YouTube Videolarındaki İsmini Bilmediğiniz Müzik ve Şarkıları Nasıl Bulabilirsiniz?

YouTube Videolarındaki İsmini Bilmediğiniz Müzik ve Şarkıları Nasıl Bulabilirsiniz?

/ Okuma süresi: 5 dk, 30 sn / Yorum (0)
A A A

Bu yaygın bir durum. YouTube'da, belki de telifli veya film fragmanı gibi bir video izliyorsunuz ve arka planda çalan akılda kalıcı bir şarkı var. Müziğin ne olduğunu bilmek istiyorsun, ama nasıl öğreneceksin? Ancak bu adım adım izlenecek yol sayesinde, çevrimiçi duyduğunuz herhangi bir müzik veya şarkıyı tanımlamanız garanti edilir (neredeyse). Tek ihtiyacınız biraz zaman ve sabır.

İlginizi Çekebilir
YouTube Videoları Nasıl Düzenlenir?

YouTube Videoları Nasıl Düzenlenir?

YouTube'un içindeki video düzenleme araçlarının nasıl kullanılacağını gösteren bir yazı. Yüklediğiniz videoları Youtube web sitesi içinden nasıl düzenleyebilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım.

Bazı müzik ve şarkıları tanımlamak kolaydır, bazıları ise biraz daha ısrar gerektirir.

1. Videonun Açıklaması'nı kontrol edin

İlk adım en kolay olanıdır, ancak çoğu insan göz ardı eder. Bir şirket veya en sevdiğiniz YouTuber videolarından birinde bir şarkı kullanılıyorsa,
şansa, orijinal şarkı yazarı açıklamasında olabilir. Yoksa, YouTube'un videoyu kaldırma ihtimali vardır.

Dolayısıyla, yapılacak ilk şey videonun açıklama kutusuna gitmektir ve Diğer Göster'i tıklayın. Aşağı kaydırın ve bu videoda Müzik adlı bir bölüm bulacaksınız. Bu şarkının adı ve sanatçıya sahip olacak. Şarkıya alınmak için tıklayın; YouTube'da resmi olarak yüklüyse veya değilse Play Store'da.

Birden çok şarkı kullanan videolar, açıklamadaki birden fazla başlığı listeler. Ancak, her zaman doğru sırada görünmezler, dolayısıyla hangisinin hangisi olduğunu öğrenmek için hepsini dinlemeniz gerekir.

2. Google'da Şarkı Sözü Ara

Arka plan parçasının şarkı sözleri varsa, işiniz çok daha kolay hale geldi. Şarkı sözlerinin ne olduğunu dikkatlice dinleyin ve Google'da bir veya iki satır ara.

Google her seferinde en iyi sonuçları vermeyebilir, bu nedenle işe yaramadıysa, Find Music By Lyrics Arama'da aynı aramayı deneyin. Google’dan da güç alıyor. Ancak, daha iyi sonuçlar elde etmek için Google’ın ayarlarını değiştirir.

3. Yorumları Kontrol Etmek (veya Sormak)

YouTube, yeni müzikleri keşfetmenin en iyi yollarından biri haline geldi.
Bu şarkının adını takip etmeye çalışan ilk görüntüleyen kişi olmamanın iyi bir şansı var. Bu nedenle, YouTube yorumlarını okuyun veya araştırın. Soru ve cevabına rastlayabilirsiniz.

Önce eski moda yolu deneyebilirsiniz. Sayfayı Bul kutusunu açmak için Ctrl + F (veya Mac'lerde Command + F) tuşlarına basın. Şarkıyı yazın
ve kelimeyi kullanan yorumlar arasında ilerleyin. Benim deneyimime göre, bu yöntem en iyi sonuçları vermez ve yalnızca o ana kadar yüklenen yorumları arar.

Daha iyi bir yol Google Chrome'da Comments Search for YouTube uzantısı için yorumlar aramayı elde etmektir. Bu yorumların üst kısmında bir arama seçeneği ekler. Şarkı veya müzik gibi herhangi bir anahtar kelime yazın ve soru ve cevap her ikisi de görünür. Yorumlarda arama yapmanıza izin veren diğer sitelerden ve uzantılardan daha iyi çalışır.

Elbette, bir şey bulamazsanız, yorumlara atlayabilir ve müziği tanımlamak için yardım isteyen bir yorum bırakabilirsiniz.

4. Bir Müzik Tanımlama Uygulaması kullanın
Shazam ve Soundhound gibi müzik tanıma uygulamaları, hangi parçanın çaldığını bulmaya yardım ederken oyunu değiştirdi.
YouTube videolarında kullanılan şarkıları tanımlamak konusunda uzmanlaşan birkaç uzantı daha vardır.

AHA Music (Chrome)

Videonuzu oynattıktan sonra, bu Chrome uzantısının simgesini tıklayın. Şarkının kendisi ilk dakikada oynatılmaya başladığı sürece videoda kullanılan şarkıyı tespit etmeye çalışır. AHA Music ayrıca, tanımladığı tüm şarkıların geçmiş kayıtlarını da korur, böylece kolayca tekrar bakabilirsiniz. Şarkıyı Spotify'da hemen yayınlayabilirsiniz. Ancak, daha sonra başlayan bir şarkıyı tanımlamak istediğinizde, bir dakikalık sınırlama bir vardır.

 • İndir: Chrome için AHA Music (Ücretsiz)

Shazam (Android, iOS)

Shazam en iyi müzik tanımlama uygulamasıdır ve YouTube videoları için iyi çalışır. Uygulamayı mobil cihazınıza indirmeniz gerekir, ancak bunu masaüstü için de kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir video izlerken, telefonunuzdaki Shazam'ı açın. Şarkı çalmaya başladığında telefonu hoparlörlere yakın tutun ve Shazam bunu tanımlayacaktır.

Telefonunuzda bir YouTube videosu izliyorsanız Pop-Up modunu kullanın. İlk önce Shazam> Shazam> Ayarlar> Pop-up Shazam'a gidin ve etkinleştirin. Videonuza geri dön ve çal. Tanımlamak istediğiniz şarkı çalınırken, yüzen Shazam düğmesine dokunun ve basılı tutun. Yine, Shazam şarkıyı tanımlayacak ve sonunda ne olduğunu anlayacaksın.

5. Bir Forumda Uzmanlara Sor

Müzik tanıma uygulamalarının tümü şarkınızı tanımlamakta başarısız olursa, tek gerçek seçeneğiniz, ne olduğunu bilmelerini umarak başkalarına sormaktır. Sizin için şanslı olan internette, tanımlanması zor şarkıları ortaya çıkarmaya odaklanan birkaç forum ve topluluk var.

Bakmanız gereken üç yer var:

Bu gruplara yazmak için bir Reddit veya Facebook hesabına ihtiyacınız olacak.

Bu forumların her biri, yukarıdaki seçenekleri zaten denediğinizi ve başarısız olduğunuzu varsayar, bu nedenle videoyu Shazam'da test etmeden önce göndermeyi düşünmeyin. Şarkı videoda sonraki saniyelerde başlıyorsa, videonun o kısmına bağlantı vermek için eski YouTube URL numarasını kullanın. Sorunuz ne kadar açık olursa, şansınız o kadar hızlı ve doğru bir cevap almak olacaktır.
 

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1606 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" YouTube Videolarındaki İsmini Bilmediğiniz Müzik ve Şarkıları Nasıl Bulabilirsiniz? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere YouTube Videolarındaki İsmini Bilmediğiniz Müzik ve Şarkıları Nasıl Bulabilirsiniz? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube Videolarındaki İsmini Bilmediğiniz Müzik ve Şarkıları Nasıl Bulabilirsiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.