YouTube'da Para Kazanmak: 6 Para Kazanma Taktiği

YouTube'da Para Kazanmak: 6 Para Kazanma Taktiği

/ Okuma süresi: 7 dk, 53 sn / Yorum (0)
A A A

Gerçek şu ki, pek çok kişi YouTube’da milyonlarca dolar kazanacak. Ancak, bir YouTuber olarak, içeriğinizden para kazanmak için çeşitli seçenekleriniz vardır. Şimdi YouTube'da para kazanmanın en popüler yollarına göz atalım.

YouTube, birçok içerik oluşturucuya kariyer sunan bir platform olarak gelişti. Bir YouTube kanalı oluşturmayı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla bundan nasıl bir gelir elde edebileceğinizi merak ediyorsunuz.

1. Reklamcılık

Çoğu ücretsiz hizmet gibi, YouTube da reklamlarla (ve ücretli YouTube Red abonelikleri) desteklenmektedir. Çoğu videoyu izlemeden önce ve bazen de daha uzun olanların ortasında, kısa bir reklam izlemeniz gerekir. Bundan elde edilen paranın bir kısmı kanala gider ve bazıları da YouTube'a gider.

YouTube kısa süre önce kanalınız para kazanmaya uygun olduğunda (yani videolarınızdaki reklamlar gösterilir) değişti. Nisan 2017'de YouTube, kanalların para kazanma için 10.000 yaşam boyu görüntülemeye sahip olmasını gerektiriyordu. Ocak 2018’de YouTube, kanalların önceki 12 ay içinde 4.000 izlenme süresine ve para kazanma için 1.000 aboneye sahip olması için kurallarını daha da güncelledi.

Bu, bir hayran kitlesi oluşturmaya başlayana kadar reklamlardan para kazanamayacağınız anlamına gelir. Uygun olduğunda, İçerik Stüdyosu'nu ziyaret etmek, ardından soldaki Kanal sekmesini tıklamanız gerekir. Durum ve Özellikler altında, başlamak için Para Kazanma altında Etkinleştir'i seçin.

Buradan, AdSense hesabınızı bağlamanız gerekecek. Videolarınızda istediğiniz reklam türlerini seçin ve bir incelemeye geçin.

Ne yazık ki, reklamlardan ne kadar kazanabileceğinize yönelik basit bir formül yoktur. Reklamı tam olarak kaç kişinin izlediğine, kaç izleyicinin reklam engelleyiciyi kullandığına ve diğer faktörlere bağlıdır.

Ek olarak, YouTube, reklamverenlerin reklamlarını platformdan çektikleri son zamanlarda çok fazla sorun yaşadı. Bu, sitenin sorgulanabilir nedenlerle çok sayıda videoyu göstermesine neden oldu. Genel olarak, bu, başlangıç ​​yaparken, reklam gelirinin garanti edilmediği anlamına gelir.

2. Ürün Yerleşimleri

Ürün yerleştirme, TV şovlarında ve filmlerde yaygın olarak kullanılan eski bir reklamcılık tekniğidir. Esas olarak onları tanıtmak için belirli markaları (Apple gibi) kullanıyor. Örneğin, Sony Pictures'ın bir filmi Sony TV'de PlayStation 4 oynayan birini içerebilir.

YouTube kanalınızda ürettiğiniz içerik türüyle alakalı bir şirket ile bir ürün yerleşim anlaşması gerçekleştirebilirsiniz. Elbette, bir markanın size reklam vermek istemeden önce aşağıdakileri oluşturmanız gerekecektir.

Ürün yerleşimi, videonuzun tüm odak noktası olmak zorunda değil; bunun bir parçası.
Videonuzda bir markayı doğal bir şekilde belirtmek veya kullanmak, gerekli olan şeydir.

Bu, katı bir reklam taktiğidir çünkü insanlar bunu atlayamaz. Bunlara ek olarak, görüntüleyenler genellikle favori içerik oluşturucularıyla bağlantı kurar. Bu, önerileriniz için daha fazla özgünlük sağlar, ancak bunun geri tepmediğine dikkat etmelisiniz.

Tanıtım için ödediğinizi veya yorum yaptığınız ürünü gerçekten beğenmediğinizi açıkça belirtmezseniz,
İzleyicilerinizin görüşlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Neyse ki, YouTube, videonuzun sponsorlu içerik barındırdığını bildiren bir onay kutusu içerir.

3. Sponsorlu Videolar

Sponsorlu videolar ürün yerleşimine benzer, ancak birkaç önemli farkla. Ürün yerleştirme, bir markayı mevcut bir videoya entegre etmeyi içerirken, sponsorlu bir video tamamen bir markaya dayanır.

Örneğin, bir oyun kanalını (örneğin, en popüler YouTube kanallarından biri) çalıştırırsanız, bir geliştirici oyun hakkında bir video hazırlamanız için size yaklaşabilir. Aksi halde bu oyunu oynamamanız muhtemel olduğundan, görüntüleyenlerinizin geliştiricinin videoyu yapmak için size ödediğini bilmelerini istersiniz.

Sponsorluklar da daha az zorlu biçimlerde geldi. Birçok YouTube kullanıcısı, videolarının başlangıcında kısa bir sponsor mesajı içerir. Bu, aslında YouTube reklamlarından ayrı bir marka için hızlı bir reklamdır.

Ürün yerleştirme gibi, sponsor videolar para kazanmak için iyi bir alternatiftir ancak bunlara dikkat etmelisiniz. Orijinal olarak rastlanmazsanız kitleniz bu videoları kötü tatlarda bulabilir. Bu nedenle, gerçekte hiç kullanmadığınız ya da onaylamadığınız reklam sponsorlu içeriklerden kaçınmaya çalışmalısınız.

4. Ortaklık Linkleri

Bir çok web sitesinin para kazanmak için iştirakleri kullanması nedeniyle büyük olasılıkla satış ortağı bağlantılarını duymuşsunuzdur. Temel olarak, bağlı kuruluş bağlantıları bir web sitesine benzersiz bir URL oluşturmanıza olanak tanır.
Bu bağlantıyı izleyen ve bir ürünü satın alan herkes, satışın küçük bir yüzdesini alır.

Bunların kurulumu oldukça kolaydır ve markalardan sponsorluk anlaşmaları gerektirmez. Videonuzdaki belirli bir ürün hakkında konuşursanız, açıklamasında Amazon sayfasına bir bağlantı linki ekleyebilirsiniz. Veya, Audible gibi hizmetler için bir bağlı kuruluş bağlantısı ekleyebilirsiniz. Birisi kayıt olmaya karar verirse biraz para kazanırsınız.

Ortaklık bağlantıları iyi bir pasif gelir kaynağıdır. Ne de olsa birileri bir ürünü yine de satın alacaksa, satış ortağı bağlantınız üzerinden satın almak için fazla çaba göstermez. Diğer yöntemler gibi kitlenize bağlı kuruluş bağlantılarını eklediğinizde dürüst bir şekilde açıklamak iyi bir fikirdir.

5. Hayran Bağışları / Abonelikler

YouTube reklamlarının güvenilmez olması nedeniyle, birçok içerik oluşturucu para kazanmak için alternatif bir yol olarak hayranlık finansmanı sağladı. Bu, hayranların favori kanallarını desteklemek için her ay para kazanmalarını sağlayan Patreon gibi bir hizmete katılmayı içerir.

Patreon'u kullanan çoğu içerik oluşturucu, hayranlarının desteği karşılığında ödül alıyor. Her videonun sonunda kendi adlarını listeleyebilir, her ay onlarla bir görüntülü sohbet düzenleyebilir veya sahne arkası klipleri sağlayabilirsiniz.
En büyük hayranları favori kanallarıyla bağlamak için harika bir yoldur ve biraz sabit bir gelir biçimi sunar.

Görüntüleyenler ayrıca YouTube kullanıcılarına da sponsor olabilir, ancak çoğu kişi bu seçenek için muhtemelen YouTube'un dışında kalmak isteyecektir. Kanalınızda canlı yayındaysanız, Süper Sohbet özelliğini de kullanabilirsiniz.
Bu, görüntüleyenlerin bir akış sırasında mesajlarını bir süre vurgulamak karşılığında size para bağışlamasına olanak tanır.

6. Satış Mağazası

Başka bir para kazanma seçeneği, hayranlarınıza satış yapmak için mal oluşturuyor. TeePublic gibi web siteleri T-shirt, duvar saaati, kupalar ve daha fazlası için özel tasarımlar oluşturmanızı sağlar. Birçok içerik oluşturucu, popüler taklitler, şakalar içeren tasarımlar yaratır.

Bazı harika tasarımlar oluşturduktan sonra, görüntüleyenleri birkaç videoyla ilgili olarak bilgilendirin. Video açıklamalarında ürün sayfanıza bir bağlantı ekleyin. İlgilenen herkes sizi destekleyebilir ve aynı anda biraz havalı olabilir.

YouTube'da Para Kazanmak Mümkün
YouTube için birçok para kazanma seçeneğiniz olsa da, YouTube'da para kazanmanın zor olduğunu unutmayın. Reklamlar, sponsorluklar ve daha fazlası için gereken görüntülemeyi oluşturmak için bir süreliğine kaliteli içerik yayınlamanız gerekir.

Yeni başlıyorsanız harika videolar hazırlamaya odaklanın ve YouTube'u daha iyi bir yer haline getirmek için neler yapabileceğinizi bakın.
Ve umarım, bir süre sonra seyirciniz gelir. Kanalınız daha popüler hale geldiğinde, bu para kazanma seçeneklerine tam olarak bakabilirsiniz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 298 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" YouTube'da Para Kazanmak: 6 Para Kazanma Taktiği konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere YouTube'da Para Kazanmak: 6 Para Kazanma Taktiği ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda YouTube'da Para Kazanmak: 6 Para Kazanma Taktiği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.