Ogznet.com
Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir? Paylaş:

Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir?

Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir?

Çiftlikten gelen yumurta organik yumurtadan daha mı iyidir? Omega-3’lü tavuk yumurtalarını almak için ekstra paraya vermeye değer mi? Yumurta kartonlarında göreceğiniz terimleri açıklıyoruz.

Organik - Organik yumurta üreten tavuklar kapalı kafeslerde yetiştirilmezler ve dış mekana erişimi olan alanlarda olmalıdırlar. Ayrıca organik yemler (sadece organik onaylı pestisitler ve gübreler ile yetiştirilirler) yemelidirler ve yemleri, tavuklardan veya memelilerden yapılmış malzemeler içeremez. Çiftlikler, ürettikleri yumurtalarda bu terimi kullanmak için organik sertifikası alması gerekiyor.

Kafessiz - Tavuklar kafeslerde yaşamaz, ancak tavuk kümesleri etrafında dolaşabilir (ahır gibi büyük bir yapı).

Serbest dolaşım - Tavuklar kafeslerde yaşamazlar ve kümeslerinin dışarıya açılan kapıları vardır. Dışarıda çok fazla zaman geçirmeyebilirler, ancak bu erişime sahip oldukları sürece yumurtalar serbest dolaşım yumurtası olarak etiketlenebilir. 

Büyük, ekstra büyük, jumbo - Bu sadece yumurtaların büyüklüğüne işaret eder. “Orta” yumurtalar aslında oldukça küçüktür ve çoğu yemek tarifi, yumurtalarınızın “büyük” (yumurta başına 2 ons - 56,70 gr) veya daha büyük olduğunu varsayar.

AA Sınıfı, A Sınıfı, B Sınıfı - Sınıf USDA'ya göre yumurta “kalitesini” ölçer. Yumurtalar, hava hücreleri, kan lekeleri veya “ciddi yumurta sarısı kusurları” olduğu için sınıflandırılır.

Mera - Bunun resmi bir tanımı yoktur, ancak bu etiket, tavukların çoğu zaman açık havada yaşadığı anlamına gelir.

Omega-3 - Meraların yetiştirdiği tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak üretilen yumurtalardan daha fazla omega-3 yağ asidine sahip olma eğilimindedir. Ama genellikle omega-3 etiketli yumurtalar diyetlerinde bir omega-3 takviyesi verilen tavuklardan gelir (genellikle balıktan veya keten tohumundan).

Vejetaryen Besin / Vejetaryen Diyet - Vejetaryen bir diyet yiyen tavuklar, et içermeyen yemler alıyor. Bu iyi, ama sadece tavukların doğal vejeteryan hayvanlar olmadığını hatırlayın, çünkü onlar mera üzerinde olduklarında çok fazla böcek ve solucan yiyorlar.

Çok fazla anlaşılmayan şartlar

Bazen, hiç de anlamlı olmayan etiketler görürsünüz. Ya da insanlara neler olup bittiğini tam olarak açıklamayan şekillerde yumurtaları (örneğin bir menüde) tanımlayabilirler.

Otçul - Civcivler çimler üzerinde gezebilir (örneğin, meralarda yetiştiriliyorlarsa) ama aslında ot yemiyorlar. Ancak onlar, ineklerin yapacağı gibi, temel olarak çim biçimli beslenmeyecekler. Bunun yerine, çoğunlukla böcek ve tohum yiyorlar.

Antibiyotiksiz - Etlik tavuklara bazen, büyümelerine veya hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak için antibiyotik verilir, ancak bu yumurta bırakan tavuklar arasında yaygın bir uygulama değildir.

Hormonsuz - Yasalar, tavuklara büyüme hormonlarının verilmesine izin vermez.

Kahverengi - Bu, kelimenin tam anlamıyla sadece kahverengi olduğu anlamına gelir. Kahverengi yumurtalar daha sağlıklı veya doğal değildir. Bazı cins tavuklar sadece kahverengi yumurta bırakırlar.

Yumurtaların üzerindeki kodların anlamları

0 numaralı kod - Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini belirtir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod - Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO'suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod - Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod - Kafeste büyüyen tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız yumurta diyebiliriz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!