Ogznet.com
Zeytin’in Vücudumuza Faydaları Nelerdir? Paylaş:

Zeytin’in Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Zeytin’in Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Zeytinin faydaları nelerdir? Günde Kaç Zeytin Yemeli

Zeytin, oval şekilli bir meyve olup çocuklar ve yetişkinler için son derece sağlıklı bir besindir. Zeytin ağacında yetişen bu küçük siyah veya yeşil meyveler Akdeniz, Asya ve Afrika’ya özgüdür. Ayrıca demir, kalsiyum, lif, bakır, K vitamini, E Vitamini ve sodyum açısından da zengindirler. Ve onları her gün yediğinizde, vücudunuza bakın nasıl faydaları oluyor.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Zeytin yemenin faydaları

1. Kilo Verme / Gelişmiş Kilo Kontrolü Sağlar

Zeytinin tekli doymamış yağları ve lifleri vardır. Bunlar, doygun hissetmenizi sağlayan son derece iyi iki bileşendir. Buna ek olarak, zeytinlerin 'negatif bir kalori yükü' vardır, bu da bir zeytini sindirmek için zeytinin kendisinden daha fazla kalori yakıldığı anlamına gelir. Ve ayrıca, yenildikten sonra beş saat boyunca yağ yakan bir kimyasal olan adiponektin üretimini uyaran iyi yağ asitleri de vardır.

2. Kalbinizi Korur

Zeytinde bulunan ana yağ asidi kalp sağlığına uygun oleik asittir. Bu sağlıklı yağın kalp sağlığını iyileştirdiği, kolesterol seviyelerini düzenlediği ve LDL-kolesterolü (kötü kolesterol) oksidasyondan koruduğu bulunmuştur. Bazı araştırmalar, zeytin ve zeytinyağının kan basıncını düşürdüğünü bulmuştur.

Hem İspanya hem de İtalya'da zeytinyağı tüketen 140.000 katılımcı üzerinde yapılan çeşitli çalışmalarda, zetinyağı tüketmeyen kişilere göre çok daha düşük inme riski olduğunu buldu. Zeytinyağı, zeytin ile aynı olmamakla birlikte, aynı sağlık yararlarına sahip sağlıklı bir yağdır.

3. Sağlıklı Bir Bağışıklık Sisteminiz Olur

Zeytinler antioksidanlar, özellikle sadece bitkilerden alabileceğiniz oleuropein olarak bilinen polifenol içerir. Bu güçlü kimyasalların vücudu viral enfeksiyonlara ve hatta hastalıklara neden olan zararlı serbest radikallerden koruduğu ve hatta kurtardığı ve temelde bağışıklık sisteminize sağlıklı bir destek sağladığı görülmüştür.

4. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlar

Bu meyvenin bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve hastalıklara karşı koruma yeteneği nedeniyle hücre zarlarını kansere karşı koruma gücüne de sahiptir. Birçok çalışma bu bulguları doğruladı. Ve insanlar üzerinde herhangi bir test yapılmamış olsa da, zeytinin ortaya çıktığı ve yaygın olarak tüketildiği Akdeniz bölgesinde, kanser görülme sıklığının diğer Avrupa veya Amerika ülkelerinden daha düşük olması ilginçtir.

Zeytin'in Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

5. Hafızanız Gelişecek

Oleuropein sadece vücudunuzu değil, zihninizi de sağlıklı tutmaya yardımcı olur! Polifenoller beyindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur ve sonuç olarak hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Kaliforniya Üniversitesi Nöroşirürji Bölümü tarafından yürütülen araştırma, zeytinlerde bulunan polifenollerin beyin fonksiyonu, nörodejeneratif ve psikiyatrik bozukluklar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu.

6. Üreme Sağlığı ve Doğurganlığı İyileştirir

Antioksidanlar, sağlık söz konusu olduğunda temelde süper kahramanlardır. Antioksidanlar, vücudunuzdaki kısırlığa yol açabilecek hem sperm hem de yumurta hücrelerine zarar vermede büyük rol oynayan serbest radikalleri etkisiz hale getirme yeteneğine sahiptir.

Genç, yetişkin erkekler üzerinde yapılan bir araştırma, günde 75 gram antioksidan açısından zengin yiyecekler yemenin (bu durumda ceviz) sperm kalitesini iyileştirdiğini buldu. Başka bir çalışma, in vitro fertilizasyon geçiren 60 çifti izledi. Araştırmacılar, doğurganlığın iyileşip iyileşmediğini görmek için çiftlere antioksidan takviyesi yaptırdı. Sonuçlar yüzde 23 daha fazla hamile kalma şansı oldu.

7. Kırışıklıkları Azaltabilir ve Cilt Sağlığını İyileştirebilirsiniz

Zeytin, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan iki ana bileşene sahiptir: E vitamini ve oleik asit. E Vitamini, cildi serbest radikal hasarına karşı koruyan yağda çözünen bir antioksidandır ve ayrıca cildi korumaya yardımcı olmak için anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir. Oleik asit ise cildi sağlıklı ve yumuşak tutar.

Sonuç olarak, kilo vermek ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız, daha fazla zeytin yiyin.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!