Yüklemeniz Gereken 15 Ücretsiz Açık Kaynak Mac Uygulaması

Yüklemeniz Gereken 15 Ücretsiz Açık Kaynak Mac Uygulaması

Açık kaynak yazılım eğilimi Mac'te büyüyor ve kaliteli uygulama sıkıntısı yok. VLC, Firefox, LibreOffice, Handbrake ve daha fazlası gibi yaygın olanları biliyor olabilirsiniz. Denemeniz gereken daha az popüler bazı açık kaynaklı Mac uygulamalarının bir listesi. Ne kadar kullanışlı olabileceğini görebilirsiniz.

1. IINA

IINA, Mac için modern bir ses ve video oynatıcıdır. Tamamen yeni bir tasarıma sahiptir ve Force Touch, Touch Bar ve resim içinde resim çekmeyi destekler. Bir video açtığınızda, bu klasördeki diğer videoları otomatik olarak bir oynatma listesine ekler. Bir sesli kitap veya podcast dinliyorsanız, IINA MP3 bölümleri arasında hızlı bir şekilde gezinmenizi sağlar.
Oynatıcı, müzik modu, resim içinde resim ve ayarlar için düğmeler ile oynatıcı minimumdur. OpenSubtitles hesabıyla oturum açtığınızda, filmler için altyazıları otomatik olarak getirebilir.
Ayrıca, arayüz temasının değiştirilmesi, ses / video ayarlarının değiştirilmesi, altyazı görünüşünün özelleştirilmesi ve yeni anahtar bağlantılarının yapılandırılması dahil olmak üzere birçok özelleştirme seçeneği sunar.

2. Cyberduck

Cyberduck, Mac için bir FTP istemcisidir. SFTP, WebDAV, Dropbox, Amazon S3, Backblaze B2 ve daha fazlasında depolanan içeriğe bağlamanıza, göz atmanıza ve yönetmenize olanak tanır. Arayüz bir tarayıcı gibi çalışır ve ortak gezinme ve sıralama özelliklerini taklit eder.

Ana hat görünümü, büyük klasör yapılarına verimli bir şekilde göz atmanızı sağlar. Hızlı Bakış özelliği dosyaları indirmeden önizleyebilir. Ayrıca sürükle ve bırak ile yer imlerini düzenleyebilir ve ziyaret edilen tüm sunucuların geçmişini kontrol edebilirsiniz.

Dosya yükleme tek adımlı bir prosedürdür. Yer imlerini Finder'a sürükleyip bırakın ve yüklemek için dosyaları yer imlerine bırakın. Yerel dizinleri uzak bir sunucuyla bile senkronize edebilirsiniz.

3. Cryptomator

Cyberduck'un en iyi özelliklerinden biri, Cryptomator ile bütünleşmektir. Bulut deposunda bir kasa dizini oluşturarak çalışır ve AES-256 şifreleme anahtarları ile dosyaları ve klasörleri şifreler. Bu kasanın içine koyduğunuz her şey şeffaf bir şekilde şifrelenir.

App kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken yeni bir kasa oluşturmak ve onu güvenceye almak için bir ad ve şifre girmektir.

4. Skim PDF Reader

Preview uygulaması, PDF'lerin ve görüntülerin çoğunu destekler, ancak alternatif PDF okuyucu Skim bir adım önde gider. AppleScript, LaTeX, BibDesk ve daha fazlası için dahili desteği vardır. Ana pencerenin sol tarafı, sayfanın küçük resimlerini veya içerik tablosunu görmenizi sağlar. Bu arada, sağ tarafta oluşturduğunuz tüm ek açıklamaları ve notları görmenizi sağlayan bir not paneli vardır. Skim, konsantre olmanıza yardımcı olmak için okuma çubuğu adı verilen bir özellik içerir. Ve içerik panelinin güçlü bir yapısı var. Arama özelliğinde: ilgili sayfalardaki arama terimini vurgular ve yoğunluğa ve sayfaya göre gruplandırır.

Kitabın binlerce sayfası varsa, referans için bir anlık görüntü alabilir veya PDF'yi ikiye bölebilirsiniz. Küçük resimler / içerik tablosuyla birlikte, kitabı daha hızlı tarayabilirsiniz. Ve sonunda, tüm notları ve ek açıklamaları bir metin dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

5. BibDesk

Kaynakça oluşturmak zor bir iştir; biçimlendirme hataları yapmak çok kolay. Bu, BibDesk uygulamasının yardımcı olabileceği yerdir. Farklı LaTeX editörlerinde çalışıyorsanız, o zaman kolayca yazıp BibDesk ile alıntı yapabilirsiniz.

App kullanmak kolaydır. Google Akademik, ACM, arXiv, JSTOR, Springer Link ve daha fazlası için bir kitaplık oluşturun ve makaleleri arayın. Her yayın, makale türü, yazar, yıl ve daha fazlası gibi ayrıntılarla bir alıntı anahtarı sunar. Alıntı anahtarını kopyalayın ve BibDesk tüm ayrıntıları otomatik olarak alacaktır.
Ayrıca PDF'yi sürükleyip bırakabilir ve ayrıntıları doldurabilirsiniz. Uygulama, Bibliex, XML, HTML ve daha fazlası gibi çeşitli biçimlere bibliyografik bilgileri dışa aktarmayı destekler. Ya da tercih ederseniz, sadece ayrıntıları kopyalayıp bunları belgelerinize yapıştırın.

6. SelfControl

Dikkat dağıtıcı siteler üzerinde zaman harcıyorsanız, bu uygulama yararlı olacaktır. Kara liste penceresinde engellemek istediğiniz web sitesini ekleyin. Bloğun süresine karar vermek için kaydırıcıyı hareket ettirin (en az 15 dakikadır). Başlat'a tıklayın, ardından bloğu başlatmak için şifrenizi yazın.

7. Katana

Katana, menü çubuğunda duran basit bir ekran görüntüsü yardımcı programıdır. Bir kısayol tuşu ile bir ekran görüntüsü alın ve uygulama, dosyayı Imgur ve Pomf dahil olmak üzere birkaç resim sunucusuna yükleyecektir. Bağlantıyı kısaltmak isterseniz, URL'yi kopyalayın ve uygulamanın kısayol tuşlarından birine basın.

8. Kap

QuickTime Player, ekran kayıt yetenekleri ile birlikte gelir, ancak oldukça sınırlıdır. Kap, kolay erişim için menü çubuğunuza oturan harika bir alternatiftir.
Kırpma aracının menüsü 1:1, 4:3, 16:9 ve daha fazlası dahil olmak üzere altı adet ön ayar düzenine sahiptir. Ayrıca, özel değerleri manuel olarak da ekleyebilir veya bir uygulamanın tüm penceresini ele geçirebilirsiniz. Yerleşim yönergeleri her zaman görünür durumda kalır. Kap fare hareketlerini bile kaydetmenizi sağlar.
Eklenmiş bir mikrofonunuz varsa, sesinizi kayıtlara ekleyebilirsiniz. Son olarak, screeencast'ınızı GIF, MP4, WebM ve APNG gibi farklı dosya biçimlerinde dışa aktarabilirsiniz.

9. SlowQuitApps

Çoğu Mac kullanıcısı, Cmd + W tuşunun bir pencereyi veya sekmeyi kapattığını bilir; Cmd + Q ise uygulamanın tamamından çıkar.
Sorun şu ki, bu anahtarlar birbirine yakın olduğundan, bir uygulamayı yanlışlıkla sonlandırmak kolaydır.

Bu uygulama yanlışlıkla kapanmaları önlemek için Cmd + Q için bir gecikme ekler. Cmd + Q tuşlarına bastığınızda, geçerli pencerenin üzerinde bir geri sayım bindirmesi görünecektir. Bu, geri sayım tamamlanana kadar çıkış eylemini beklemeye alır.
Gecikme süresini, bu Terminal komutuyla bir saniyeden beş saniyeye kadar artırabilirsiniz (saat, milisaniye cinsinden):

defaults write com.dteoh.SlowQuitApps delay -int 5000

10. MarkText

MarkText, basitlikle tasarlanmış çapraz platform Markdown uygulamasıdır.
CommonMark Spec ve GitHub Flavored Markdown Spec'u destekler. Uygulama, hem açık hem de koyu temalar için destek dahil olmak üzere tipik bir Markdown uygulamasının tüm özelliklerine sahiptir. İşaretleme sözdizimi sembollerinin yerini uygun biçimlendirmeyle değiştiren standart önizleme penceresi de burada.

İster makale ister kod olsun, yazmaya odaklanmanıza yardımcı olacak farklı modlar içerir. MarkText ayrıca, parantezleri eşleştirmek, emojiyi desteklemek için bir otomatik tamamlama özelliğine sahiptir. İsterseniz taslağınızı HTML veya PDF olarak dışa aktarabilirsiniz.

11. CotEditor

CotEditor hafif bir metin ve kod editörüdür. Satır sonlarını, dosya kodlamasını ve sözdizimi rengini hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlayan temiz ve anlaşılır bir arabirime sahiptir. Yaklaşık 60 programlama dilini destekler
Bu nedenle sözdizimi rengini istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Yerleşik Bilgi yan paneli, metin kodlaması, karakter sayısı ve daha fazlası dahil olmak üzere dosya hakkında ayrıntılı bilgileri görüntülemenizi sağlar. Düzenli ifadelerin mükemmel desteğine sahiptir, genellikle yalnızca ücretli editörlerde bulunan metni bulmak ve değiştirmek için güçlü bir özelliktir.
Ayrıca pencereyi ikiye bölmenize izin verir, böylece bir pencerede çalışırken referans için bir pencere tutabilirsiniz. Çok fazla metinle çalışıyorsanız, bu kullanışlı bir uygulama.

12. KeePassXC

KeePass, Windows için popüler bir şifre yöneticisidir. Maalesef, MacOS için mevcut değil. Bir Mac alternatifi KeePassX ama nadiren güncellenir. KeePassXC, KeePassX'in bir topluluk çatalı ve bu aracı Mac'inizde kullanmanın en iyi yoludur.

KeePassXC, KDBX şifre veritabanı formatını kullanır. Bu, veritabanınızı, uyumluluk sorunları hakkında endişelenmeden KeePass ile paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda herhangi bir tarayıcı ile doğal olarak bütünleşir.
Kullanıcı adı ve şifre alanlarını otomatik doldurmak için bir kısayol tuşuna basmanız yeterlidir.

Şifreleri farklı gruplara ayırabilir, ayrıca uzun ve güvenli şifreler oluşturmanıza olanak veren bir şifre üreticisi de vardır. Varsayılan olarak, uygulama 30 saniye sonra kilitlenir, ancak bu süreyi artırabilirsiniz. Bir şifre kopyaladığınızda
Güvenlik için pano 10 saniye sonra kendini temizler.

13. Sloth

Uzun zamandır Mac kullanıcıları, belirli bir dosya, işlem veya bağlantı noktasının kullanımda olduğu konusunda can sıkıcı bir hata mesajı görmüştür. Örneğin, bazı belirtilmemiş dosyalar kullanımda olduğundan bir diski kaldıramazsınız. Bu tür bir hatanın giderilmesi zor. Lsof Terminali komutu, cihazınızdaki tüm açık dosyaları, işlemleri, dizinleri, cihazları ve daha fazlasını listeler. Fakat bu komutu kullanmak zor.

Sloth, ek yararlı özellikler ile lsof üzerine inşa edilmiş bir GUI sunar. Çıktıya filtre uygulayabilir, bir dosyanın sahiplik işlemini sonlandırabilir, dosya bilgilerini görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
Bu, hangi uygulamaların hangi dosyaları ve soketleri kullandığını incelemenizi kolaylaştırır.

14. Flor

Apple’ın klavyesi (Touch Bar’lı MacBook Pro modellerinin yanı sıra) üst kısımda bir dizi işlev tuşu bulunur. Bu tuşlar ikili işlevleri yerine getirir; ekranınızın parlaklığını ve sesini değiştirmek gibi kısayolların yanı sıra
Standart işlev tuşları olarak da kullanılabilirler. Fn değiştirici tuşu, bu davranışı ayarlar.

Fluor, işlev tuşlarının davranışını uygulama başına temelinde değiştirmenize izin verir. Etkin uygulamayı algılar ve arka planda tuşların davranışlarını değiştirir. Uygulamada, daire simgesi varsayılan seçeneği gösterir. Güneş simgesi, anahtarın kısayoludur. Fn tuşu standart fonksiyon tuşları (F1, F2, vb.) olarak işlev görür.

15. Karabiner-Elements

Karabiner-Elements tüm klavyeyi yeniden eşleştirmenizi sağlar. Tek bir işlev anahtarını yeniden oluşturabilir veya karmaşık değişiklikler yapabilirsiniz. Genellikle Windows ve macOS arasında geçiş yaparsanız, bu uygulama tutarlı bir deneyim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı kurallar indirilebiliyor, bu yüzden bu uygulamanın yetenekleri için bir fikir edinirsiniz. Uygulama ayrıca profilleri ayarlamanıza veya giriş cihazları için kurallar oluşturmanıza da olanak tanır.

Mac için En İyi Antivirüs Programları

Henüz Mac için bir antimalware programı kullanmıyorsanız, artık kullanma zamanı geldi! Aşağıda, en iyisi 4 güvenlik uygulamasını bulacaksınız. Bunlardan herhangi biri, Mac'inizi bu büyüyen tehditlerden koruyacaktır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.