Ogznet.com

Bizim kadar çalışmakla beraber, paralarını iyi yöneten insanların ortak özellik ve kurallarını topladık. İster inanın ister inanmayın, zenginlerin kullandığı bu pratik 12 tasarruf maddesi, birikim hesabınızı ciddi anlamda değiştirebilir.

Zenginlerin 12 Kuralı

Çok kazandığımız ve savurganlık yapmadığımız sürece, para hayallerimizi gerçekleştirmeye yardımcı olur. Birçoğumuz yılda bir tatil yapabilmek için kişisel gelirlerini günlük ihtiyaçlarına göre dengelemekle meşgulken, diğerleri maaşlarıyla kredi kartları arasındaki dengeyi bulmaya çalışıyor.

 1. 24 saat kuralı

Zenginler  24 saat kuralına çok güvenirler. Pahalı bir şey satın almadan önce tekrar düşünmeye ihtiyaçları olmasa da, tamamen karar vermeden önce bir gün beklerler. Plansız alışverişler duygusal bir tetikleyici nedeniyle olur ve çoğu zaman gereksizdir. Kendinize “istek mi ihtiyaç mı” sorusunu sorarak savurganlık yapmaktan kaçınmış olursunuz.

 1. Tamamen nakit diyeti

Nakit para kullanmamak cüzdanınız için iyidir ancak kredi kartı faturalarını kabartır. Stratejik harcama yapan insanlar, özellikle daha küçük alışverişlerde, kart yerine nakit ödemeyi tercih ederler. Zenginler borç yapmamayı alışkanlık haline getirmiştir. Yemeklerinizi nakit olarak ödemeye başlayabilir ve böylece harcamalarınızı takip etmek için not defterine kaydetmeye ihtiyaç duymazsınız.

 1. Bütçe belirleyip buna uyun

Bu klişe gelebilir, ancak maaş gününüzde net bir bütçe belirlemek ve buna bağlı kalmak güzel bir birikim yapmanıza yardım edecek. Doğru bir “gelir gider” kontrolü yapın ve kişisel harcamalarınızı sınırlandırın. Finans uzmanları buna 50/30/20 bütçeleme yöntemi diyor.

 1. İşinize yarayacak şeyler için para harcayın

Para biriktirmek için sefil olmanıza gerek yok. Zenginler, uzun vadeli yatırımlara epey para harcarlar. İşinize yarayan, mevcut işinize katkıda bulunan ya da genel olarak gelirinize katkıda bulunan alımlar yapmak iyidir.

Nerdwallet'te kişisel bir finans uzmanı olan Kimberly Palmer, iş kıyafetleri, iyi bir dizüstü bilgisayar veya güvenilir bir otomobile seve seve para harcadığını söylüyor.

 1. Size zaman kazandıran hizmetlere yatırım yapın

Business Insider'a göre, zenginler zamanlarını ve stresli yaşamlarını rahatlatacak hizmetleri kullanmaktan çekinmiyor. Harcamak yerine yatırım yapmaya odaklanıyorlar. Market alışverişlerinizi eve teslim olacak şekilde online yapmak, çamaşırhane hizmetlerini kullanmak veya işinize daha yakın yaşamak için nispeten pahalı bir ev size kaliteli zaman kazandıracaktır. Bu şeyler pahalı olabilir ama sizi mutlu eden şeyleri yapmak için size bolca zaman verirler.

 1. Deneyimler paha biçilmezdir

Zenginlerin göz alıcı bir hayatları vardır ve durmadan kendilerine yeni yaşam deneyimleri eklerler. Bunun nedeni, hayatlarına ve sağlıklarına katkı sağlayan zengin deneyimler için para harcamaya öncelik vermeleridir. Günlük harcamalarını rahatlıkla doğa yürüyüşlerine, paraşütle atlamaya, gezilere veya spor salonu üyeliğine değiştirebilirler!

 1. Önce fatura, sonra dinlenme

Parasını bizden daha iyi yönetebilen insanlar sabit giderlerini çok iyi anlamışlardır. Sabit giderlerini ilk ödeme gününde  otomatik olarak öderler, böylece paralarının geri kalanını nasıl harcayacaklarını daha net bir şekilde görmüş olurlar.

 1. Yıllık indirimli Satışlar için alışveriş listesi hazırlayın

Hepimiz ucuzluğu severiz. Satışlar ne kadar kârlı olursa olsun, insanlar eninde sonunda harcayacaklarından çok daha fazla para harcarlar ve ihtiyaç duymadığınız şeyleri satın alırlar. Parayla arası iyi olan insanlar, alışveriş listenizi önceden planlamanızı ve büyük alımlarınızı indirim zamanı yaparak daha iyi pazarlık etmenizi  öneriyorlar.

 1. Sizi daha mutlu ve sağlıklı hissettiren şeylere yatırım yapın

Ara sıra, sizi mutlu eden, hobi ve tutkularınıza yönelik olan şeyleri alabilirsiniz. Zenginler, “sıkı çalış, sıkı eğlen” mantığı ile yaptıklarını sevip kendilerini mutlu eden şeylere yatırım yaparlar. Takımyıldızlara karşı bir tutkunuz varsa, birikimlerinizin izin verdiği sürece ve gerçekten mutlu olacaksanız bir teleskop için para harcayabilirsiniz.

 1. Bazı günler ve hafta sonları harcama yapmamaya başlayın

Para biriktirebilen insanlar gereksiz yere harcama dürtüsünü kontrol etmekte iyidir. Her hafta veya hafta sonları “harcama yapmadan” bir gün geçirmeyi deneyin ve buna devam edin.

 1. Bozuk paralarınızı biriktirip harcayın

Herkes bozukluklardan nefret eder. Çantanıza bozuk para attığınızda, unutursunuz Ama biliyortr musunuz” Biriken her kuruş, kazanılan bir kuruştur! Bozukluklarınızı el altında bulundurun ve günlük harcamalarınızı minimumda tutmak için kahve / atıştırma aralarınızda için tekrar kullanın.

 1. Atmak yerine tamir edin

Zenginler yatırım yapmayı tercih ederler ve yaptıkları yatırımı da sonuna kadar kullanmak isterler. Kırılan, bozulan makine ve aletleri çöpe atmadan önce tamir ettirmeye çalışırlar.Tamir etmek paranızı ve gezegeni de korur!

!

İlginizi
çekebilir
Para Harcama ve İnsan Psikolojisi
İlginizi
çekebilir
Para ve Duygusallık Arasındaki Denge