Ogznet.com
YouTube’a Video Yükleme ve Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Paylaş:

YouTube’a Video Yükleme ve Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

YouTube’a Video Yükleme ve Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

YouTube’a video yüklemek için iki farklı video paylaşım durumu vardır. Canlı yayın yapmak veya önceden oluşturduğunuz ve düzenlediğiniz videoları yüklemek. YouTube’da canlı yayın yapmak veya önceden çekilmiş bir videoyu yüklemek için bir YouTube hesabınızın olması gerekir.

Bir Gmail hesabınız varsa, bir YouTube hesabınız da var demektir. Aksi takdirde, videoları yükleyebilmek veya canlı yayın yapabilmek için bir YouTube hesabı oluşturmalısınız.

Bununla birlikte, bir YouTube hesabına sahip olmak, YouTube'un sunduğu tüm özelliklerden faydalanmak için yeterli değildir. Ayrıca, video bilgilerinizi yapılandırdığınızdan, doğru gizlilik seçeneklerini ayarladığınızdan ve videonuzu izleyiciler tarafından fark edilmesi gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan emin olmalısınız.

1. Videonuzu Kaydedin

Canlı yayın yapmak istiyorsanız telefon veya tabletlerin yerleşik bir kamerasını kullanabilirsiniz. Bu cihazlara, YouTube uygulamasını yükleyebildiğiniz için YouTube'da canlı yayın yapılabilirsiniz. Aynı şey bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için de geçerlidir, ancak bilgisayarınızda yerleşik bir kameranız yoksa bir web kamerası edinmelisiniz.

Bazı telefonlar ve dijital kameralar gibi YouTube uygulamasını desteklemeyen bir cihazda bulunan videoları da YouTube'a yükleyebilirsiniz, ancak öncelikle video dosyalarını bilgisayarınıza kopyalamanız gerekir.

2. Videonuzu Düzenleyin

YouTube'a yüklemek istediğiniz videolardaki, insanların görmesini istemediğiniz kısımları kırpmak, arka planda bir seslendirme yapmak, müzik veya metin eklemek, filigran veya logo yerleştirmek için ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz.

YouTube bir video yayınlama hizmetidir, ancak bu her tür videoyu kabul ettiği anlamına gelmez. Hangi video türlerini yükleyebileceğinizle ilgili en güncel bilgiler için YouTube'un desteklenen dosya biçimleri sayfasına bakın. MP4, AVI, MOV, WMV ve FLV gibi yaygın formatlar ve WebM ve MPEGPS gibi formatlar desteklenir.

Kaydedilen videoların çoğu büyük boyuttadır, bu nedenle sıkıştırma yapmanız videoyu YouTube'a daha az zamanda yüklemenizi sağlar. Bir videoyu genellikle bir video düzenleyici veya video dönüştürücü ile sıkıştırabilirsiniz.

YouTube'a yüklediğiniz video dosyaları, YouTube hesabınızı doğrularsanız 128 GB veya 12 saate kadar uzunlukta olabilir. Aksi takdirde, YouTube video sınırı 15 dakikadır.

YouTube'da canlı yayın yapıyorsanız, canlı olmayan videolar için desteklenen düzenleme türünü yapamazsınız. Örneğin, ziyaretçileriniz sizi gerçek zamanlı izleyeceğinden, silmek veya sesi özel müzikle değiştirmek istediğiniz kısımları kırpamazsınız.

3. Videonuzu Yükleyin

Videonuz artık hazır olduğuna göre, YouTube'a yükleyebilirsiniz. Bunu, YouTube mobil uygulamasından veya YouTube web sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Mobil uygulamadaysanız, canlı yayın yapmak veya mevcut bir videoyu yüklemek için uygulamanın üst kısmındaki kamera simgesine dokunun. Benzer şekilde, bir bilgisayardan YouTube hesabınıza giriş yaptığınız sürece, YouTube'a video yüklemek veya canlı yayın başlatmak için sayfanın üst kısmındaki kamera simgesini tıklayabilirsiniz.

YouTube'a daha önce kaydettiğiniz bir videoyu yüklerken, videonun herkese açık olmasını veya gizli kalmasını istiyorsanız video gizliliğini kontrol edebilirsiniz.

4. Video Bilgileri ve Gizlilik Ayarları

Videonuzun yüklenmesini ve işlenmesini beklerken metin alanlarına videonuz hakkında bilgi girin. Bunu şimdi veya daha sonra yapabilirsiniz, ancak bu bilgileri şimdi doldurursanız, yüklendiğinde yayınlanmaya hazır olur.

Temel bilgi sekmesinden başlayın. Videonuzun başlığı, etiketleri ve açıklama kısmını doldurun. Bu bilgiler, YouTube'da video arayan kişilerin videounuzu bulmasına yardımcı olacaktır.

Bu sayfada ayrıca YouTube videonuzun küçük ön görünüm resmini ayarlamak için bir bölüm vardır. Video için özel bir küçük resim yapılandırmanız gerekmez, çünkü YouTube videonuzdan otomatik olarak bir tane çeker.

Videonuzun gizlilik ayarını seçmek için başlık alanının sağındaki açılır menüyü tıklayın. Bu, videonuzu kimlerin görebileceğini ve aramalarda, haber özet akışlarında ve YouTube Kanalınızda görünüp görünmeyeceğini belirler.

Videolarınızda üç gizlilik ayarı vardır:

Genel: Videonuz aramalarda bulunabilir, paylaşılabilir ve kanalınızda ve abonelerinizin haber akışlarında gösterilir. En fazla sayıda kişiye ulaşmak istiyorsanız, bu ayarı seçin.

Liste Dışı: Videonuza ulaşılabilir ve videonun URL'siyle paylaşılabilir, ancak aramalarda, YouTube Kanalınızda veya abonelerinizin haber akışlarında görünmez.

Gizli: Özel videoları yalnızca siz ve belirlediğiniz kişiler görüntüleyebilirsiniz. Video paylaşılamaz, haber akışlarında görünmez ve kanalınızda görünmez.

Temel bilgileri girdikten sonra Gelişmiş ayarlar'ı tıklayın. Videonuzdaki yorumları devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilir, görüntüleyenlerin videonuzu derecelendirmesine izin verebilir, videoyu YouTube'da düzenlemek için belirli bir kategoriye gönderebilir, kayıt tarihini ayarlayabilir, başka sayfalara yerleştirmeye izin verebilir veya izin vermeyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yeni Başlayanlar için Popüler YouTube Kanal Fikirleri 2021

Youtube'da kanal açıp popüler olmak artık herkesin aklında ve dilinde. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? İşte bu yazıda, YouTube kanal fikirleri için başlangıç ..

5. YouTube Kanalınızı Özelleştirin

YouTube Kanalınız, insanların tüm videolarınızı ve bilgilerinizi bulabilecekleri yerdir.

YouTube kanalında, resim ve metin eklemek ve kişiliğinizi veya markanızı yansıtacak şekilde değiştirmek ve kanalınızı öne çıkarmak için birçok seçenek vardır.

6. YouTube Videonuzu Tanıtın

YouTube'a onlarca hatta yüzlerce video yükleyebilirsiniz. Çoğu YouTube kullanıcısı için temel bir hedef, daha fazla video ile izleyici edinmek ve kitlelerini büyütmektir.

Videolarınızı tanıtarak ve diğer YouTube kullanıcılarıyla etkileşime geçerek kullanıcıların videolarınızı izleyip yorum yapmalarına ve abone olmalarını sağlayabilirsiniz.

Biraz zaman alacaktır, ancak zamanla bir YouTuber olabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!