mücadelesi olarak da anılan çevrimiçi bir dans çılgınlığı yarattı.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!