Ogznet.com
Zoom’da Toplantı Süresi Nasıl Gösterilir Paylaş:

Zoom’da Toplantı Süresi Nasıl Gösterilir

Zoom’da Toplantı Süresi Nasıl Gösterilir

Hiç şüphe yok ki 2020 yılı görüntülü arama uygulamalarının yılı oldu. Zoom, Microsoft Teams, Google Meet gibi sohbet ve toplantı yazılımları, indirme ve kullanım sayılarında hızla yükseldi. Günümüzde pek çok kişi iş görüşmeleri yapmak, seminerlere katılmak, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde kalmak ve daha fazlası için Zoom’u kullanıyor. Zoom ile ilgili önemli bir toplantıdayken, Zoom oturumunun zamanını ve süresini takip etmeniz gerekir.

Toplantı süresi işlevi, Zoom toplantısı sırasında kalan süreyi takip etmek isteyenler için kullanışlıdır. Örneğin, öğretmenler kalan süreye bakabilir ve ardından Zoom ile ilgili aktif dersi bitirebilir. Zoom toplantısının ne kadar süreceğine dair bir sekme de açabilirsiniz.

Varsayılan olarak Zoom, uygulamada toplantı süresini göstermez. Seçeneği Ayarlar seçeneğinden etkinleştirmeniz gerekir. Zoom toplantıları sırasında zamanlayıcıyı etkinleştirmek için üçüncü taraf uygulamaları da kullanılabilir.

Bu yazıda, Zoom toplantı süresini etkinleştirmenin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Bilgisayarda Zoom Kullanırken Toplantı Süresini Gösterme

Daha önce de belirtildiği gibi, Zoom varsayılan olarak toplantı süresini etkinleştirmez. Dolayısıyla, toplantının süresini kontrol etmek için alarma, hatırlatıcıya veya manuel olarak tahmine bağımlısınızdır. Ancak Zoom, uygulamada toplantı süresini etkinleştirmek için bir seçenek ekledi. Aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Windows veya Mac'te Zoom uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun ve Settings'e gidin.
 3. General> Show my connected time seçeneğine gidin ve seçeneği etkinleştirin.
zoom - Toplantı süresini göster

Şu andan itibaren, bir Zoom toplantısına ev sahipliği yaptığınızda, sağ üst köşede toplantı süresini göreceksiniz.

Süre işlevi yalnızca sizin tarafınızda etkindir. Yani, toplantı sahibi veya katılımcı olarak toplantı süresini Zoom oturumunda görebilirsiniz. Diğer kullanıcılar kendi toplantılarında aynı şeyi göremezler. Belki bu gönderiyi başkalarıyla paylaşabilir veya yukarıdaki adımları kullanarak onlara rehberlik edebilirsiniz.

Zoom Mobil Uygulaması Üzerinde Toplantı Süresini Etkinleştirme

Zoom, çapraz platform kullanılabilirliği nedeniyle mobil platformlarda da popülerdir. Her zaman bir bilgisayara erişimi olmayan kullanıcılar, bir toplantıya katılmak için Zoom mobil uygulamasını tercih eder. Android veya iOS'ta Zoom toplantılarında süreyi etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Not: Hem Android hem de iOS Zoom uygulamaları aynı kullanıcı arayüzüne sahiptir ve özellik yapısı aynıdır. Aşağıdaki ekran görüntüleri Zoom Android uygulamasındandır, ancak toplantı süresini etkinleştirmek için iOS uygulamasında aynı adımları takip edebilirsiniz.

 1. iPhone / Android'de Zoom uygulamasını açın.
 2. Ayarlar için Settings dişli simgesine dokunun.
 3. Toplantıya gidin ve aşağıdaki menüden aşağı kaydırın.
 4. Bağlı Zamanımı Göster seçeneğini etkinleştirin. Seçenek, toplantıda geçen süreyi gösterecektir.
Zoom - mobilde toplantı süresini gösterme

Şimdi bir Zoom toplantısına ev sahipliği yapmak veya katılmak için geri döndüğünüzde sağ üst köşede toplantı süresini göreceksiniz.

Zoom'da Otomatik Olarak Gizlenmeyen Toplantı Kontrolleri Ayarı

Devam eden bir Zoom toplantısı sırasında toplantı kontrollerinin otomatik olarak gizlendiğini ve Zoom Ekran paylaşımı, Zoom Sesi Kapatma, Tepkiler ve daha fazlası gibi önemli toplantı kontrollerine erişmek istediğinizde rahatsız edici bir durum oluştuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Zoom'da toplantı kontrollerini her zaman gösterme adımları aşağıdaki gibidir.

 1. Bilgisayarda Zoom uygulamasını açın.
 2. Profil menüsüne dokunun ve Ayarlar için Settings'e gidin.
 3. General menüsüne gidin.
 4. Always show the meeting controls (Her zaman toplantı kontrollerini göster) seçeneğini etkinleştirin.
zoom - Toplantı kontrollerini göster

Şu andan itibaren, Zoom uygulamasında sabit toplantı kontrolleri göreceksiniz. Alternatif olarak, video görüşmesi sırasında önemli Zoom seçeneklerine erişmek için Zoom klavye kısayollarında ustalaşabilirsiniz.

Aynı şekilde, mobil uygulamada da sabit toplantı kontrollerini de etkinleştirebilirsiniz. Ancak Zoom toplantıları sırasında küçük ekran alanını boşaltmak için bunu küçük ekranda yapmanız pek önerilmez.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!