Ogznet.com
Z Kuşağının Sahip olduğu 6 Özellik Paylaş:

Z Kuşağının Sahip olduğu 6 Özellik

Z Kuşağının Sahip olduğu 6 Özellik

1995-2010 yılları arasında doğan Z Kuşağı üyelerinin çoğu hala eğitim görmesine rağmen, şu anda dünyadaki işgücünün %20’sini oluşturuyorlar. Bu yüzden, pandemi sonrası mevcut dünyanın dönüşümünde temel bir rol oynayacaklar.

Birkaç yıl içinde bu nesil, fiilen dünyayı ele geçirecek, ancak bunun getirdiği zorluklarla yüzleşmeye hazır olacaklar mı? İşte, Z Kuşağının sahip olduğu bazı özellikleri.

1. Dijital çağın yerlileri

Z Kuşağı dünyayı ekranlar, dijital sosyal ağlar veya akıllı telefonlar olmadan önceki halini bilmiyorlar, bu yüzden her zaman bağlantıdalar, çok görevlidirler ve çok ekranlıdırlar. Dell Technologies tarafından 17 ülkeden 12.000'den fazla gençle yapılan bir anket, %80'inin en son teknolojiyle çalışmayı arzuladığını,%52'sinin ise işverenlerin ihtiyaç duyduğu teknolojik becerilere sahip olduklarını düşündülerini belirtti.

2. Sosyal ve çevresel farkındalık

Bu, onları çevre kuruluşlarına aktif olarak katılmanın (ve hatta kurmanın) yanı sıra veya sosyal bir amaç için sürdürülebilir markaları seçen ve önceki nesillere göre çok daha açık ve kapsayıcı olan vicdanlı tüketiciler yapar.

3. Pragmatik ve gerçekçi

Başka bir deyişle Z Kuşağı, Y kuşağının hayalperestleri ile rasyonel X nesli arasındaki mükemmel karışımdır.

4. Uyarlanabilir ve esnek

Bu kuşağa ait neslin "en yaşlıları" neredeyse 25 yaşında, ancak mevcut terörizm tehditleri, iklim değişikliği, çeşitli ekonomik durgunluklar ve hatta bir salgınla karşılaşmışlar, bu da onların dayanıklılık kapasitelerini artırmalarına ve olumsuz ortamlara uyum sağlamalarına izin veriyor.

5. Yaratıcı ve kendi kendine öğreniyor

Bu nedenle eğitimciler, kendi kendine öğrenme konusunda tutkulu ve becerileri eğitim süreçlerinin önemli bir parçası olarak gören gençlerde bilgiyi “geliştirmek” için yeni araçlar bulmalıdır.

6. Sevdikleri konu üzerinde çalışırlar

Bu, hangi şirkette çalışacağını veya kendi işini kuracağını bilinçli olarak seçmelerine, çeşitli çalışma ortamlarına (ev-ofis veya yeni normalin getirdiği karma planlar gibi) uyum sağlamalarına ve önceki nesillerine önyargısız bir şekilde yaşamalarına olanak tanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Z kuşağı genelde 1990 senesinden sonra doğan nesli nitelemek için kullanılır. Ancak bazı demograflar ve araştırmacılar 1990 yılı sonrasını kullanırken bazıları 1995 sonrası olarak tanımlıyor Z kuşağını. 

Teknolojinin göbeğinde doğan bu nesil ”internet kuşağı” şeklinde de anılır.

1

Z kuşağında yer alan neslin, analitik ve hızlı düşünme konusunda oldukça iyi oldukları bilinmetedir. Ancak bütün bu özellikler bireysellikten öteye geçmemektedir. Takım çalışmalarına yatkın olmayan bu kuşağın kendilerine olan özgüvenleri yüksektir.

Özgürlerdir, bağımsızdırlar ve kendilerince yapamayacakları herhangi bir şey yoktur. Z jenerasyonunun yüzde 60'ı dünyayı değiştirmeyi hayal ediyor.

Üniversite diplomasını önemseyen yüzde 71'lik Y jenerasyonunun yanında yüzde 64'lük Z jenerasyonu oranı, onların üniversiteye bir önceki jenerasyondan daha az önem verdiklerini gösteriyor.

Yapılan araştırmalara göre lise öğrencilerinin yüzde 72'si bir gün bir iş kurmak istiyor, yüzde 61'i ise çalışan olmaktansa girişimci olmayı tercih ettiğini söylüyor. Bu oranlar, onların Y jenerasyonundan daha fazla girişimci bir ruha sahip olduklarını gösteriyor.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!