Ogznet.com
Yüklemeniz Gereken 15 Ücretsiz Açık Kaynak Mac Uygulaması Paylaş:

Yüklemeniz Gereken 15 Ücretsiz Açık Kaynak Mac Uygulaması

Yüklemeniz Gereken 15 Ücretsiz Açık Kaynak Mac Uygulaması

Mac için En İyi Ücretsiz ve Açık Kaynak Programlar

Açık kaynak programların kullanımı Mac’te giderek artıyor. Ayrıca bu programlar oldukça kaliteli uygulamalardır. VLC, Firefox, LibreOffice, Handbrake ve daha fazlası gibi popüler programları daha önce duymuş olabilirsiniz. Denemeniz gereken daha az popüler bazı açık kaynaklı Mac uygulamalarının bir listesi burada. Bu ücretsiz Mac programlarının ne kadar kullanışlı olabileceğini deneyerek görebilirsiniz.

1. IINA - MacOS için modern medya oynatıcı

IINA - MacOS için modern medya oynatıcı

IINA, Mac için modern bir ses ve video oynatıcısıdır. Tamamen yeni bir tasarıma sahiptir ve Force Touch, Touch Bar ve resim içinde resim özelliğini destekler. Bir video açtığınızda, bu klasördeki diğer videoları otomatik olarak bir oynatma listesine ekler. Bir sesli kitap veya podcast dinliyorsanız, IINA MP3 bölümleri arasında hızlı bir şekilde gezinmenizi sağlar.

Oynatıcı, müzik modu, resim içinde resim ve ayarlar için düğmeler ile optimum bir arayüz sunar. OpenSubtitles hesabıyla oturum açtığınızda, filmler için altyazıları otomatik olarak getirebilir.

Ayrıca, arayüz temasının değiştirilmesi, ses / video ayarlarının değiştirilmesi, altyazı görünüşünün özelleştirilmesi ve yeni anahtar bağlantılarının yapılandırılması dahil olmak üzere birçok özelleştirme seçeneği sunar.

2. Cyberduck - Libre sunucu ve bulut depolama tarayıcısı

Cyberduck - FTP, SFTP, WebDAV, Amazon S3, OpenStack Swift, Backblaze B2, Microsoft Azure & OneDrive, Google Drive ve Dropbox destekli Mac ve Windows için Libre sunucu ve bulut depolama tarayıcısı

Cyberduck, Mac için bir FTP istemcisidir. FTP, SFTP, WebDAV, Amazon S3, OpenStack Swift, Backblaze B2, Microsoft Azure & OneDrive, Google Drive ve Dropbox ve daha fazlasında depolanan içeriğe bağlamanıza, göz atmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Arayüz bir tarayıcı gibi çalışır ve ortak gezinme ve sıralama özelliklerini taklit eder.

Ana hat görünümü, büyük klasör yapılarına verimli bir şekilde göz atmanızı sağlar. Hızlı Bakış özelliği ile dosyaları indirmeden önizleyebilirsiniz. Ayrıca sürükle ve bırak ile yer imlerini düzenleyebilir ve ziyaret edilen tüm sunucuların geçmişini kontrol edebilirsiniz.

Dosya yükleme tek adımlı bir prosedürdür. Yer imlerini Finder'a sürükleyip bırakın ve yüklemek için dosyaları yer imlerine bırakın. Yerel dizinleri uzak bir sunucuyla bile senkronize edebilirsiniz.

3. Cryptomator - Dropbox için Ücretsiz Bulut Şifreleme

Cryptomator - Cryptomator, dijital kendini savunma için basit bir araçtır. Bulut verilerinizi kendi başınıza ve bağımsız olarak korumanıza olanak tanır.

Cryptomator ile verilerinizin anahtarı sizin elinizde. Cryptomator, verilerinizi hızlı ve kolay bir şekilde şifreler. Daha sonra bunları bulut depolama hizmetine korumalı olarak yükleyebilirsiniz. Bulut deposunda bir kasa dizini oluşturarak çalışır ve AES-256 şifreleme anahtarları ile dosyaları ve klasörleri şifreler. Bu kasanın içine koyduğunuz her şey şeffaf bir şekilde şifrelenir.

Uygulamanın kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken yeni bir kasa oluşturmak ve onu güvenceye almak için bir ad ve şifre girmektir.

Skim PDF Reader - Skim, OS X için bir PDF okuyucu ve not tutucudur.

Preview uygulaması, PDF'lerin ve görüntülerin çoğunu destekler, ancak alternatif PDF okuyucu Skim bir adım öndedir. AppleScript, LaTeX, BibDesk ve daha fazlası için dahili desteği vardır. Ana pencerenin sol tarafı, sayfanın küçük resimlerini veya içerik tablosunu görmenizi sağlar. Bu arada, sağ tarafta oluşturduğunuz tüm ek açıklamaları ve notları görmenizi sağlayan bir not paneli vardır. Skim, odaklanmanıza yardımcı olmak için okuma çubuğu adı verilen bir özellik içerir. Ve içerik panelinin güçlü bir yapısı var. Arama özelliğinde: ilgili sayfalardaki arama terimini vurgular ve yoğunluğa ve sayfaya göre gruplandırır.

Kitabın binlerce sayfası varsa, referans için bir anlık görüntü alabilir veya PDF'yi ikiye bölebilirsiniz. Küçük resimler / içerik tablosuyla birlikte, kitabı daha hızlı tarayabilirsiniz. Ve sonunda, tüm notları ve ek açıklamaları bir metin dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

BibDesk - Kaynakçanızı düzenlemek ve yönetmek için BibDesk'i kullanın.

Kaynakça oluşturmak zor bir iştir; çünkü biçimlendirme hataları yapmak çok kolaydır. Bu, BibDesk uygulamasının yardımcı olabileceği yerdir. Farklı LaTeX editörlerinde çalışıyorsanız, o zaman kolayca yazıp BibDesk ile alıntı yapabilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak kolaydır. Google Akademik, ACM, arXiv, JSTOR, Springer Link ve daha fazlası için bir kitaplık oluşturun ve makaleleri arayın. Her yayın, makale türü, yazar, yıl ve daha fazlası gibi ayrıntılarla bir alıntı anahtarı sunar. Alıntı anahtarını kopyalayın ve BibDesk tüm ayrıntıları otomatik olarak alacaktır.

Ayrıca PDF'yi sürükleyip bırakabilir ve ayrıntıları doldurabilirsiniz. Uygulama, Bibliex, XML, HTML ve daha fazlası gibi çeşitli biçimlere bibliyografik bilgileri dışa aktarmayı destekler. Ya da tercih ederseniz, sadece ayrıntıları kopyalayıp bunları belgelerinize yapıştırın

İlginizi çekebilir

Mac için En İyi Antivirüs Programları

Henüz Mac için bir antimalware programı kullanmıyorsanız, artık kullanma zamanı geldi! Aşağıda, en iyisi 4 güvenlik uygulamasını bulacaksınız. Bunlardan herhang..

SelfControl, dikkat dağıtıcı web sitelerine, posta sunucularınıza veya internetteki herhangi bir şeye kendi erişiminizi engellemenizi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir macOS uygulamasıdır. Engellenecek bir süre belirleyin, kara listenize site ekleyin ve "Başlat" ı tıklayın. Zamanlayıcının süresi dolana kadar, bilgisayarınızı yeniden başlatsanız veya uygulamayı silseniz bile bu sitelere erişemezsiniz.

Dikkat dağıtıcı siteler üzerinde çok zaman harcıyorsanız, bu uygulama yararlı olacaktır. Kara liste penceresinde engellemek istediğiniz web sitesini ekleyin. Engelin süresine karar vermek için kaydırıcıyı hareket ettirin (en az 15 dakikadır). Başlat'a tıklayın, ardından engeli başlatmak için şifrenizi yazın.

Katana, menü çubuğunda duran basit bir ekran görüntüsü alma yardımcı programıdır. Bir kısayol tuşu ile bir ekran görüntüsü alın ve uygulama, dosyayı Imgur ve Pomf dahil olmak üzere birkaç resim sunucusuna yükleyecektir. Bağlantıyı kısaltmak isterseniz, URL'yi kopyalayın ve uygulamanın kısayol tuşlarından birine basın.

8. Kap - Ekran görüntüsü alma programı

Kap - Web teknolojisi ile oluşturulmuş açık kaynaklı bir ekran kaydedici.

QuickTime Player, ekran kayıt yetenekleri ile birlikte gelir, ancak oldukça sınırlıdır. Kap, kolay erişim için menü çubuğunuza yapışan harika bir alternatiftir.
Kırpma aracının menüsü 1:1, 4:3, 16:9 ve daha fazlası dahil olmak üzere altı adet ön ayar düzenine sahiptir. Ayrıca, özel değerleri manuel olarak da ekleyebilir veya bir uygulama penceresinin tüm ekran etikinliklerini kaydedebilirsiniz. Yerleşim yönergeleri her zaman görünür durumda kalır. Kap, fare hareketlerini bile kaydetmenizi sağlar.

Dahili bir mikrofonunuz varsa, sesinizi kayıtlara ekleyebilirsiniz. Son olarak, ekran kaydınızı GIF, MP4, WebM ve APNG gibi farklı dosya biçimlerinde dışa aktarabilirsiniz.

Çoğu Mac kullanıcısı, Cmd + W tuşunun bir pencereyi veya sekmeyi kapattığını bilir; Cmd + Q ise uygulamanın tamamından çıkar.
Sorun şu ki, bu anahtarlar birbirine yakın olduğundan, bir uygulamayı yanlışlıkla sonlandırmak kolaydır.

Bu uygulama yanlışlıkla kapanmaları önlemek için Cmd + Q için bir gecikme ekler. Cmd + Q tuşlarına bastığınızda, geçerli pencerenin üzerinde bir geri sayım bindirmesi görünecektir. Bu, geri sayım tamamlanana kadar çıkış eylemini beklemeye alır.
Gecikme süresini, bu Terminal komutuyla bir saniyeden beş saniyeye kadar artırabilirsiniz (saat, milisaniye cinsinden):

defaults write com.dteoh.SlowQuitApps delay -int 5000

MarkText, basitlikle tasarlanmış çapraz platform Markdown uygulamasıdır. CommonMark Spec ve GitHub Flavored Markdown Spec'u destekler. Uygulama, hem açık hem de koyu temalar için destek dahil olmak üzere tipik bir Markdown uygulamasının tüm özelliklerine sahiptir. İşaretleme sözdizimi sembollerinin yerini uygun biçimlendirmeyle değiştiren standart önizleme penceresi de var.

İster makale ister kod olsun, yazmaya odaklanmanıza yardımcı olacak farklı modlar içerir. MarkText ayrıca, parantezleri eşleştirmek, emojiyi desteklemek için bir otomatik tamamlama özelliğine sahiptir. İsterseniz taslağınızı HTML veya PDF olarak dışa aktarabilirsiniz.

  İlginizi çekebilir

  Mac için En İyi Açık Kaynak Güvenlik Yazılımları

  macOS güvenlik programları, büyüyen malware tehditlerinden Mac'inizi korumak için gereklidir. Mac güvenliğini bu ücretsiz yazılımlar ile sağlayabilirsiniz...

  11. CotEditor - MacOS için Metin ve Kod Editörü

  CotEditor - MacOS için metin editörü

  CotEditor hafif bir metin ve kod editörüdür. Satır sonlarını, dosya kodlamasını ve sözdizimi rengini hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlayan temiz ve anlaşılır bir arabirime sahiptir. Yaklaşık 60 programlama dilini destekler. Bu nedenle sözdizimi rengini istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

  Yerleşik yan bilgi paneli, metin kodlaması, karakter sayısı ve daha fazlası dahil olmak üzere dosya hakkında ayrıntılı bilgileri görüntülemenizi sağlar. Ayrıca pencereyi ikiye bölmenize izin verir. Metin veya kod editörleri ile çok fazla çalışıyorsanız, bu kullanışlı bir uygulamadır.

  12. KeePassXC - Çapraz Platform Şifre Yöneticisi

  KeePassXC - Çapraz Platform Şifre Yöneticisi

  KeePass, Windows için popüler bir şifre yöneticisidir. Ancak maalesef MacOS için mevcut değildir. Bir Mac alternatifi KeePassX şifre yöneticisidir anca çok az güncelleme alır. KeePassXC, KeePassX'in bir topluluk çatalı ve bu aracı Mac'inizde kullanmanın en iyi yoludur.

  KeePassXC, KDBX şifre veritabanı formatını kullanır. Bu, veritabanınızı, uyumluluk sorunları hakkında endişelenmeden KeePass ile paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda herhangi bir tarayıcı ile doğal olarak bütünleşir. Kullanıcı adı ve şifre alanlarını otomatik doldurmak için bir kısayol tuşuna basmanız yeterlidir.

  Şifreleri farklı gruplara ayırabilir, ayrıca uzun ve güvenli şifreler oluşturmanıza olanak veren bir şifre üreticisi de vardır. Varsayılan olarak, uygulama 30 saniye sonra kilitlenir, ancak bu süreyi artırabilirsiniz. Bir şifre kopyaladığınızda güvenlik için pano 10 saniye sonra kendini temizler.

  13. Sloth - Tüm açık dosyaları ve bağlantı noktalarını gösteren Mac uygulaması

  Sloth - Tüm açık dosyaları ve soketleri gösteren Mac uygulaması

  Sloth, sisteminizdeki tüm çalışan işlemler tarafından kullanılan tüm açık dosyaları ve soketleri gösteren yerel bir Mac uygulamasıdır. Bu, hangi uygulamaların hangi dosya ve soketleri kullandığını incelemeyi kolaylaştırır.

  Uzun zamandır Mac kullanıcıları, belirli bir dosya, işlem veya bağlantı noktasının kullanımda olduğu konusunda can sıkıcı bir hata mesajı görmüştür. Örneğin, bazı belirtilmemiş dosyalar kullanımda olduğundan bir diski kaldıramazsınız. Bu tür bir hatanın giderilmesi zordur. Lsof Terminali komutu, cihazınızdaki tüm açık dosyaları, işlemleri, dizinleri, cihazları ve daha fazlasını listeler. Fakat bu komutu kullanmak da zordur.

  Sloth, ek yararlı özellikler ile lsof üzerine inşa edilmiş bir arayüz sunar. Çıktıya filtre uygulayabilir, bir dosyanın sahiplik işlemini sonlandırabilir, dosya bilgilerini görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu, hangi uygulamaların hangi dosyaları ve bağlantı noktalarını kullandığını görmenizi kolaylaştırır.

  14. Fluor

  Fluor, etkin uygulamaya bağlı olarak klavyenin fn tuşlarının davranışını otomatik olarak değiştirmenize olanak sağlayan bir araçtır.

  Apple’ın klavyesinin üst kısımda bir dizi işlev tuşu bulunur. Bu tuşlar ikili işlevleri yerine getirir; ekranınızın parlaklığını ve sesini değiştirmek gibi kısayolların yanı sıra standart işlev tuşları olarak da kullanılabilirler. Fn değiştirici tuşu, bu davranışı ayarlar.

  Fluor, işlev tuşlarının davranışını uygulama başına temelde değiştirmenize izin verir. Etkin uygulamayı algılar ve arka planda tuşların davranışlarını değiştirir. Uygulamada, daire simgesi varsayılan seçeneği gösterir. Güneş simgesi, anahtarın kısayoludur. Fn tuşu standart fonksiyon tuşları (F1, F2, vb.) olarak işlev görür.

  Karabiner-Elements, MacOS için güçlü ve kararlı bir klavye özelleştiricisidir ve tüm klavyeyi yeniden eşleştirmenizi sağlar. Tek bir işlev anahtarını yeniden oluşturabilir veya karmaşık değişiklikler yapabilirsiniz. Genellikle Windows ve macOS arasında geçiş yaparsanız, bu uygulama tutarlı bir deneyim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

  Bazı kurallar indirilebiliyor, bu yüzden bu uygulamanın yetenekleri için bir fikir edinebilirsiniz. Uygulama ayrıca profilleri ayarlamanıza veya giriş cihazları için kurallar oluşturmanıza da olanak tanır.

  Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!