Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir?

Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir?

Kafesten gelen yumurta organikten daha mı iyidir? Omega-3 yumurtalarını almak için ekstra paraya değer mi? Yumurta kartonlarında göreceğiniz terimleri açıklıyoruz.

Organik - Organik yumurta üreten tavuklar kafeslerde bulunamaz ve dış mekana “erişim” (başka bir deyişle, açık bir kapı; dış mekan alanı belirtilmemiş) olmalıdır. Ayrıca organik yemler (sadece organik onaylı pestisitler ve gübreler ile yetiştirilirler) yemelidirler ve yemleri, tavuklardan veya memelilerden yapılmış malzemeler içeremez. Çiftliklerin terimi kullanmak için organik sertifikalı olması gerekiyor.

Kafessiz - Tavuklar kafeslerde yaşamaz, ancak tavuk evinin etrafında dolaşabilir (ahır gibi büyük bir yapı).

Serbest atış, serbest dolaşım - Tavuklar kafeslerde yaşamazlar ve evlerinin dışarıya açılan kapıları vardır. Dışarıda çok fazla zaman geçirmeyebilirler, ancak bu erişime sahip oldukları sürece yumurtalar serbest menzilde etiketlenebilir. 

Büyük, ekstra büyük, jumbo - Bu sadece yumurtaların büyüklüğüne işaret eder. “Orta” yumurtalar modern gözümüze oldukça küçüktür ve çoğu yemek tarifi, yumurtalarınızın “büyük” (yumurta başına 2 ons) veya daha büyük olduğunu varsayar.

AA Sınıfı, A Sınıfı, B Sınıfı - Sınıf USDA'ya göre yumurta “kalitesini” ölçer. Yumurtalar, hava hücreleri, kan lekeleri veya “ciddi yumurta sarısı kusurları” olduğu için indirgenir.

Mera - Bunun resmi bir tanımı yoktur, ancak bu etiket, tavukların çoğu zaman açık havada yaşadığı anlamına gelir.

Omega-3 - Meraların yetiştirdiği tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak üretilen yumurtalardan daha fazla omega-3 yağ asidine sahip olma eğilimindedir. Ama genellikle omega-3 etiketli yumurtalar diyetlerinde bir omega-3 takviyesi verilen tavuklardan gelir (genellikle balıktan veya keten tohumu)

Vejetaryen Besin / Vejetaryen Diyet - Vejetaryen bir diyet yiyen tavuklar, çiftlik hayvanlarından et içermeyen yemler alıyor. Bu iyi, ama sadece tavukların doğal vejeteryan hayvanlar olmadığını hatırlayın, çünkü onlar mera üzerinde olduklarında çok fazla böcek ve solucan yiyorlar.

Çok fazla anlaşılmayan şartlar
Bazen, hiç de anlamlı olmayan etiketler görürsünüz. Ya da insanlara neler olup bittiğini tam olarak açıklamayan şekillerde yumurtaları (örneğin bir menüde) tanımlayabilirler.

Otçul - Civcivler çimler üzerinde gezebilir (örneğin, meralarda yetiştiriliyorlarsa) ama aslında ot yemiyorlar. Ancak onlar, ineklerin yapacağı gibi, temel olarak çim biçimli beslenmeyecekler. Bunun yerine, çoğunlukla böcek ve tohum yiyorlar.

Antibiyotiksiz - Etlik tavuklara bazen, büyümelerine veya hastalıkların önlenmesine yardımcı olmak için antibiyotik verilir, ancak bu yumurta bırakan tavuklar arasında yaygın bir uygulama değildir.

Hormonsuz - Yasalar, tavuklara büyüme hormonlarının verilmesine izin vermez.

Kahverengi - Bu, kelimenin tam anlamıyla sadece kahverengi olduğu anlamına gelir. Kahverengi yumurtalar daha sağlıklı veya doğal değildir. Bazı cins tavuklar sadece kahverengi yumurta bırakırlar.

Yumurtaların üzerindeki kodların anlamları

0 numaralı kod - Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini belirtir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

1 numaralı kod - Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Ama bu tavuklara hormon ya da GDO'suz yem kısıtlaması gibi bir durum söz konusu değildir.

2 numaralı kod - Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir alan içerisinde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

3 numaralı kod - Kafeste büyüyen tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız yumurta diyebiliriz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 297 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yumurtaların Üzerindeki Etiketlerin Anlamı Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "