Ogznet.com
Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır? Paylaş:

Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır?

İnternette gezinirken sizi korumak ve gizliliğinizi sağlamak için tasarlanan Tor Browser, Windows, macOS ve Linux için popüler bir tarayıcı olmuştur. Tor Browser ayrıca, uzun süredir Android’de de kullanılabiliyor. Şu anda Google Play’de resmi Tor Browser sürümü mevcut ve herhangi bir Android telefona veya tablete yüklenebilir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Tor Browser, bilgisayar sürümünde olduğu gibi, Android cihazlarda da reklamları engeller ve üçüncü taraf izleyicilerinin çevrimiçi etkinliğinizi gözetlemesini engeller. Bir siteden çıkış yaptığınızda çerezler otomatik olarak kaldırılır. Tor ayrıca, reklam verenlerin ve diğer şirketlerin hangi siteleri ziyaret ettiğinizi görmek için web trafiğinizi izlemesini ve analiz etmesini engeller.

Tor Browser - Android

Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır ve Özelleştirilir?

Öncelikle, Google Play'den cihazınıza Tor Browser'ı indirip yükleyin ve Tor uygulamasını çalıştırın. Tor ağına ilk bağlantıyı yapmak için Bağlan düğmesine dokunun. Bağlantı sağlandıktan sonra Güvenlik Düzeyinizi Ayarlayın pemceresi açılır. Buradan kendinize göre bir güvenlik seçeneğini seçili hale getirin ve pencereyi aşağı doğru kaydırıp Gezinmeye başla düğmesine dokunun. Artık Tor ağı üzerinden internette gezinebilirsiniz.

Tor Browser - Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır ve Özelleştirilir?

Tor'da yeni bir sekme açmak için, sağ alttaki sekme sayısına dokunup + Gizli düğmesine dokunun. Açtığınız yeni özel göz atma sayfası, göz atma etkinliğinizi izleyebilecek tüm öğeleri engeller ve tarama geçmişinizin bir parçası olarak kaydedilmez.

Bu şekilde daha fazla sekme açmaya devam edebilirsiniz. Sekmeli sayfalarınızı yönetmek için, sekme ikonuna dokunun. Sekme sayfasındaki X'e dokunarak istediğiniz sayfayı kapatabilirsiniz. Üç nokta simgesine dokunarak Tüm Sekmeleri Kapat seçerek tüm açık sayfaları kapatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Güvenli Web Tarama için En İyi Tor Alternatifleri

İnternet kullanıcıları güvenli tarama deneyimlerine devam edebilmek için en iyi Tor alternatiflerine göz atmaya başladılar. Bu Tor alternatifleri, eksiksiz anon..

Tor Browser'daki güvenlik ayarlarını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bunu herhangi bir açık web sayfasından yapmak için, üç nokta simgesine dokunun, Ayarlar'a dokunun ve Güvenlik Düzeyi Ayarı öğesini seçin. Eğer ilk kurulumda değiştirmediyseniz varsayılan Standart güvenlik ayarı, tüm Tor tarayıcı ve web sitesi özelliklerini etkinleştirdiği için en az güvenli seçenektir. Tor'u potansiyel saldırılara ve tehlikeli web sitelerine karşı test etmek istiyorsanız, güvenlik kaydırıcısını Daha Güvenli veya En Güvenli olarak ayarlayabilirsiniz.

Daha Güvenli ayarı etkinleştirildiğinde, HTML5 video ve ses medyası NoScript aracılığıyla tıkla oynat hale gelir, tüm JavaScript performans optimizasyonları devre dışı bırakılır, bazı matematiksel denklemler düzgün görüntülenmeyebilir, bazı yazı tipi oluşturma özellikleri devre dışı bırakılır, bazı görüntü türleri devre dışı bırakılır ve JavaScript, HTTPS olmayan tüm sitelerde varsayılan olarak devre dışı bırakılır.

En Güvenli ayarı, Daha Güvenli ayarındaki tüm kısıtlamaları içerir, ancak çoğu video ve ses biçimi devre dışı bırakılır, JavaScript tüm sitelerde varsayılan olarak devre dışı bırakılır ve bazı yazı tipleri ve simgeler doğru görüntülenmeyebilir.

Tor Browser'daki güvenlik ayarları

Güvenlik ve gizlilik için diğer ayarları keşfedebilirsiniz. Üç nokta simgesine dokunun ve Ayarlar'ı seçin. Ayarlar ekranında, Arama ayarına dokunun. Kullanıcı gizliliğine odaklanması nedeniyle DuckDuckGo varsayılan arama motorudur, ancak bunu Google, Bing veya başka bir siteyle değiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Tor Nedir? Tor Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Gizlilik ve internet, aynı anda sahip olunması zor gibi görünen iki terimdir. Çünkü internete bağlandığınız her an, gizliliğinizden ödün verirsiniz. Bununla bir..

Tor Browser etkinken, bildirim çubuğunun sol üst köşesinde "Tor Soğan" simgesini gösterecektir. Tor ağı devre dışı bırakıldığında, bildirim çubuğundaki simge kaybolacaktır. "Tor Soğan" simgesinin içinde her biri farklı yönleri gösteren iki ok vardır.

Tor Browser Güvenlik Ayarlarını Yapılandırma

Tor Browser güvenlik ayarları, yukarıda bahsettiğimiz gibi aralarından seçim yapabileceğiniz üç farklı seçeneğe sahip bir "Güvenlik Düzeyi Ayarı" na sahiptir: Standart, Daha Güvenli ve En Güvenli.

Normal bir web tarayıcısının bazı özellikleri sizi ortadaki adam saldırılarına açık hale getirebilir. Ayrıca web sitelerinde, kullanıcıların kimliklerini ortaya çıkaran hatalar vardır. Güvenlik kaydırıcısını yüksek bir ayara getirmek bu açıkları devre dışı bırakır. Bu, internet bağlantınıza müdahale edebilecek veya yeni ve bilinmeyen açıkları kullanabilecek saldırganlardan sizi daha güvenli hale getirecektir. Maalesef bu ayarı daha güvenli seçeneğe getirmek bazı web sitelerini kullanılamaz hale getirebilir. Varsayılan düşük veya "Standart" ayarı, günlük gizlilik koruması için uygundur, ancak ileri düzey saldırganlardan endişeleniyorsanız veya bazı web sitelerinin düzgün görüntülenmemesi sizin için sorun değilse "Daha Güvenli" veya "En Güvenli" olarak ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, Tor ile gezinmek bazı yönlerden normal internette gezinme deneyiminden farklıdır. İsterseniz Android için Tor'u varsayılan tarayıcınız yapmayı seçebilirsiniz, ancak Tor için "önyükleme" işleminin tarayıcı her başladığında gerçekleşeceğini unutmayın. Tor ile düzgün bir şekilde gezinmek ve anonimliğinizi korumak için bu ipuçlarını okumanızı öneririz.

 

Artık Android için Tor ile internette anonim olarak gezinmeye hazırsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Tor, internette dezinirken gizliliği koruyan ve bazı durumlarda çevrimiçi olarak kim olduğunuzu ve nereye bağlandığınızı maskeleyerek anonimlik sağlayan, gönüllü olarak işletilen bir hizmettir. Hizmet ayrıca sizi Tor ağının kendisinden de korur ve diğer Tor kullanıcıları için anonim kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

Web sitelerine erişirken ara sıra anonimliğe ve gizliliğe ihtiyaç duyan kişiler için Tor Tarayıcı, Tor ağını kullanmanın hızlı ve kolay bir yolunu sağlar.

Tor Tarayıcı, normal bir web tarayıcısı gibi çalışır. Web tarayıcıları, web sitelerini görüntülemek için kullandığınız programlardır. Bunlar arasında Chrome ve Firefox sayılabilir. Diğer web tarayıcılarından farklı olarak Tor Tarayıcı, iletişimlerinizi Tor üzerinden göndererek sizi izleyen kişilerin çevrimiçi olarak tam olarak ne yaptığınızı bilmelerini ve girdiğiniz siteleri izleyen kişilerin nerede olduğunuzu bilmelerini zorlaştırır.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!