Ogznet.com

Google’dan TikTok’a Alternatif

YouTube’da izleme ve içerik oluşturmanın yeni bir yolu olan YouTube Shorts’u duyurdu. YouTube’un TikTok’a çok benzeyen yeni bir özelliği olan YouTube Shorts, cep telefonlarından kısa, akılda kalıcı videolar çekmek isteyen içerik oluşturucular ve sanatçılar için yeni bir kısa biçimli video deneyimidir.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  Google'ın kısa biçimli video içeriği paylaşma platformu, sınırlı ülkelerde test edilen yeni bir özellik olan YouTube Shorts ile başlıyor.

  YouTube Shorts, video içerik oluşturuculara aşağıdaki özellikleri sunuyor:

  • 15 saniyelik veya daha kısa videolar oluşturun ve yükleyin.
  • Bir dizi yaratıcı araçla videoları düzenleyin.
  • Çok parçalı bir kamerayla birlikte daha kısa klipler oluşturun.
  • YouTube kitaplığından videolara müzik ekleyin.
  • Videoları hızlandırın veya yavaşlatın.
  • Zamanlayıcılar ve geri sayımlar kullanın.

  Kullanıcılar, Android için YouTube uygulamasına belirgin bir şekilde yerleştirilen yeni oluştur simgesiyle bir Shorts kaydetmeye başlayabilir (yakında iOS'a gelecek).

  Cep telefonlarından başka hiçbir şey kullanmadan kısa, akılda kalıcı videolar çekmek isteyen içerik oluşturucular ve sanatçılar için YouTube'da yeni bir kısa biçimli video deneyimi olan YouTube Shorts'u TikTok'a rakip olarak çıkardı.

  Bir Shorts video yayınladıktan sonra, YouTube ana sayfasında özellikle kısa videolar için tasarlanmış bir alanda görünecek. Kullanıcılar, dikey olarak kaydırarak bir videodan diğerine geçebilir.

  Kaydırma alanı, yalnızca Shorts ile oluşturulan videoları değil, YouTube'daki tüm kısa videoları barındırır. Böylece YouTube, içerik oluşturucuları sahip oldukları mevcut kısa videoları yükleyerek hemen paylaşmaya teşvik ediyor.

  YouTube Shorts nedir?

  Google, YouTube Short ile kendinizi 15 saniye veya daha kısa sürede ifade etmenin yeni bir yolunu sunarken, burada üç ana konuya odaklanmıştır:

  YouTube Shorts nasıl kullanılır?

  1. Oluşturun: Kısa biçimli videonun özünde yaratıcılık vardır ve Kısa film oluşturmayı kolay ve eğlenceli hale getirmek istiyor.
  • Birden çok video klibi bir araya getirmek için çok parçalı bir kamera,
  • Büyümeye devam edecek geniş bir şarkı kitaplığından müzikle kayıt yapma seçeneği,
  • Performansınızda yaratıcı olmanız için size esneklik sağlayan hız kontrolleri,
  • Ve eller serbest olarak kolayca kaydetmek için bir zamanlayıcı ve geri sayım.
  1. Keşfedilin: Her ay 2 milyar izleyici gülmek, öğrenmek ve bağlantı kurmak için YouTube'a geliyor. İçerik oluşturucular tüm işletmeleri YouTube'da kurdu ve yeni nesil mobil içerik oluşturucuların da Shorts ile YouTube'da bir topluluk oluşturmasını sağlamak istiyor.

  Her mobil içerik oluşturucuyu veya sanatçıyı, keşfedilmeye başlamak için bugün YouTube'a mevcut kısa videolarını yüklemeye başlamaya teşvik ediyor.

  1. İzleyin: Yakın zamanda YouTube ana sayfasında özellikle kısa videolar için bir alan görmüş olabilirsiniz ve bugünden itibaren, bir videodan diğerine dikey olarak kolayca kaydırmanıza ve diğer benzer kısa videoları keşfetmenize olanak tanıyan yeni bir izleme deneyimi sunuyor olacak.

  Shorts Şu Anda Beta Olarak Başlatılıyor

  Yakında Hindistan'daki kullanıcılara YouTube Shorts'ın erken bir beta sürümü sunulacak. Beta sürümünün mevcut özelliklerin yalnızca bir kısmını içerdiği söyleniyor.

  YouTube, nihayetinde ne olacağı konusunda hala Shorts oluşturma sürecinde olduğunu vurguluyor.

  Zamanla daha fazla özellik eklenecek ve YouTube Shorts'un önümüzdeki aylarda daha fazla ülkeye yayılacağı onaylandı.

  Şirket, daha fazla ürün geliştirmeye rehberlik etmek için beta kullanıcılarından gelen geri bildirimleri kullanmayı planlıyor.

  Shorts Başka Bir TikTok Klonu mu?

  YouTube Shorts, önde gelen kısa biçimli video uygulaması olan TikTok ile bariz benzerlikler taşıyor. Benzerlikleri çok fazla ve YouTube'un bu özelliği TikTok'un yasaklandığı bir ülkede başlatmaya karar verdiğini belirtmekte fayda var.

  Instagram, Reels'in piyasaya sürülmesiyle kısa biçimli video yarışına katılırken de bu stratejiyi kullandı. TikTok, 29 Haziran'da Hindistan'da yasaklandı ve Instagram, 6 Temmuz'da Hindistan'da Reels'ı test etmeye başladı.

  TikTok'un aylık 700 milyon aktif kullanıcısı var. Instagram'ın 1 milyar aylık aktif kullanıcısı var. YouTube, hem TikTok hem de Instagram'ın 2 milyar toplamından daha fazla aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Bu, YouTube Shorts ile oluşturulan içeriği keşfedebilecek çok daha büyük bir kullanıcı kitlesi olabilceğini gösteriyor.

  YouTube’un para kazanma özelliklerinden bahsetmeye gerek bile yok, içerik oluşturucular için zamanlarını buna ayırmayı daha çekici kılıyor.

  Şu an itibariyle doğrudan Instagram Reels veya TikTok'tan para kazanmanın bir yolu yok.

  Kağıt üzerinde, YouTube Shorts'da kısa süreli videoda önemli bir oyuncu olmak için gereken özelliklere sahip gibi görünüyor.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz